«Можемо собі дозволити»: у Бужанській громаді вчителі заробляють до 18 тисяч гривень

Відремонтовані школи, новітнє обладнання в класах, оновлене меню та зарплати вчителів до 18 тисяч гривень – це мала частина з того, чого досягла Бужанська громада у сфері освіти за 2 роки після об’єднання. Нині керівництво й далі втілює в життя проекти.

–2019-ому році створилося ОТГ, – розповідає директор Центру фінансово-господарського та навчально-методичного забезпечення закладів освіти і культури Бужанської сільської ради Зоя Сінецька. – Тоді до Центру прийшли всі молоді. В мене ж було 6 років педагогічного стажу й 13 років в органах внутрішніх справ. Ми почали з того, що стали розбудовувати освіту. За часів попереднього керівництва все прийшло в шалене запустіння.

Філія школи у селі Яблунівка була першим закладом, з якого почалися зміни.

–Провели оптимізацію, оскільки там не було достатньої кількості дітей, – продовжує Сінецька. – Утримувати двоповерхове приміщення було нерентабельним. Скоротили до початкової школи. Вирішили дошкільний заклад перенести у це приміщення на 2-ий поверх. Там вже є всі необхідні зони для дітей: спальня, ігрова зона, гігієнічна зона, начальний кабінет з комп’ютерною технікою. Зроблені ремонти у всій будівлі. Сюди перенесли також сільську раду, бібліотеку та ФАП. Так вийшло набагато економніше. У школі створили також спортзал для всіх жителів громади.

Далі зміни прийшли в Кам’янобрідську філію. Раніше дітям доводилося пройти не одну сотню метрів, аби поїсти.

–Там одноповерхове приміщення. Мабуть чи не найстаріше в районі, – продовжує директорка. – Потребувало заміни вікон, дверей і косметичного ремонту. Особливо треба було приділити увагу їдальні. Діти ходили за 300 метрів від території школи у сусіднє приміщення між магазинами. Раніше там було щось типу пивної чи пельменної. Тому з «нуля» зробили столову у школі. Придбали абсолютно всю техніку. Замінили все, що тільки можна було. Підвели воду й вивели каналізацію. Вже рік діти харчуються в нормальних умовах.

Із дитячим садком у Кам’яному Броді також були проблеми, тому його перевели у приміщення школи. Для дітей зробили всі необхідні ремонти. Купили навіть іграшки. До цього малечі доводилося бавитись ще старими дерев’яними. Загалом, поремонтували та осучаснили все приміщення навчального закладу. Не забули навіть про доступ дітей з особливими потребами, які можуть колись навчатися в селі. Для них зробили пандуси та розширили двері.

Не оминуло тотальне оновлення НВК у Бужанці. Гроші на це все брали не лише з бюджету громади.

–За 2019 рік і до сьогодні вже багато чого зроблено в Бужанському НВК, – говорить Сінецька. – Відремонтували приміщення й дах. Завезли стільки дров для опалення, скільки школа ще не бачила раніше. Створили лінгафонний кабінет, якого не було до цього часу. В минулому році ми зекономили понад 900 тисяч гривень освітньої субвенції. На все б її не вистачило, якби ми не долучалися до різноманітних проектів. Таким чином ми взяли співфінансування лінгафонного кабінету. Тепер маємо 16 ноутбуків з усією необхідною гарнітурою.

Завдяки виграним проектам поповнилися інтерактивними комплексами й інші кабінети. Минулого четверга завдяки черговому проекту школа отримала сучасне обладнання. Вчителі ще самі тільки будуть навчатися з ним працювати.

Бужанський НВК отримав співфінансування їдальні. Продукти для школярів готуються та зберігаються за передовою системою безпеки. За нею давно працюють у європейських країнах.

–Це нове обладнання, лінія роздачі, вибір харчування, робота їдальні за системою ХАССП, – перераховує Зоя Петрівна. – Залишилося трохи коштів і ми придбали столи-трансформери. Дітям дуже зручно. В меню є широкий вибір став: салати, голубці, суп з фрикадельками, борщ, котлети, тефтелі, молочні страви. Щодня свіжа випічка, яка печеться тут же. Восени даємо виноград, яблука чи персики. Зараз діти їдять банани й апельсини чи мандарини. Чай буває рідко. В основному дівчата на кухні готують компоти. Діти можуть обирати, що хочуть поїсти.

День харчування коштує для батьків 12 гривень. Все інше доплачує територіальна громада. Для пільгових категорій – безкоштовно.

Заробітній платі вчителів громади можуть позаздрити колеги з інших районів. В середньому педагоги отримують 9 тисяч гривень.

–Зарплату наші вчителі не чекають. Виплачується стабільно день в день, – пояснює керівниця освіти. – Заборгованості немає абсолютно. Ми єдині в районі, де педагоги отримують 20 відсотків престижності. Середня зарплата – 9 тисяч гривень. Всі забезпечені годинами. Якщо в людини вища категорія, має доплату за інклюзію, престижність, є класним керівником, отримує «брудними» до 18 тисяч гривень. У результаті виходить до 15 тисяч гривень на руки. Можемо собі дозволити. До об’єднання особисто в мене, як у спеціаліста, була 6 тисяч зарплата.

Нині триває ремонт у школі села Погибляк. Це найновіша школа в районі, але і в найзанедбанішому стані. Тепер там майже готовий санвузол. До цього діти ходили на вулицю.

Це лише невеликий відсоток з того, що зроблено і має робитися. Окрім власних коштів та перемог у проектах, освітяни мають також потужну підтримку місцевого бізнесу. Завдяки підприємцям втілено в реальність чималу частину планів.

Водночас у Лисянці вчителі досі чекають на зарплати. Нагадаємо, затримки почалися ще з вересня цього року. В бюджеті виникла «дірка» в майже 5 мільйонів гривень. Розрахуватися з освітянами пообіцяли до новорічних свят. До дня святого Миколая борги досі не були закриті.

Анатолій БУЗИНА

23.12.2020 09:00
Переглядів: 5662
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.