”Щоб дати хабар, у ломбард заклав золотий ланцюжок”

Звенигородчанин Олег Ткаченко, 28 років, переконаний, що немає людей, які не давали хоча б раз у житті хабара. Запевняє, що й сам постійно робив підноси викладачам за начання в Уманському університеті імені Павла Тичини. Закінчив вуз 7 років тому.

“Багато студентів кажуть зараз про УДПУ, що якщо людина хоче вчитися, то ніхто взяток не вимагатиме. Як на мене, то це дурня. Коли навчався, платили всі і незалежно від рівня знань. По суті, багатьом з нас напряму викладачі говорили:

“Хочете нормальних оцінок — доведеться заплатити”.

І ніде не дінешся. Переважно платили за непрофільні предмети. Мінімум 30 гривень, максимум — 300 за один. На ті часи то були немалі гроші. Сесія “з’їдала” 600-800 гривень. Хто взагалі нічого не знав, платили побільше. Ще в школі вчителька розповідала про оголошення, яке, нібито, дав якийсь роботодавець із тексом наприкінці: ”Випускників УДПУ прохання не турбувати”. Всі посміялися, бо подумали, що це просто жарт. Після навчання думку змінив. Велика кількість випускників некомпетентні із своєї професії.

Моя одногрумниця йшла на “червоний” диплом. Її постійно зрізали. То давала хабарі й вона”, – розповідає колишній студент.

22-річна тальнівчанка Людмила навчається на третьому курсі іноземної філології в тому ж університеті. Про необхідність платити її повідомив один із викладачів.

“У перші ж дні навчання знала про хабарі. На пари прийшла наша викладачка і майже зразу ж після знайомства запропонувала купити книжки. Мовляв, нам з ними буде легше вивчати її предмет. Вона автор тієї книги. Я обурилась. Не хотіла купувати. В універі тоді ще толком нікого не знала.Коридором йшов якийсь молодий хлопець. Подумала, старшокурсник. Запитала, чи вкрай необхідно купувати всі ті книги, які нам впарюють. Відповідь шокувала:

”Без книжок нічого не здасте. Знаю про що кажу, бо працюю тут викладачем фізичної культури”.

Гроші так само майже всі платять. Староста каже скільки треба, ми нею передаємо викладачам. Суми всякі. Хоча в нас це називається “вдячність”, а не взятка. Мій хлопець теж тут навчається, але на заочному. Він приїжджає, заходить в деканат, йому дають порожній зошит. Виходить з ним у коридор і вкладає туди гроші, після чого віддає працівнику в цей же кабінет”, – ділиться дівчина.

Минулого року ватутінець Олександр заплатив працівнакам ДАІ 3 тисячі гривень за повернення посвідчення водія. Працював в одному з автопарків.

“Повертався порожнім автобусом у Катеринопіль. Недалеко від мосту стояли “гаїшніки”. Зупинили і перевірили на алкоголь. За день до рейсу я пив горілку. Думав, вивітриться.

Прибор показав вміст алкоголю в крові. Забрали права і дали час до вечора знайти три тисячі.

Інакше б дали протоколу хід і мене вигнали б зроботи. Син, щоб дати хабар, у ломбард заклав подарунок – золотий ланцюжок,” – каже водій.

На одному з всеукраїнських антикорупційних сайтів habaram.net люди розповідають про нечистих на руку чиновників.

“Начальник звенигородської податкової служби – Ткаченко Алла Дмитрівна 2 роки тому займалася шантажом та здирництвом коштів з приватних підприємців міста в особливо крупних розмірах”, – пише користувач Олександр.

“Зіткнулась з проблемою. Хочу встановити лічильник на квартиру, але щоб це зробити потрібно в газову службу Слиньку занести гарненьку суму хабаря, щоб він дав розрішення!

Да це просто кошмар, вже втомились всі від них!

Не знаю що робить, гроші давати не буду, але ж потрібно рішити якось цю проблему”, – обурюється інша звенигородчанка Маша.

11 травня Звенигородський суд виніс рішення щодо керуючого справами виконкому міської ради Юрія Орлова. Його визнали винним в отриманні незаконної вигоди. Чиновника покарали штрафом у п’ять тисяч гривень та конфіскацією отриманої винагороди в розмірі двох з половиною тися гривень.

Згідно із законом, хабарник може сісти до в’язниці максимум на 12 років. Це за особливо великі хабарі. За незначні — відбудуться штрафом. Хабародавці караються штрафом від двохсот до п’ятисот “мінімумів” або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років. Аби уникнути відповідальності за дачу “вдячності”, у скоєному доведеться зізнатись.

Сергій РАДЧЕНКО

13.10.2016 18:17
Переглядів: 1570
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.