В одному з сіл Тальнівщини працює канал дружнього «ленд-лізу»

9 травня цього року президент США Джо Байден підписав закон про ленд-ліз для України. Тепер механізм безвідсоткового кредиту з довготривалою відстрочкою, який після 1941 року не надавався жодній країні, набирає обертів. Це додає нам неабиякої впевненості, адже майже 80 років тому саме завдяки ленд-лізу країни антигітлерівської коаліції змогли перемогти нацистську Німеччину.


Приємно, що такий самий канал дружнього «ленд-лізу», тільки у менших масштабах, запрацював у селі на Тальнівщині ще з середини березня. А запропонувала ідею дружньої підтримки для України і Легедзиного, в якому прожила 10 років, американська режисерка, продюсерка та художниця Наомі Умань. Її підтримали багато людей зі США, Канади, Мексики та Нідерландів, для яких Легедзине, як каже директор заповідника «Трипільська культура» Владислав Чабанюк, – «не просто абстрактна позначка на мапі». Зрозуміло, цих людей об’єднує трипілля та любов до України. Багато з них неодноразово були у Легедзиному, долучалися до організації фестивалів та виставок. Тому залишитися байдужими до подій в Україні вони не могли. Згодом до них приєдналися їхні друзі, рідні, друзі друзів і сформувався фонд підтримки України.


Як працює цей канал, нам розповів сам директор заповідника:
– Буквально через кілька днів після початку війни у нас запрацював «Legedzyne and Ukraine Friends Foundation», ініціатором і модератором якого стала Наомі Умань.

Кошти цього фонду, передані її і нашими друзями зі США, Мексики, Канади, Нідерландів, зробили і ще зроблять багато добрих справ та вирішать багато проблем, але це не єдина зовнішня допомога нашому селу і, вже через нас – ЗСУ. Наприклад, канадійка Марта Іванек зі своїми друзями (багато з них були в Легедзиному, причому, не раз) в тандемі з нашою Наталкою Чабанюк надсилали кровоспинне обладнання та інші матеріали, пов’язані з медициною катастроф. А ми вже відправляли у військові частини, де служать наші захисники. Одна з нещодавніх передач – кровоспинні турнікети.

Американка Моллі Бріттон, яка теж була в Легедзиному, з далекого техаського Остіна надіслала фінансову допомогу. Швейцарка Лара Салімі та киянка Хрістіна Андрєєва допомогли з радіостанціями. Фінансово також допомогли киянин Владислав Спічек, що проживає зараз у Каліфорнії, та канадійка Женя Волошин з Онтаріо. Допомога надходить не лише з-за кордону.

Черкаська волонтерка Ольга Галушко вирішила питання зі спеціальними кровоспинними пов’язками для комплектування медслужби однієї з частин, в яку мобілізований, маючи до цих матеріалів пряме відношення, наш провідний археолог.


Окрема подяка секретарю Штабу самооборони Тетяні Педченко, яка адмініструє наші волонтерські справи.


Владислав Васильович прозвітував, на що було потрачено кошти. Було закуплено та відправлено кілька бензопилок, бензорізів та інших інструментів у різні частини, де служать легедзяни. Деяке обладнання, необхідне хлопцям, закупили і доставили прямо «туди, де світло межує з темрявою, а добро – зі злом» завдяки невтомній волонтерці, киянці Наталці Лещенко. А ще легедзинський фонд долучається до ініціативи своїх друзів з Caparol Україна, які збирають кошти на позашляховики для фронту.
На цю потребу загалом витратили 97500 грн.


А коли мобілізований односелець, що служить на Сході, попросив допомогти з потужним обладнанням для зарядки електронних пристроїв, жителі села вирішили змонтувати новітню автономну систему електроживлення на сонячних панелях. З великим ентузіазмом селяни взялися до роботи. За кілька днів пристрій було налаштовано, відтестовано, змонтовано в спеціально зроблений мілітарний кейс і відправлено на передову. Хлопці отримали станцію і дуже задоволені нею. Кошти на комплектуючі також взяли з сільського фонду, який наповнюється завдяки дружньому «ленд-лізу».


«Цей міні «ленд-ліз» є творчим проявом любові і поваги наших друзів до Легедзиного та України. Разом переможемо!» – впевнені співробітники заповідника.

Ліна ЯЛОВСЬКА

Читайте також: Потрібна допомога: у Черкасах рятують життя 3-місячної дитинки з Тального

Читайте нас також в Telegram!

20.05.2022 10:30
Переглядів: 611
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.