ХОЛОД КАРТОПЛІ НЕ ЗАВАДА

В цьому запевняє картопляр з 20-літнім стажем Микола Коптєв з Бужанки Лисянського району. Про секрети вирощування нашого другого хліба ми розпитали в пана Миколи.

– Отже, перший крок, який ми зазвичай робимо весною – виносимо бульбу з льоху, перебираємо і зберігаємо до посадки в мішках…

– І… цим самим завдаємо непоправних збитків картоплі, оскільки при посадці перерослі паростки обламуються і всі ваші турботи зводяться нанівець. Річ у тому, що бульба в мішках виділяє тепло і вуглекислий газ, який прискорює життєдіяльні процеси. Тому й бачимо: зверху мішка картопля ледь поключилась, а під четвертим, п’ятим шаром і до дна, паростки, як правило, довгі і перерослі. Тому потрібно акуратно розсипати картоплю тонким настилом на декілька днів, хай картопля позеленіє Цим самим зміцнюємо паростки, що відчутно впливає на скороспілість і підвищує врожайність. Посадковий матеріал картоплі повинен бути з товстенькими і коротенькими (до 1 см) міцними паростками. До речі, хто пророщує ранню картоплю в ящиках пошарово з тирсою, перед посадкою дуже добре зверху і до дна зволожити, потім акуратно висадити в лунки, щоб не травмувати опушені корінці паростка, які сприяють швидкому приживанню. І гарантовано будемо мати надранній урожай молодих бульб.

– Миколо Петровичу, в останні роки, через зміну кліматичних умов, стали іншими і строки, і глибина посадки картоплі. Що б ви тут порадили початкуючим городникам?

– Картоплю я саджу чим поглибше — до 14-16 см. Адже на яку глибину поклали, саме з тієї глибини виростають міцні мичкуваті корінці, а вверх по паростку — столони з бульбами майбутнього врожаю. Ну, а хто викопав лунку і пригорнув абияк, тоді врожай відповідно абиякий. За своїми біологічними особливостями картопля є рослиною середньої широти з невисокими вимогами до тепла і кращі результати дає рання посадка. Тому, як тільки дозріє грунт і можна його обробляти, сійте насіння цибулі, моркви, буряків, інших холодостійких культур і, не гаючись, висаджуйте картоплю. Я вас твердо запевняю — це буде надійною запорукою майбутнього врожаю. Судіть самі. В прохолодному підвалі, до речі, холодніше, ніж на поверхні грунту, а картопля проростає. Тому ні похолодання у вигляді снігу, навіть нічних заморозків понад -50 С і прохолодний грунт — не завада. Адже висаджені бульби під шаром грунту добре себе почувають, саме основне, в цей час наростає і зміцнюється коренева система, а як потепліє поверхня грунту, в ріст активно підуть паростки, даючи дружні сходи. Дехто заперечить, як бути при загрозі заморозків — виручає пригортання сходів землею, а якщо і прихватить холод листочки, то не страшно. Міцна коренева система швидко відновить нанесені пошкодження. Ну, а хто чекає, коли прогріється грунт (кінець квітня — початок травня) пересвідчується у значно низькій урожайності. У цьому випадку грунт на глибині посадки дійсно прогрітий, але заодно прискорено вивітрюється і волога. В таких умовах висаджена картоплина вимушена стимулювати прискорений ріст і сходи самого паростка. В той же час коренева система, навпаки, слаборозвинена, що призводить до гальмування росту бульб. В результаті маємо дрібненьку картоплю і невтішний урожай.

Олександр Щербатюк.

28.03.2017 14:16
Переглядів: 1710
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.