Тисячолітні велети у Будищі лікує громадська організація

Цих три дуби на території колишнього маєтку Енгельгардтів в Будищі здавна називають Шевченковими: мовляв, в дуплі одного з них малий Тарас ховав свої малюнки, коли служив тут «козачком». Тарасове «козакування» тут – чистий вимисел, якого проте ніхто в Національному заповіднику «Батьківщина Тараса Шевченка» спростовувати не збирається. А от дупел у віковічних дубах – свідках багатьох подій сивої давнини, котрі у 2010 році стали переможцями Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України», вистачає. І це з кожним роком погіршує їхній стан. Один з велетів має на сьогодні лише одну «живу» гілку. Двоє його «побратимів» у дещо кращому стані, проте без належного догляду і вони можуть в скорому часі загинути. Особливо це стосується того самого дуба, пов’язаного народними вимислами з Шевченковим іменем. Стовбур його раніше дещо підлікували, проте це не вирішило проблеми, оскільки дощова вода, затікаючи згори в нього, призводила до руйнування деревини. Деякою мірою зарадити цьому мало накриття, але, оскільки воно було металевим, місцеві злодюги його викрали.

Так і стояло дерево, викликаючи співчуття та обурення туристів та природолюбів. Проте звернутися з цього приводу їм не було до кого, оскільки, як виявилося, господарів у дубів немає. Свого часу державна екологічна інспекція зобов’язала бути балансоутримувачем дубів тамтешній сільськогосподарський коледж. Проте відповідних документів у коледжі немає. А коли б і були, то навряд чи змогли б його працівники надати потрібну допомогу тисячолітнім велетам. Інші місцеві організації та установи, в тому числі й дирекція Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка», залишалися осторонь цієї проблеми. Щоправда, декілька років тому за збереження «Шевченкового» дуба, наскрізне вертикальне дупло якого збільшилося, захист його внизу стовбура було зруйновано, а стінки самого стовбура «добивали» хвороби, взялися працівники ДП «Звенигородське лісове господарство» та агрофірми «Батьківщина Шевченка» філії ТОВ «НВФ «Урожай». Проте захистити його повністю від руйнування не змогли.

І хтозна, чим би все закінчилося, аби остаточно впевнившись, що, як до державних структур, так і місцевого самоврядування не достукатися, за відновлення дерев взялася районна громадська організація «Гарант», очолювана Раїсою Безух. Спілкуючись з фахівцями, Раїса Вікторівна дійшла до висновку, що, окрім всього іншого, життя «Шевченковому» дубові можна подовжити, встановивши над ним накриття. При цьому конструкція накриття мала бути легкою і разом з тим такою, яка б закривала і захищала усе дупло від природних катаклізмів.

Та де знайти в районі фахівця, який зміг би виконати таку роботу? Знайшли. Народний умілець Віктор Віскалін взявся змоделювати та встановити своєрідне шатро-захист для дуба.

Кошти на це збирали, як то мовиться, всім миром. Значну суму на реалізацію проекту виділив Міжнародний благодійний фонд «Архангел світла». Щедрі пожертви зробили члени колективу Національного академічного драматичного театру імені І.Франка, молодіжній клуб «Ineo», учасники Міжнародного проекту-конкурсу «Тарас Шевченко єднає народи», столична Академія цілісного світогляду, звенигородські і навіть київські та маріупольські підприємці, жителі багатьох регіонів України.

Зібраних коштів, як розповідала Раїса Безух, вистачило для закупівлі потрібних матеріалів і виготовлення конструкції.

Ще два місяці пішло на встановлення «шатра», де довелося ударно потрудитися як Віктору Віскаліну, так і його помічникам – Віктору Самойленку, Віктору Тітаренку, Миколі Кулішу, Сергію Зарницькому, Віктору Лисиченку та підприємцю-електрику Миколі Ткаченку. До речі, працювали вони тут на ентузіазмі – безкоштовно. А успішному завершенню робіт сприяли тамтешні підприємці Андрій Паніван та Володимир Мельник, які допомогали транспортом, спеціальною технікою та інструментарієм, пально-мастильними матеріалами.

Ось так і підлікували спільними зусиллями тисячолітнього велета. А зробивши перший крок, «Гарант» робить і крок наступний. Його лідер Раїса Безух веде перемовини зі столичними науковцями щодо залучення іноземних фахівців до співпраці у відновленні будищенських дубів, спілкується з вітчизняними фахівцями та науковцями. Окрім всього іншого, за підтримки відомого науковця Анатолія Кушніра залучено спеціалістів для кваліфікованого обстеження всіх трьох дубів і вироблення тактики їхнього відновлення. Саме про це йтиме мова на III міжнародній науково-практичній конференції «Історичні, правові та природоохоронні аспекти збереження пам’ятних багатовікових дерев», яка має відбутися 18-21 квітня.

Михайло НЕЧАЙ

18.04.2018 15:38
Переглядів: 1283
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.