У Тальному створюють Центр первинної медико-санітарної допомоги - Вісті Черкащини

У Тальному створюють Центр первинної медико-санітарної допомоги

22 вересня депутати Тальнівської районної ради прийняли рішення створити із 1 грудня комунальний заклад – Центр первинної медико-санітарної допомоги, затвердили статут закладу і призначили головним лікарем Центру Анну Данилюк. До своїх обов’язків вона приступить у перший день зими. А сам заклад запрацює із 1 січня наступного року.

Рішення далося не легко. Більшість депутатів вагалися, чи правильно діють, розділяючи центральну районну лікарню на дві структури. Втім, лише одиниці відкрито взяли участь у дискусії.

– Реформи мають бути для людей. Ще закон не прийнятий, а ми вже поперед паровоза біжимо, – переконаний депутат районної ради Микола Скіченко. Свою позицію він аргументує досвідом. – Я вже виступав проти того, щоб від’єднали від центральної лікарні швидку допомогу. Нам тоді теж вішали на вуха локшину: буде від’єднана «швидка» – машини дамо, будівлі дамо, краще фінансування з’явиться. Сьогодні бачимо і читаємо в газетах інше. Чи не створимо ми знову прецедент? Розділимо майно, добавимо другого головного лікаря, бухгалтерію, майно. Що від цього виграють пересічні громадяни?

Миколу Дмитровича підтримує і депутат Олександр Пилипенко.

– Мало кому зрозуміла мета реформ в Україні, – каже Олександр Федосійович. – Усі вони формальні. Ми бачимо це на прикладі реформи швидкої допомоги, поліції, прокуратури. Їх треба проводити не формально. Я так розумію – вся проблема у фінансуванні: нате вам, фінансуйте, бо у держави не вистачає коштів! Це неправильно. Реформа має полягати зовсім в іншому підході медицини до оздоровлення людей.

Про суть реформи розповіла депутат районної ради, лікар і голова профкому медичних працівників Олександра Назарук. Та основне, на чому наголосила Олександра Михайлівна, що від нового року держава не фінансуватиме первинну ланку медицини, тому якщо сьогодні не створити на районному рівні Центр первинної медико-санітарної допомоги, то вона залишиться без фінансування.

Наступним виступає голова обласної ради Олександр Вельбівець. Він говорить майже годину. Серед аргументів необхідності проведення медичної реформи і те, що зараз у районних лікарнях працюють переважно лікарі пенсійного та передпенсійного віку, і те, що населення «скорочується» через неякісне надання послуг на стадії виявлення хвороби. Із виступу видно – він проти демократії у проведенні реформ.

– Розказали, чому так, економічно обґрунтували і впроваджуємо, – емоційно каже Олександр Вельбівець. При цьому зауважує: – Я вам не дам гарантію, ця жінка нікому не дасть гарантії (показує на Олександру Назарук – ред.), ви не дасте гарантії, ніхто вам не дасть гарантії, що все відбудеться відмінно. Не відбудеться відмінно! Але треба сказати відверто – хочемо ми ці реформи чи ні! Потрібно брати відповідальність, і якщо щось пішло не так, іти геть!

Посадовець докоряє старшим за віком депутатам за 1991 рік і за ті рішення, які призвели українців до зубожіння.

Цей аргумент деякі обранці сприймають досить болісно.

– Олександре Івановичу, а яка впевненість в тому, що через деякий час нас не спитають за це рішення? Чи не дорікатимуть нам так, як ви дорікаєте за 1991 рік? Чому ніхто із медиків не говорить про медичне страхування – шлях, яким ішов весь цивілізований світ, – цікавиться депутат Володимир Синьогуб.

– А ви впевнені, що все що тут голосували було правильним? Я уже з вами готовий сперечатися… А тому кажу: стовідсоткової впевненості на сьогодні нема ні в чому, – відповідає Вельбівець. Посадовець помітно нервує. – Тут взагалі-то мав сидіти заступник голови облдержадміністрації Ярослав Березань і переконувати – це його профільні питання. А він встав і поїхав…

Дійсно, склалося таке враження, що пан Ярослав приїхав лише вручити відзнаки Президента друзям, з якими возив гуманітарну в АТО. Виконавши «приємну місію», він ще трохи посидів у президії, похнюпивши голову, і перед прийняттям важливого рішення зник.

Вдосталь наслухавшись Олександра Вельбівця, депутати просять ставити питання на голосування. Аж раптом депутат Микола Скіченко нагадує, що не почули думку головного лікаря ЦРЛ Анатолія Майсюка, який майже 30 років очолює заклад. Тому пропонує надати йому слово.

– Дуже коротко. По регламенту – 2 хвилини, – просить голова районної ради Валентина Любомська.

– Це питання архіскладне. Завжди, коли проводяться реформи, вони повинні йти на покращення. В даному випадку ми вперто йдемо на погіршення. Основне – нема в Україні концепції розвитку медицини, друге – нема в Україні законодавчої бази реформи медицини (тільки ще планують говорити про неї). А ми вже із 2014 року в ручному режимі «вирішуємо» питання створення Центру первинної медико-санітарної допомоги, – схвильовано каже Анатолій Майсюк. Далі, розуміючи, що від нього хоче почути влада, продовжує. – Але ми всі в такій ситуації, що реформу потрібно проводити. Які наслідки будуть, життя покаже.

Вислухавши всіх, Валентина Любомська ставить питання на голосування. «За» – 17, «проти» – 2. «Утрималися» – 2. Не голосувало теж 2.

Неочікуваний результат приголомшує Любомську і Вельбівця.

– Подивіться на свої результати голосування. Усі правильно натиснули кнопки? – запитує Валентина Любомська депутатів.

– Я неправильно. Я голосував «за», – швидко зорієнтувався в ситуації депутат Микола Скіченко.

Переголосовують. «За» – 19.

Зауважимо, на Черкащині залишилося лише декілька районів, в яких досі не створені Центри первинної медико-санітарної допомоги.

Олег ШАТАЙЛО

28.09.2017 09:20
Переглядів: 2099
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.