«Это не мой флаг»: волонтер розповів про події під час Революції Гідності - Вісті Черкащини

«Это не мой флаг»: волонтер розповів про події під час Революції Гідності

У Ватутіному волонтер Євген Підцерковний самотужки організував мітинг до 7-ої річниці Революції Гідності. Місцева влада не оголошувала про майбутні заходи.

–Я напередодні написав, що хто хоче, може приходити, – каже Підцерковний. Прийшло кілька осіб. Фактично лише ті, хто раніше їздив мітингувати. Підцерковний поїхав на Майдан ще до жорсткого протистояння. Коли силовики розігнали мітингуючих студентів, саме приїхав зі зміни.

–Я був шокований поведінкою Януковича, який відмовився підписувати документи з Євросоюзом, – згадує чоловік. – Коли почали збиратися активісти на Майдані Незалежності, я слідкував за розвитком подій. Апогеєм стало побиття студентів. В той час ми з товаришами вже були в Києві. Але саме повернулися додому, коли розігнали молодь. Це стало рушійною силою, яка спонукала до наступних поїздок. Я придбав 2 балони білої фарби і написав на дорозі біля свого магазину та по вулиці Ювілейній: «Люди, їдьмо на Київ, бо б’ють наших дітей!».

Деякі місцеві перевізники зголосилися безкоштовно возити майданівців та волонтерів. Останні забезпечували людей теплом та їжею.

–Я є свідком і побиттів, і розстрілів, – продовжує чоловік. – Маю фрагмент світло-шумової гранати, які в нас жбурляли. Мене досі вражає, чому нас не змогли розігнати. Був момент,коли на Майдані залишилося чергувати чоловік 100-200. Коли нас атакували, ми почали вигукувати «Київ, вставай!». Тоді задзвонили в дзвони на Софіївській площі. На ранок з усіх місць потекли люди, як струмочки. В нас кидали світло-шумові гранати. Одна з таких впала під ноги молодій дівчині. Хлопчина, років вісімнадцяти, схопив її й хотів віджбурнути, але вона розірвалася в нього в руці. Відірвало 4 пальці. Підбігли медики й почали бити його по обличчю, аби не втрачав свідомість. Хлопець їм на це сказав: «Нащо ви мене б’єте? Мотайте руку,бо мені треба далі йти».

Ватутінця досі вражає тогочасна згуртованість людей.

–Люди голіруч відривали арматуру, яка була приварена до огорожі навколо стадіону Лобановського, – дивується Підцерковний. – Дівчата з нафарбованими нігтями не цуралися виривати бруківку. Дуже емоційні спогади. Одна жіночка приносила нам гарячі сосиски. Я розумів, що вони куплені на її мізерну пенсію. Я ще й відмовлявся. Наполягла, бо хотіла хоч якось підтримати. Пригощали навіть правоохоронців. Але в них була вказівка нічого не брати. На моїх очах беркутівець вихопив у якогось чоловіка український прапор. На обурення, мовляв, це ж і твій прапор відповів: «Это не мой флаг».

Для звенигородчан чи не найпам’ятнішою подією стало перехоплення автобусів із антимайданівцями.

–Якраз я повернувся зі зміни. Мені зателефонували хлопці з Тального, що до нас їдуть ці автобуси, – пояснює волонтер. – Я зателефонував до одного з керівників міліції. Згодом він сказав, що інформація не підтверджується. Ми з товаришами поїхали в бік Вільхівця. Дорогою знову телефонуємо до міліціонера. Той каже, що нікого немає нібито. Ми саме під’їжджаємо, а цей правоохоронець виходить з-за автобуса. Потім ми давали поїсти жінкам і дітям, які їхали в цих автобусах.

Епізод із автобусами «титушок» досі гарно пам’ятає й звенигородець Андрій Тарнавський. Чоловік був саме на роботі, коли надійшла звістка щодо прибуття найманих мітингарів.

–В той туманний для всіх час, всі всього боялися, – розповідає Тарнавський. – До мене забіг колега й сказав, що їдуть «титушки». Ми остерігалися, що в місті можуть початися погроми й закрилися. Самі поїхали на кільце біля Звенигородки. Там вже стояло кілька автобусів із розбитими вікнами. Я заглянув у салон і побачив купу недоїдків та пляшок з-під алкоголю. Пасажири розбігалися, хто куди. Я побіг за одним невисоким хлопцем у якійсь засмальцьованій куртці. Наздогнав і просто запитав, чому він тут. Той перелякано вигукнув, що ні в чому не винний і їх послали в Київ нібито силоміць.

Подібні затримання відбувалися в багатьох районах Черкащини. Антимайданівців після цього повертали назад додому. В ці дні у Звенигородці відбулося віче, на якому чиновників змусили написати заяву на звільнення.

Анатолій БУЗИНА

22.11.2020 15:29
Переглядів: 599
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.