Згадали у Звенигородці про сороку-ворону, або Як у відділі освіти бюджетні гроші ділили

Питання про розподіл коштів у сумі понад шість мільйонів гривень між навчальними закладами району, винесене на чергову сесію Звенигородської районної ради, викликало чимало запитань депутатів. Передусім їх цікавило, звідки з’явилися такі гроші у завжди бідній галузі? Згадаймо, як минулого року голова Звенигородського районного комітету профспілки працівників освіти і науки України Майя Бойко била тривогу з приводу того, що стан фінансування освітньої галузі в районі досяг найгірших показників. Зокрема, в школах району було зменшено з 20 до 10 відсотків виплату надбавки за престижність роботи і винагороду за сумлінну працю та зразкове виконання службових обов’язків, що передбачено ст. 57 Закону України «Про освіту» – з 80 до 20 відсотків, з 50 до 10 відсотків зменшено виплату надбавки шкільним бібліотекарям за особливі умови праці, лише в половинному розмірі відшкодовуються транспортні витрати вчителям, які мешкають у райцентрі і працюють у сільських школах…

З цього приводу голова райкому профспілки неодноразово намагалася достукатися до районних можновладців, проте щоразу натикалася на глуху стіну нерозуміння. Так було, скажімо, і тоді, коли після розширеного засідання президії районного комітету профспілки вона звернулася до голови райдержадміністрації Василя Довбуша і отримала досить «змістовну» відповідь за підписом начальника відділу освіти РДА Лариси Кочерги (цитую дослівно мовою оригіналу): «Повідомляємо, що відповідно листа Міністерства фінансів України від 18.11.2016 №31-05110-14-21/31634 «Щодо схвалення урядом проекту державного бюджету на 2017 рік, підготовленого до другого читання», був зроблений перерахунок бюджету установ освіти на 2017 рік з урахуванням підвищення посадових окладів педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів, що фінансуються за рахунок освітньої субвенції на 2 тарифні розряди. Бюджет 2017 року галузі «Освіта» був затверджений на сесії районної ради від 23 грудня 2016 року. Постанова Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року №974 була офіційно опублікована в Урядовому кур’єрі від 24 грудня 2016 року №244. Збільшення посадових окладів педагогічних працівників всіх інших закладів та установ освіти, які утримуються за рахунок місцевих бюджетів, що здійснюватиметься з 1 вересня 2017 року не було заплановане в бюджеті 2017 року. З урахуванням вищевикладеного існує дефіцит коштів на підвищення заробітних плат педагогічним працівникам з 1 вересня 2017 року в сумі 732,00 тис. грн. Щоб підвищити заробітну плату педагогічних працівників всіх інших закладів та установ освіти, які фінансуються за рахунок місцевих бюджетів з 1 січня 2017 року, крім існуючого дефіциту додатково потрібні кошти в сумі 1.130, 8 тис. грн.».

Тож звідки взялися гроші нинішнього року?

Присутня в сесійній залі начальник відділу освіти РДА Лариса Кочерга не без гордості повідомила, що їх зекономлено в ході оптимізації малокомплектних шкіл.

Іншими словами, їх зекономлено торік на вчителях? Та ніхто не вникав у це. Тож і рішення, котре чекало свого затвердження, було сформульоване таким чином: «За рахунок залишку коштів освітньої субвенції на початку року передати кошти загального фонду до спеціального (бюджету розвитку) у сумі 6002500 гривень».

А заслуговували тієї передачі коштів, як вирішили у відділі освіти, п’ять міських та шість сільських загальноосвітніх закладів. Серед них, якщо виходити з рішення сесії, найбільшу потребу у грошах мала Звенигородська школа імені Тараса Шевченка, якій і виділили в цілому майже півтора мільйона гривень. На що саме? Загинайте пальці: на придбання кабінету інформатики, телевізора, холодильника й спортивного інвентарю, заміну вікон на енергозберігаючі та на ремонт приміщення.

Як і без кабінету інформатики в школі імені Шевченка, не можуть, виявляється, й дихнути без лінгафонного кабінету у Звенигородській школі №3. А щоб його, не доведи, Господи, не привалило, до 150 тисяч додали ще 300 тисяч гривень на ремонт даху та стелі.

Не капатиме зі стелі й на кабінет фізики, на який виділили 225 тисяч гривень, й у Звенигородській школі №1 – ще 700 тисяч гривень матимуть тут на капітальний ремонт даху.

Серед сільських навчальних закладів щастя усміхнулося Рижанівському НВК. Нарешті, бо шкільний автобус, на який виділено майже 900 тисяч гривень, йому таки потрібен. Як і капітальний ремонт шкільного приміщення вартістю 500 гривень.

Знову згадали на сесії про протипожежну водойму в Моринському НВК. Цього разу про її черговий ремонт не йшлося – відразу ж проголосували за виділення 400 тисяч гривень на будівництво нової. Тож «червоний півень», почувши про такі гроші, вже й не підступиться до навчального комплексу.

Ще дві міські школи отримають по 250 і 375 тисяч гривень. Триста тисяч гривень «світить» Ризинському НВК. На чотири сільських навчальних закладів – Шевченківський та Стецівський НВК, Стебненську та Козацьку школи припало від 60 до 150 тисяч гривень.

А що ж інші? Невже у них все в ажурі й гроші їм геть не потрібні? Що це далеко не так, говорили на сесії окремі депутати, а сьогодні продовжують говорити директори обділених шкіл, згадуючи відому поговірку про сороку-ворону, яка зваривши кашку, кому дала її, кому – ні, а кому й шийку скрутила.

При цьому дехто сумнівається, чи всі виділені гроші будуть використані за призначенням. Особливо коли передаються вони на ремонти приміщення чи системи теплопостачання, на чому вже нагріли руки в одній зі шкіл.

І ще одне. Існує ймовірність, що нинішнього року вже у вересні-жовтні вчителі району через брак коштів можуть залишитися без зарплати. Та хто про це думає? Живемо ж бо одним днем…

Михайло НЕЧАЙ

19.03.2018 13:42
Переглядів: 1955
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.