Прикмети 12 липня: чому сьогодні треба кататися на гойдалках

За народним календарем 12 липня відзначають Петрів день – свято апостолів Петра і Павла. Також люди називали це свято Петропавлів день, Пе́тра.

Цього дня уперше з початку Петрівки – Петрівського посту – можна вживати молочні страви.

Петрів день знаменує закінчення купальських святкувань “маківки літа” та літніх весіль, а також прощання з весною та підготовку до сінокосу.

До свята готувалися заздалегідь: прибирали садибу, підбілювали та підфарбовували хату, вішали чисті рушники.

Цього дня обов’язково ранком йшли до церкви, несли квіти та віночки, окрасою яких були червоні маки.

Для Петрового дня є й спеціальна ритуальна страва – мандрики, це бабки з розмішаного на сметані тіста з сиру, борошна та яєць. Назву коржиків у народі пов’язували з легендою про мандрування світом апостолів Петра й Павла, в яких зозуля вкрала одного “мандрика”, за що її Бог покарав: саме о цій порі зозуля перестає кувати.

Ще люди з цього приводу в народі казали, що зозуля “мандриком вдавилася”. Якщо ж її кування чути було й після Петра, то це вважали на нещастя.

До свята Петра господині намагалися зробити перші зажинки ячменю та жита з нового врожаю і в день свята освятити в церкві обрядовий хліб, навіть якщо зерно ще не зовсім доспіло.

Також цього дня встановлювали чи підвішували на деревах гойдалки. На них обов’язково гойдалися не лише діти, але й дорослі. Вважалося, що люди мають пройти очищення повітрям перед початком жнив. Традиція збереглася ще з язичницьких часів.

Ще одна традиція, пов’язана з відзначенням свята, збереглася на Прикарпатті. Пастухи вважали Петра своїм покровителем, тому цього дня влаштовували свято на вигонах і полонинах: пекли мандрики, веселилися, змагалися, танцювали. Проводили обряд “копання Петра”, коли викопували в землі по периметру квадратну канаву – куди, сівши, можна було опустити ноги, а всередині на траві накривали “стіл” з наїдками. В інших регіонах пастухи влаштовували “петрівник” – землянку чи загорожу, прикрашену зеленню. Їли страви з молока, щоб корови краще доїлися.

Окрім того, Петра, який до навернення в християнство промишляв рибальством, мали за свого покровителя й рибалки. Тому рибальські артілі здавна відзначали 12 липня професійне свято. Також вірили, що молитва до святого Петра допомагає доброму улову, а тим, хто його шанує, Петро вказує рибні місця. Варто зазначити, що навіть в СРСР відзначали День рибалки у другу неділю липня, і він іноді припадав на 12 число. Цьогоріч День рибалки відзначали вчора, 11 липня.

Народні прикмети

Якщо на Петрів день дощ, сіно буде жорстким, але урожай рясним.
Якщо на Петра і Павла дощ, жито добре вродить.
Казали в народі, що “Петро і Павло жару додали” – починалися найспекотніші літні дні, а ще казали “день убуває, спека прибуває”.
Якщо зозуля перестала кувати за тиждень до Петрова дня, то зима буде ранньою, якщо за тиждень після – зима буде пізньою.
Зазвичай цього дня дуже тепло, а то й спекотно, а прохолодну погоду вважали поганим знаком, казали: “Петрівки холодні – рік голодний”.
Якщо на Петрів день спека, то на Різдво буде мороз.
Вважалося, що з цього дня рік повертає на осінь, бо на Петра і Павла починали падати листя з дерев. Казали: “Прийде Петрок – зірве листок.”

Що не можна робити

Цього дня не можна сваритися та гніватися.
Не бажано нині витрачати гроші на дурниці.
Не гоже сьогодні зловживати алкоголем, а також переїдати.
не слід нині кликати до себе у гості незнайомців.
Не варто у цей день байдикувати та відмовлятися від роботи

12 липня відзначають іменнини Григорія, Петра, Павла та Семена.

gazeta.ua

12.07.2021 11:08
Переглядів: 367
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.