У Козацькому відкрили пам’ятник… козакам

У Козацькому Звенигородського району встановили пам’ятник козакам і старшинам Козачанського куреня Вільного козацтва та їхньому отаману Опанасові Шаповалу. Пам’ятник встановили на місці, де була колись давня Варваринська церква, біля якої збиралися козаки на раду.

Це вже другий на Звенигородщині пам’ятник Вільному козацтву. Перший встановлений у Гусаковому.

Велика подія розпочалася із святкового богослужіння у Козачанському храмі святої великомучениці Варвари УПЦ Київського патріархату за участі прихожан та гостей із сусідніх сіл та районів. А також із Черкас та Києва.

Право відкрити пам’ятник надали нащадкам сотника Вільного козацтва Прокопа Лисенка сестрам Вікторії та Руслані Бухтіяровим, батько яких зараз захищає цілісність України.

Йшов сильний дощ. Тому святкування перенесли до сільського будинку культури.

“У цей похмурий день все одно серце співає. Правда ж? Нарешті! Нарешті! Чверть сторіччя знадобилося щоб ми вшанували тих, хто проливав за нас кров, і на чиїх могилах виросла наша мета. Де була найбільша боротьба, там було найбільше винищення. Ви біжіть у Будища і пошукайте хоч одне прізвище Тютюнник. Немає! Всіх нащадків отамана було знищено”. Кажемо дід. А який же він дід? П’ятдесят з гаком років. Кремезний чоловік у розквіті сил”, – каже письменник Василь Шкляр.

Саме генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник залишив спогади про земляка отамана Шаповала.

“То був справжній тип запорожця: не любив старий байдики бить, його так і тягло на коня та до бою”, – писав він у спогадах “Звенигородський кіш Вільного козацтва”.

Образ “діда Шаповала” відтворила Звенигородська художниця Ніна Рябіш. А майстри із фірми “Граніт” Олеги Пархомчуки ( батько і син) перенесли образ на камінь. Підмурок під пам’ятний хрест виконав каменяр Олександр Поштаренко.

Виступаючи перед учасниками урочистостей, курінний отаман Козачанського куреня Вільного козацтва Олег Голуб сказав:

“Відроджуючи правдиву історію та вшановуючи полеглих героїв, насамперед, ми очищуємо наші душі від рабської психології, якою нас годували і продовжують годувати московські ідеологи”.

Цього дня посвячували в козаки, дивились концерт, їли козацьку юшку і навіть салютували із козацької гармати.

Зазначимо, отаман Козачанського куреня Вільного козацтва Звенигородського коша Опанас Кіндратович Шаповал народився 1860 року в селі Княжа Козачанської волості Звенигородського повіту.

Був делегатом Всеукраїнського з’їзду Вільного козацтва. Запам’ятався палкими промовами. Очолюваний ним Козачанський курінь відзначився в боях під станцією Бобринською, селищем Цвітковим та Шполою.

Загинув Опанас Шаповал наприкінці літа 1918 року в бою з московськими окупантами під Мокрою Калигіркою.

Олег ШАТАЙЛО

16.10.2016 17:02
Переглядів: 1789
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.