У одній із шкіл Звенигородського району розвивають шкільне лісництво - Вісті Черкащини

У одній із шкіл Звенигородського району розвивають шкільне лісництво

Ось уже майже чотирнадцять років поспіль на базі Ризинської загальноосвітньої школи, що на Звенигородщині, діє шкільне лісництво, відоме далеко за межами області своєю науково-дослідницькою діяльністю та добрими справами в охороні довколишнього середовища. А ініціаторами його створення було подружжя Бойків – помічник лісничого Пехівського лісництва Звенигородського лісгоспу Микола Мефодійович за завуч школи Валентина Василівна. Не без їх сприяння школа отримала лісівничий профіль і почала співпрацювати з Уманським національним університетом садівництва та Уманським педагогічним університетом. До речі, на основі досвіду профільного навчання в цій школі, була розроблена перша в Україні шкільна програма з предмету «Основи лісового господарства», якою користуються  сьогодні у всіх загальноосвітніх навчальних закладах, де запроваджене повноцінне вивчення лісової науки.

Згідно угоди між Звенигородським лісгоспом та дирекцією школи, за шкільним лісництвом закріплена 95-гектарна ділянка лісу для проведення експериментально-дослідницької роботи та практичних занять. Тож ризинські природолюби не тільки виборюють призові місця у всеукраїнських конкурсах, а й беруть активну участь в еколого-лісівничих заходах. Так, сьогодні не так уже й просто підрахувати, на скількох гектарах створили нові лісові насадження ризинські школярі разом з працівниками Пехівського лісництва, оскільки займаються цим вже більше десяти років.

А ще вони – постійні учасники акцій «Майбутнє лісу – в твоїх руках», «Посади ліс», «Збережи життя ялинці», «Допоможи птахові», «Джерельце» тощо. І в усіх справах їм надають постійну допомогу старші лісівники, передусім Микола Бойко, який разом з дружиною продовжує працювати над удосконаленням навчального процесу. Саме завдяки йому, активісту громадського життя й відомому краєзнавцю, учні шкільного лісництва виростають не тільки природолюбами, але й справжніми патріотами. В цьому ви відразу ж переконаєтеся, ще не переступивши порогу школи. Ось пам’ятна алея, закладена до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка з саджанців унікального дерева – ведмежого горіха. А он тягнеться гілками до сонця  вербичка. А виросла вона з пагінця тієї самої верби, що її посадив і виростив Кобзар під час свого заслання в Казахстані. Про вам можуть розповісти навіть першокласники. І додадуть при цьому, що саджав ту вербу на засланні Тарас Григорович разом зі своїм побратимом – Андрієм Обеременком , уродженцем Ризиного, якого доля-мачуха занесла в той далекий край.

А звідки такі дані?

– Микола Мефодійович розповідав! – почуєте.

Знає ризинська молодь й давню історію лісництва, в урочищах якого впродовж століть знаходили притулок загони повстанців і борців за свободу та незалежність України. Залишили свій слід у Пехівському лісі гайдамаки та хлопці отамана Цвітковського. А під час Другої світової війни тут базувався партизанський загін імені Кутузова.

Про це, вивчаючи тутешню флору й фауну, примножуючи лісові багатства, й дізнаються учні шкільного лісництва від свого наставника.

Феофан БІЛЕЦЬКИЙ

21.09.2020 09:00
Переглядів: 865
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.