Тренер з вільної боротьби Тальнівської спортшколи розповів, чому варто займатись цим видом спорту

Вільна боротьба здавна була популярним видом спорту як в Україні, так і у всьому світі. Боротьба розвиває і м’язи, і координацію рухів, і швидке мислення. Проте досягти гарних результатів у боротьбі може далеко не кожен.
Аби дізнатися більше про цей вид спорту, ми вирішили зустрітися з досвідченим тренером дитячо-юнацької спортивної школи Степаном Томащуком. Він розповів про те, що виховує, розвиває і дає боротьба.
Степан Васильович – один із перших на Тальнівщині, хто почав вчити цьому нелегкому виду спорту майбутніх чемпіонів.
– З дитинства у мене був інтерес до спорту. За станом здоров’я мене звільняли з фізкультури, але я не хотів, щоб мене вважали за хворого і сам себе таким не вважав, – розповідає тренер. – Тому почав самостійно вчитися по книжці « Боротьба самбо» Харлампієва. З 1971 року, це мені тоді було 18, я пробував тренувати інших. В мене виходило доволі непогано. Пізніше мені запропонували навчати дітей боротьбі у спортивній школі. Я погодився, але освіти відповідної не було, бо до цього навчався на слюсаря. Тому заочно закінчував інститут в Черкасах і вже з 1984 року працював у спортшколі. Шість років тренував дітей у школі в Кривих Колінах і викладав військову підготовку. Довгий час працюю в першій міській школі, і зараз ще маю кілька годин. Всі мене знають, я не можу сидіти без діла, я, може, якийсь документ вчасно не напишу і не здам, але тренування в мене за розкладом. В карантин, коли не можна було займатись, ми збирались по кілька чоловік на стадіоні і всеодно продовжували тренування. Кажуть, що є обдаровані люди, які можуть досягти мети у спорті самостійно. Але з тренером, який знає, як все зробити правильно, це станеться значно швидше.
За словами Степана Васильовича, вільна боротьба через свою складність останнім часом почала втрачати популярність серед тальнівців.
– Я не хочу образити інші види спорту, але в боротьбі треба думати, а не просто кулаками махати. Боротьба – це не лише фізичний розвиток, це ще й духовне спілкування. Багато борців, яких я навчав, перейшли на інші види спорту і зараз показують гарні результати. Тому що хороший борець зможе виступати у боксі, волейболі та інших видах спорту, а ось боротися представникам інших видів спорту значно важче.


Степан Томащук виховав не одне покоління спортсменів, майстрів спорту, призерів України. Є й ті, котрі знайшли себе в цьому виді спорту і також стали тренерами. Зараз на боротьбу в ДЮСШ ходить близько 30 дітей, є й серед них дівчатка.
– Починати вчитися боротися не пізно ніколи. Для кожного по-різному: комусь і в 5 років можна вже починати, а комусь і в 15. Та як свідчить досвід, занадто рано також не варто починати тренування. Якщо дитина починає займатися з 6 років, то за чотири, коли їй буде 10, просто набридне. Краще розпочати з 9-10 років і вже після 15 спортсмен розуміє, що боротьба – це те, чим він живе і чим хоче займатися. Тоді якраз пора виконувати нормативи, виступати. Разом з тим, дуже велику роль відіграє генетика, тобто сама дитина. Є учні координовані, характерні, сильні. Звичайно, з такими дітьми легко працювати. Та ще більшу роль відіграє працелюбність. Адже без наполегливої праці нічого не буде. У нас багато талановитих спортсменів просто зникли, бо лінь вбиває все, – стверджує тренер.
Степан Васильович запевняє, що травми в боротьбі трапляються, як і в будь-якому виді спорту, але це буває дуже рідко. Перед тим, як дитина почне боротися, її вчать правильно падати і уникати пошкоджень. До того досвідчений спортсмен ніколи не завдасть болю новачку. Це – головне правило.
– Я дітей навчаю, що боротьба – це не лише сила, м’язи, витримка, але й розуміння того, що не можна ображати менших чи слабших, – продовжує співрозмовник. – Окрім сили і міцних м’язів, боротьба дає людині швидку реакцію і координацію рухів. Борці дуже добре володіють своїм тілом. Також боротьбою можна користуватися і під час самооборони на вулиці. Хоч цей вид спорту і не ударний, проте за рахунок швидкості і певних підходів борцівські навички є доволі ефективними. Тому після закінчення карантину, запрошую всіх бажаючих в спортивну школу до занять боротьбою. До речі, всі заняття – безкоштовні.
10 квітня Степан Васильович святкує свій 68-й День народження. Редакція газети «Новий Дзвін» щиро вітає Вас з цієї нагоди. Бажаємо міцного здоров’я, життєвої наснаги, нових спортивних досягнень, щастя, злагоди та добробуту. Нехай кожен новий день дарує Вам приємні враження та задоволення від роботи.

Катерина КІХТЕНКО

10.04.2021 09:00
Переглядів: 2301
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.