Про тальнівські підземелля або в яких умовах голосуватимуть тальнівчани?

–Прийшла, побула, знатиму, що треба буде вдягати теплі штани, пальто зимове. Бачу, що перемерзну тут. Для чого, щоб здоров’я збутися? – бідкається Валентина Карман, член дільничної комісії, яка вже тиждень працює у приміщенні колишнього клубу колгоспу імені Чкалова, що у Тальному.

У приміщенні, у веранді якого ще недавно після дощу на підлозі стояла калюжа, бо дах протікає, в суцільних сутінках та вічній мерзлоті сумлінно працює дільнична виборча комісія: секретар пише за столом якісь папери, є голова та член ДВК. Кажуть, що відколи працюють, ще жодного дня не вмикалося у приміщенні світло, немає його й зараз: «Ми збори проводили надворі, щоб трохи видно було. Просимо електрика, досі нема. Лампочок зате 6 дали, а толку!»– каже секретар комісії. Лампочку вкрутили навіть над входом до приміщення, знадвору, але вона ж без електрики як світитиме? Та ніяк. Так само не забезпечили дільницю й канцтоварами, люди змушені купувати папір і найнеобхідніше самостійно.

–Пам’ятаю, ще коли працював колгосп, за радянських часів, тут завжди тепло було, ремонти робили кожен рік, а зараз – холод, – каже Валентина Карман.

–Я звертався в міську раду, – каже голова комісії Сергій Гоцик. – Обіцяли нам обігрівачі дати, але так і не дали. Сьогодні стільці привезли, вогнегасники. А так, то нема ні Прапора, ні Гімн як включити – нічого.

У глибині приміщення вже встановлені кабінки для голосування, але як люди голосуватимуть, якщо немає навіть ручки? Більше того, нема ні антисептиків, ні масок, ні рукавиць. Видали по кілька і все. І це на весь період роботи комісії. От вам і дотримання вимог карантину.

Дільницю, про яку щойно йшла мова, ще хоч знайти неважко. На приміщенні над вхідними дверима – якісна табличка, з номером та назвою. Зовсім плачевно виглядає дільниця №710560, на якій за кілька днів голосуватимуть виборці, жителі Тального, в районі заводу «Мінводи». На перший погляд, особливо для тих, хто не голосував тут жодного разу, здасться, що ДВК знаходиться в приміщенні, біля якого колись розвертався рейсовий автобус – з пластиковими вікнами. Але не так все просто!

–Так, ви потрапили на виборчу дільницю! – ствердно каже голова комісії. Біля вхідних дверей у підвал – пеньок та сидіння від стільця. Видно, на ньому іноді хтось сидить, гріється проти сонця. Над дверима – жодної таблички. Жінка каже, що почеплять згодом, щоб вітер чи дощ не зняв. Якої думки жінка про це приміщення, здогадуватися довго не треба. Про існування дільниці тут ніщо не нагадує. Важко повірити, що тальнівчани у 21 столітті голосуватимуть у підвальному приміщенні з обдертими стінами, старою електрикою та освітленням (у кімнаті, до якої ведуть вниз сходи – світло пробивається вгорі, крізь невеликі вікна, плафони ще ті, що були за радянських часів, а подекуди й тих немає). Як не соромно діючій місцевій владі, очільники якої зараз знову пнуться з усіх сих зайняти нагріті місця на Олімпі, що вибори вже не вперше відбуватимуться в таких жахливих умовах, непридатних у звичні часи, вже не кажучи про умови карантину й пандемії? І в цих умовах мусять працювати люди, жіночі руки мусять носити самотужки меблі до цього підземелля, щоб дільниця навіть в такому занедбаному стані могла відкритися й почати роботу в день виборів.

Як бачимо, у міського керівництва за стільки років «плідної праці» не виникло питання про створення гідних умов для виборців. Через це люди змушені працювати в умовах, зовсім для того непридатних.

Не скажемо, що в такому ж стані усі виборчі дільниці міста. В найкращих умовах сьогодні людям працюється, де ДВК розміщені в приміщеннях дитсадків, шкіл, державних установах. Але й там ще питань вистачає. Як-от в Тальнівському РБДЮ, де днями, як пояснила голова ДВК №710556, планують увімкнути опалення, вже встановили кабінки для голосування, єдине – нема сейфа: «Нам не вистачає сейфа. Дзвонили в міську раду – сказали, нема бухгалтера, – каже голова ДВК Марія Ротаєнко. – Мають урни для голосування привезти, думала, щоб заодно й сейф привезли».

Про відсутність рукавичок та антисептиків, масок жінки ведуть мову, коли покидаємо кімнату, де, власне, й відбуватиметься голосування. З коридору можна буде потрапити прямо до ДВК, далі хід закритий, коридор перегороджений стільцями. Знадвору, до речі, – жодних позначок, що тут працює дільниця.

А от на приміщенні ветлікарні, де традиційно розміщується дільнична виборча комісія, є й вивіска, й навіть антисептик на вході. Хоч у самому приміщенні – стійкий запах медикаментів, у кімнаті, де працює ДВК №710554, – тепло, стоять кілька лакованих столів, 2 сейфи. Голова ДВК Ольга Рейда каже, що тут завжди умови нормальні, це держустанова. Каже, що їм нададуть двотумбові столи, у п’ятницю, ближче до виборів, встановлять кабінки, решту атрибутики, як того вимагає закон.

Цікаво, як голосуватимуть на виборчих дільницях, що розташовані у закладах освіти, будь то середньої чи дошкільної. Соцмережі просто переповнені обуренням батьків, які, через кілька днів після виборів, просто з боязню вестимуть до дитячих садочків своїх дітей: «Це жахливо. Розумію, що вибори проводити треба, але нас, батьків до дитсадка не пускають і на поріг, а тут така величезна кількість людей пройде. Це неприпустимо!» – каже Тетяна, жителька Тального.

Світлана САВЧЕНКО

 

20.10.2020 08:00
Переглядів: 1308
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.