На Звенигородському водосховищі знову запахло дармовою юшкою - Вісті Черкащини

На Звенигородському водосховищі знову запахло дармовою юшкою

Поговірка про праву руку, котра не знає, що ліва робить, як ніяка інша, підходить до ситуації, що склалася з зарибленням Звенигородського водосховища. Ще не так давно наша газета повідомляла про те, як нікому не відома у Звенигородці ТОВ «Рибартіль», облюбувавши водосховище на Гнилому Тікичі, намірилася господарювати на ньому. Першим кроком «Рибартілі» було замовлення в столичному Інституті іхтіології одного з основних документів – Режиму рибогосподарської експлуатації водосховища. Оскільки ж, окрім всього іншого, використання цього водного об’єкту для рибальства, може здійснюватися лише за згодою Черкаської обласної державної адміністрації, яка є його власником, на розширеному засіданні ОДА розглянули це питання. Відповідні профільні структури облдержадміністрації проаналізували всі обставини і дійшли до висновку, що (подаємо без змін): «Звенигородське водосховище є водоймою комплексного призначення, яка, до того ж використовується для питних потреб і тому не може використовуватися для промислового рибальства чи аквакультури. На ньому неможливо створювати товарне рибне господарство і розробляти режим рибогосподарської експлуатації та науково-біологічне обґрунтування водного об’єкту».

Здавалося б, на затії зайшлої «Рибартілі» поставлено хрест. Проте не варто поспішати з висновками, оскільки на сайті Управління Держрибагенства у Черкаській області, нещодавно з’явилася повідомлення про… успішне зариблення Звенигородського водосховища.

«…Також суб’єктами господарювання, які працюють в Режимах СТРГ (спеціальних товарних рибних господарств, – авт.), – йдеться у повідомленні, – протягом року вселено 1461675 екз. (67565 кг) у такі водоймища:

…у Звенигородське водосховище, площею 324 га, поблизу м.Звенигородкавселено 174300 екз. (4357 кг) товстолоба, 8400 екз. (210 кг) білого амура, 35100 екз. (877 кг) коропа та 260000 екз. (1300 кг) судака».

І, як резюме: «Варто відмітити, що з року в рік підвищується рівень соціальної та економічної свідомості користувачів водних біоресурсів, які з розумінням поставилися до такого важливого процесу, як вселення водних біоресурсів. Зариблення відбувається з метою збільшення видового різноманіття біоресурсів водних об’єктів області. Таким чином, завдяки збільшенню рибопродуктивності водойм, ми зможемо наситити український ринок власною якісною продукцією. Крім того, товстолобик та білий амур є природними біомеліораторами. Вони покращують якість води та запобігають її цвітінню в весняно-літній період».

Ось тут і виникає ціла низка запитань до обласного управління Держрибагенства. Передусім, який то суб’єкт господарювання (чи не та ж «Рибартіль») коли і на якій підставі зарибнював водосховище, на якому, згідно закону та вердикту облдержадміністрації, неможливо створювати товарне рибне господарство? Якщо ж зариблення й відбулося, то чому про це передчасно не було повідомлено ні місцеві органи самоврядування, ні громадськість? Адже ще декілька років тому голова Держрибагенства Ярема Ковалів закликав бажаючих долучатися до громадського контролю за цим процесом. Тоді ж голова громадської ради при Держрибагенстві Віктор Скарлат повідомляв, що представники громадськості можуть взяти участь у процесі зариблення природних водойм і повністю його проконтролювати. Проте для того, щоб цей контроль був дійсно ефективним, – зауважував Віктор Скарлат, – він має охоплювати всі етапи процесу зариблення, від зважування малька перед транспортуванням, до контролю чисельності та життєздатності під час пуску у воду.

Іншими словами, кожен етап зариблення має бути задукоментованим. Інакше, як підозрівають громадські активісти, йдеться про велику аферу. І йдеться вже не тільки про Гнилий Тікич в районі Звенигородки. Адже у вже згаданій інформації управління Держрибагенства у Черкаській області повідомляється і про зариблення суб’єктами господарювання, котрі працюють в Режимах СТРГ, Юрківського водосховища площею 38 гектарів, яке нібито збагатилося 750 кілограмами малька товстолоба, 250 кілограмами білого амура та 1000 кілограмами коропа. І це ще не все. Згідно цього ж повідомлення, до Ватутінського водосховища площею 47 гектарів, що знаходиться у межах Юрківки, вселено 1500кілограмів товстолоба, 2000 кілограмів коропа, 500 кілограмів білого амура та 50 кілограмів судака.

І знову ж таки, ніхто з тамтешніх жителів не бачив і не чув про таке зариблення.

– Люди обурюються, – каже сільський голова Юрківки Валентина Цегельна. – Мене запитують, як таке могло трапитися. А що я можу відповісти? Тут своє слово мають сказати відповідні органи, до яких і звернулися місцеві рибалки та природоохоронці.

До речі, це питання звучало й на недавній сесії Звенигородської районної ради. Хоча намагання громадських активістів захистити Гнилий Тікич від любителів як дармової юшки, так і легкої наживи, ось уже тривалий час розбиваються об скелі байдужості обласного чиновництва. Отож немає гарантії, що так буде і цього разу.

Феофан БІЛЕЦЬКИЙ

03.01.2019 08:45
Переглядів: 1681
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.