Марія Галич вилучала із бібліотеки власні твори - Вісті Черкащини

Марія Галич вилучала із бібліотеки власні твори

У 1920-ті роки ім’я письменниці Марії Галич, єдиної жінки в літературній організації “Ланка-МАРС”, було досить відомим в Україні. Зараз воно майже забуте.

Народилася Марія Олександрівна 19 серпня 1901 року в Малій Калигірці (тепер село Суха Калигірка Катеринопільського району на Черкащині) в багатодітній сім’ї сільського вчителя, з яких десятеро дітей отримали вищу освіту.

Закінчивши семилітку, Марія Галич училася в Уманському сільськогосподарському інституті, звідки переїхала до Києва. У 1926 році закінчила Київський інститут народної освіти. Викладала українську мову й літературу, працювала на Київській кінофабриці (писала методрозробки до кінокартин). Була знайома з Симоном Петлюрою, який приїздив до її батька Олександра Галича – вчителя в Сухій Калигірці на Черкащині. У часи існування УНР вона допомагала Симону Петлюрі готувати листівки та звернення до Української армії. У 1931 році вийшла заміж і переїхала до Харкова, де викладала українську мову в сільськогосподарському інституті. В 1934 році мусила вилучати з інститутської бібліотеки заборонені книжки.

“У списку заборонених були й мої “Друкарка” й “Моя кар’єра”, – згадувала згодом. Приблизно в цей час жінка перестала друкуватися і вийшла зі Спілки письменників. Літературознавці кажуть, що Марія Галич назавжди вичерпала себе в 20-і роки.

У війну була в окупації, після війни перебралася до Львова, де викладала українську мову у місцевих вишах, читала лекції в товаристві “Знання”, взяла участь у підготовці “російсько-українського словника термінів лісівництва”. Померла Марія Галич 22 січня 1974 року у Львові. Похована на Личаківському цвинтарі.

Валерій БУРІЙ

16.08.2016 08:35
Переглядів: 1913
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.