На Катеринопільщині провели ряд заходів до 145-річчя визначного земляка – Сергія Єфремова

18 жовтня на Катеринопільщині Звенигородського району вшановували визначного земляка – академіка Сергія Єфремова. Саме цього дня 145 років тому він народився у священицькій сім’ї Єфремових (Охріменків) – Крамаренків. Вшанування відбувалось у Пальчику (рідному селі вченого) та в Катеринополі, що є нині центром громади.

На жаль, на сьогодні не збереглося ні церкви, у якій правив батько Сергія Єфремова (залишилось лише фото), ні родинного гнізда Єфремових, ні дякової хати. Пішли в засвіти і люди, які особисто знали літератора. «Про «живого» Сергія Єфремова в Пальчику сьогодні вже не пам’ятає ніхто. Останній раз про нього згадувала моя вчителька початкових класів Івашкевич Антоніна Купріянівна. На вечорі пам’яті в Пальчику вона казала: «Пам’ятаю, як мама в далекому моєму дитинстві говорила: «Вчора до нашого батюшки приїжджали хлопці – Сергій і Петро. Ночували на погрібнику, від когось переховувались». Це могло бути в 1918-му чи в 1919-му роках», – згадує професор-земляк Михайло Наєнко.

І все ж, пам’ять про цю родину в Пальчику жива. Є два пам’ятники (один Сергію Єфремову, інший – Сергію й брату Петру), хрест на місці колишньої церкви та музей. Поміж музейних раритетів найбільша цінність – добірка праць Сергія Олександровича та пояс, який, за переказами, належав саме йому. Радує, що з часів переходу до громади музей суттєво оновився, з’явились господарі, які навели в ньому лад, впорядкували та причепурили, осучаснили.

Вранці 18 жовтня в Пальчик завітали гості – голова Звенигородської райдержадміністрації Юрій Піковський, громадськість. Супроводжував делегацію голова Катеринопільської селищної ради Володимир Коваленко. Насамперед до обох пам’ятників було покладено квіти. Потім гості завітали у музей. Екскурсію проводили школярі Пальчиківського ЗЗСО. Варто зауважити, що діти справились із завданням на відмінно. Історію села та родини Єфремових переповіли в деталях, фахово і чуттєво. «Мене вразили ваші школярі, вони так переповіли матеріал, що у мене сльози проступили. Дуже дякую за таку змістовну екскурсію та підготовку учнів. Щасливий, що мав змогу тут побувати, вклонитися пам’яті наших визначних земляків», – зауважив Піковський. Респект учителям та учням. Було подано ідею присвоїти школі звання братів Єфремових. Голова райдержадміністрації таку ініціативу підтримав, наказав готувати подання.

На завершення всіх гостей у Пальчику частували запашними пиріжками – випічкою, яку, за спогадами, дуже любив Єфремов.

Далі вшанування проводили в Катеринополі за участю місцевих школярів. Селищний голова Володимир Коваленко висловив задоволення, що учні цікавляться рідною історією та беруть активну участь у таких заходах. Поза тим представив книгу «Повернення одухотворених» (2020) уманської письменниці Ніни Михайлової, в якій мовиться про Пальчик, рід академіка, уманський період його життя, родичів по материнській лінії Крамаренків тощо. Співробітники Катеринопільської публічної бібліотеки продемонстрували відеопрезентацію про життя та діяльність ученого. Історик Катеринопільського ЗЗСО №2 Василь Коваленко відзначив, що Катеринопільщина має гордитись такими діячами, як отаман Вільного козацтва Семен Гризло (Катеринопіль), академік Сергій Єфремов (Пальчик) та художник, автор відомого полотна про Голодомор («Рік 1933») Віктор Цимбал (Ступичне). Членкиня Спілки слов’янських письменників Галина Снігур поділилась спогадами, як розробляла дизайн пам’ятника Єфремову в Пальчику та запросила молоде покоління вступати до Спілки, аби продовжити улюблену справу шанованого земляка – літературну творчість. Артисти Катеринопільського будинку культури підготували до заходу святковий концерт. Лунали пісні про козаків, любов до рідної землі, які, поза сумнівами, мали б сподобатися і самому ювіляру.

Хочеться вірити, що духовно Сергій Олександрович теж був на цих вшануваннях. Слухав виступи та пісні, радів, скільки до нього прийшло гостей, особливо молоді. На жаль, через пандемію не змогли приїхати на захід запрошені гості – професори філології Михайло Наєнко й Володимир Поліщук, письменниця Ніна Михайлова, але всі вони душею були на урочистостях, оскільки багато зробили для реабілітації світлого імені Сергія Єфремова.

Виходець з Катеринополя професор історії Олександр Лисенко надіслав вітальний лист, який зачитали на святкуванні. Михайло Наєнко передав свій виступ (для публікації в місцевій пресі), а Ніна Михайлова – свою книгу («Повернення одухотворених»), з якою можна ознайомитись у місцевій бібліотеці.

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

 

20.10.2021 08:54
Переглядів: 339
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.