«Це не просто війна. Це набагато гірше»: головне з інтерв’ю Зеленського російським ЗМІ

27 березня президент України Володимир Зеленський дав інтерв’ю низці російським ЗМІ. «росія має знати правду», — так в ОП прокоментували це інтерв’ю. Наводимо головне з того, що сказав президент.

Про спроби замаху на себе або усунення від влади

Я чув багато різних думок щодо того, що планується моє усунення… Напевно, було кілька спроб, кілька різних людей. Я дуже спокійно до цього ставлюсь.

Якщо говорити про моє політичне усунення, то це була група Медведчука, кума чинного очільника росії. Вони знаходили політичні формати усунення. На місцевих виборах було дуже багато пропаганди. Хотіли дестабілізувати країну, яку все одно привели б до ескалації з боку російської федерації.

Про Маріуполь

Місто заблоковане російськими військовими. Заблоковані усі в’їзди та виїзди з міста, заміновано порт. У місті однозначно гуманітарна катастрофа, бо заїхати з продуктами харчування, ліками та водою туди неможливо. Російські військові обстрілюють гуманітарні конвої, вбивають водіїв. Що відбувається із цими вантажами — я вам не можу сказати. Багато з них були відвезені назад.

Усередині [Маріуполя] є наші війська. Всередині, де вони [росіяни] можуть залізти — туди вони й зайшли. А до якоїсь частини міста не зайшли, бо є наші хлопці, що відмовилися виходити на їхні заклики. Сім’ї цих хлопців зверталися до мене. Я розмовляв із ними. Я й зараз говорю з ними, раз на два дні точно виходжу на зв’язок.

Я дав їм право вибору. Вони сказали: «Ми не можемо [залишити місто]. Тут поранені люди. Ми не покинемо поранених». Ба більше, вони сказали: «Ми не кинемо вбитих». Щоб ви зрозуміли, в місті лежать трупи на дорогах, на тротуарах.

Про кількість мертвих і полонених російських військових

Складаються списки. Наші хлопці, я знаю, складали списки. Усі, хто в полоні — всі списки є, ці дані є. Я не знаю, чи цікавлять вони всіх… Політиків, я думаю, вони не дуже цікавлять, а от з погляду їхніх батьків, звісно… Просто безнадійно. Я думаю, всі списки російська сторона має.

Гадаю, що вони не хочуть показувати, що з трупами… Ми хочемо їх передати, ми хочемо їх віддавати. Ми не хочемо тримати трупи, ви ж це чудово розумієте. Вони спершу відмовлялися, потім там ще щось.

Про розрив зв’язків між Україною та рф

Я не маю відповіді, як їх можна повернути. Не маю відповіді, чи це взагалі коли-небудь повернеться. Я не пророк. І це вирішуватимуть саме ті люди, які… Дивіться, я вам так скажу: ще кілька місяців, і кожен у сім’ї матиме втрату — таку чи іншу.

Але й окупація відбувається жорсткіше, бо інтенсивніше, розумієте? Тому що окупація відбувається… я не хочу навіть порівнювати із фашизмом.

Про перемовини з рф

«Денацифікація та демілітаризація» — ми взагалі це не обговорюємо. Ми навіть не сядемо за стіл, якщо там ітиметься про якусь «демілітаризацію», якусь «денацифікацію». Для мене це абсолютно незрозумілі речі.

Що ж до захисту російської мови — в нас усі говорять як хочуть, будь-якою мовою. Хочете російську школу, хтось хоче російською вчитися — приватну, будь ласка, відкривайте, але за умови: ви відкриваєте у нас, ми відкриваємо у вас. Щось у вас видається — отже, й тут видаємо. Яке ставлення хочемо ми до російської мови? Це ваша мова, державна мова рф, все має бути справедливо. Поважайте нас і нашу державну мову — українську. І все. Повага до мов народів-сусідів — мене цікавить такий договір, я хочу його підписати з усіма сусідніми країнами.

Четверта історія — гарантії безпеки та нейтралітет, без’ядерний статус нашої держави. Ми готові на нього йти, це найголовніший пункт.

Але я волію, щоб це не був ще один папірець а-ля Будапештський меморандум і таке інше. Тому нас цікавить, щоб цей папір перетворився на серйозну угоду, яка буде підписана… Це я зараз перейду до референдуму. Який буде підписаний там, де є пункти гарантій безпеки, усіма гарантами цієї безпеки.

Про референдум

В Україні обов’язково має пройти референдум. Чому? Тому що ми маємо закон про референдуми. Ми ухвалили його. Зміни того чи іншого статусу… Окрім того, гарантії безпеки передбачають конституційні зміни. Розумієте, так? Конституційні зміни. Це дві сесії, інакше Конституцію не можна змінити. Дві сесії — це рік. Тож уявляєте, наскільки це може бути довго?

Референдум — це швидше, ніж змінити Конституцію. Ось про що я говорю. Але російській стороні потрібні гарантії, що це станеться. Тому референдум — бо тільки народ може ухвалити рішення про такий статус і гарантії. Референдум відбудеться протягом кількох місяців, а зміни до Конституції вноситимуть щонайменше рік, відповідно до чинного законодавства.

Про миротворців НАТО

Це повністю ідея Польщі — вводити в Україну миротворчі сили. Я поки що не розумію до кінця цю пропозицію. Нам не потрібен заморожений конфлікт на території нашої держави, і це я пояснив на нашій зустрічі з польськими колегами. Я знаю, що вони продовжили цю риторику. На щастя, чи на жаль — це поки що наша країна, а я президент, тому поки ми вирішуватимемо, чи будуть тут ті чи інші сили.

Про військових з острова Зміїний

Частина загинула, частину було взято в полон. Всіх, кого взяли в полон, поміняли. Стався обмін на військових російської федерації. росія вийшла із цією пропозицією, ми, не замислюючись, їх обміняли. От і все. Ті, хто загинули — вони, щиро кажучи, герої. А тих, хто вижив, ми обміняли, і все.

Про можливий компроміс із рф

Я розумію, що змусити росію повністю звільнити територію неможливо — це призведе до Третьої світової війни. Я чудово все розумію і усвідомлюю. Тому я й кажу: це компроміс. Поверніться туди, з чого все почалося [позиції російських військ до 24 лютого], і там спробуємо розв’язати питання Донбасу, складне питання Донбасу.

Дивіться, мені не 70 років — ви зрозумієте, про що я. Мені не 70 років, у мене точно є час. Але я тут ненадовго, і після мене прийде гідна людина. Я хочу закінчити цю війну, не хочу, щоб у нас були сотні тисяч загиблих. Я цього не хочу. І тому силового нападу я не розглядаю — ані на Донбас, ані на Крим. Бо глибоко розумію, скільки тисяч людей наших би загинули, і якою була б ціна цих територій, нехай навіть відвойованих.

hromadske.ua

Читайте нас також в Telegram!

 

28.03.2022 17:39
Переглядів: 1148
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.