У Тальнівському музеї історії відбулася презентація книги відомого письменника

4-й рік поспіль Тальнівський музей історії відзначає професійне свято. Цього року, як зазначила його директорка Світлана Проценко, вирішили організувати з цієї нагоди захід у дещо іншому форматіпрезентацію книги «На довгій ниві» вихідця з Онопріївки, жителя сонячної Одеси, вчителя, письменника, перекладача на українську мову багатьох відомих творів, товариської, відкритої, щирої людини Степана Петровича Ковганюка (нині покійного). Ця книга (у 2-х частинах) побачила світ завдяки онучці чоловіка Ніні Багрій. Жінка здійснила свою заповітну мрію – зробити все і навіть більше, аби рукописи Степана Петровича були надруковані і видані. Майже 40 років (саме стільки минуло від дня його смерті) вони чекали на це, їх зберігали в певні періоди і члени родини, і сільська школа. Останнім зберігачем стала донька наймолодшої з сестер письменника Ліда Арсенівна. Нині їх можна побачити в музеї історії, а також цілу низку світлин, листів.

Шлях рукописів від їх отримання до видання без перебільшення заслуговують на увагу, адже любов до читання та рідного краю мами Ніни Багрій, власне, і визначили подальшу їх долю. Ніна Михайлівна розповіла, що перечитала рукописи кілька разів. Вони, як наголосила жінка, насичені цікавими історичними описами, спогадами, правдивими (без жодних прикрас) розповідями про життя шанованих в Онопріївці односельців. Так, дуже детально описана історія Онопріївської школи, період війни. Як зазначила жінка, війна сьогодні, у порівнянні з деталями воєнного часу, описаними Степаном Петровичем, – більш жорстока. Вона наголосила, що рукописи видані у скороченому вигляді, опущені деталі про партійні з’їзди, промови парткерівників. Водночас цікаво, що книга насичена народними та авторськими висловами, які цілком могли би стати крилатими, як-от: «Нема, мабуть, почуття сильнішого, солодшого за почуття національної гідності», «Треба доручити долю народу свідомим, щирим українцям, котрі приведуть його до щасливого майбутнього» та ін..

Я як щиро звучали розповіді Ніни Миколаївни про самого Степана Ковганюка. Вона бачила, як він працював за друкарською машинкою, листувалася з ним, останній лист, отриманий у 1980-му році, зачитала присутнім на презентації. Його слухали Олена та Микола Когути, книговидавець Андрій Перцьовий, Олександр Баб’юк (рідний брат Ніни Багрій), Галина Сивак, Марія Бондар, Любов Старовойтова (начальник відділу культури, туризму та з питань діяльності ЗМІ Тальнівської міськради), Лариса Горущенко, Василь Гречко, Віталій Бабченко, працівники музею та місцева преса. Ніна Миколаївна береже спогади про отриману у подарунок від Ковганюка красиву німецьку ляльку, а її рідний брат Олександр поділився, як купив велосипед на карбованці, що їх дав Степан Петрович. Загалом письменник любив здійснювати чиїсь мрії, особливо дитячі.

Як відомо, було надруковано 75 примірників видання, один із яких поїде у США. Книги подарункові, мають плетені закладки (їх виготовила Ніна Миколаївна). Видання побачило світ завдяки фінансовій підтримці сина Ніни Багрій Дмитра, членам великої родини (а це немало-небагато – 23 сім’ї), підприємцям Віктору Марченку та Валерію Криволапу, жителям Онопріївки, тальнівцю Андрію Перцьовому, разом з яким працювали над виданням. Ніна Багрій подякувала усім за підтримку, а також привітала працівників музею з професійним святом, подякувала за увагу до книги.

На завершення заходу, як і годиться, відкоркували шампанське, запросили усіх присутніх на чашечку чаю, кави, посмакувати випічкою, канапками та солоденьким.

Ольга ОСІЯНЕНКО

Читайте також: У селі на Тальнівщині перекинулася вантажівка: є постраждалий

Читайте нас також в Telegram!

20.05.2022 15:47
Переглядів: 1222
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.