''Я впевнений на 99%, що порушень там не буде ''

Публікація Валентина Гордєєва від 31 січня 2019 року під назвою «Тирло, на якому тирять» з рубрикою «Грабунок шкіл і школяриків по-тальнівськи» спричинила чималий розголос серед читачів. У мережі Фейсбук статтю емоційно коментували тальнівці та жителі інших областей.

«Жах, як дітей обкрадають», «Цікаво, а прокуратура буде якось реагувати?», «Пригрілись там гарненько і тирять», «Скажені ціни, апельсини золоті виходять», – пишуть у соціальній мережі.

Тиждень потому Тальнівська районна рада та райдержадміністрація зреагували на публікацію та зібрали засідання двох комісій: з питань комунальної власності та бюджетної. Також були Валентина Любомська, Володимир Гречка, Тетяна Півторак, Лариса Коваль, керівники бюджетних установ, журналісти, депутати райради.

– Це серйозні зауваження, я не чув незадоволення від батьків. На харчування виділяють 670 тисяч гривень бюджетних коштів, 1 мільйон 500 тисяч йде зі спецфонду. Я думаю, куди вони вклали цю різницю? – говорить Олександр Дімітров, голова бюджетної комісії.

За інформацією сайту «Прозоро» на Тальнівський район продукти привозить ФОП «Антонов» з Христинівки, який і виграв тендер. Цікаво, що в себе в районі та сусідніх цей підприємець не харчує навчальні заклади. Продукти для дітей поставляють у Теплицький район та смт Оратів Вінницької області. На сьогодні ФОП «Антонов» харчує сільські школи в кредит, адже у Тальнівському районному відділі освіти заборгували за минулий рік. Станом на 1 січня 2019 року заборгованість складала 238 тисяч 62 гривні, сьогодні ж ця сума 277 тисяч 662 гривні. У відділі освіти кажуть, що це все через недостатнє фінансування, вони змушені використовувати гроші спецрахунку, бо недоотримують кошти з місцевого бюджету.

– Зауважень до постачальника немає, юридично теж все правильно, мене цікавить економічна доцільність: постачальник їде з Христинівки сюди, там вони тендер програли. Тальнівський район єдиний, де вони виграли тендер. Є такі школи, які знають, що таке економія. У більшості сіл батьки зносять овочі, вирощені власноруч на городі, навіщо їх везти за 100 км від Христинівки, до того ще й за гроші. Якщо після кожної статті у ЗМІ збиратимемось, то у нас з колегами не буде часу, коли працювати, – наголошує Ігор Новицький, депутат Тальнівської районної ради. Колеги-депутати його підтримали, мовляв, нащо марнувати їх час. Це справа суто райдержадміністрації та відділу освіти, їм радять звертатись до суду .

Лариса Коваль зауважує, що скандальна публікація у газеті написана однобоко і перекручено.

– Вона намагається нас показати у чорному світлі. Школи замовляють продукти двічі на місяць, тоді постачальник розвозить їх по закладах. Довжина доріг до усіх сільських шкіл району становить 336 км, відстань вдівічі більша, якщо продукти розвозити кілька разів за п’ятьма напрямками. Транспортні витрати плюсуються у вартість продуктів. Ціни постійно моніторимо, є технолог, він контролює організацію харчування, кухарі на місці готують страви. Нажаль, наші у тендерах участь не брали, – каже Коваль.

Місцеві підприємці говорять, що не проти харчувати дітей з району, адже на Тальнівщині є все і ціни набагато дешевші. Одне не влаштовує, це умови тендеру та жахливий стан районних доріг.

– Моя порада: створіть комісію чи робочу групу, вивчіть питання і зробіть усе для того, щоб харчування у районі здешевити на 30%, щоб його проводили місцеві підприємці. Я, як виробник, скажу, що можу поставляти масло фрукти, соки. У нас у Тальному все є. Коли побачив умови тендеру, зрозумів, що там чорт ногу зламає. Ми виділяємо кошти на харчування, а самі не можемо поставляти продукти з нашого району, треба кликати чужих. Десять гривень за кілограм яблук це смішно, такої ціни немає ніде, – втручається підприємець, депутат районної ради Сергій Тульчинський.

– Якщо фірмі зараз заборгували за харчування гроші, то як можна зацікавити місцевих підприємців співпрацювати. Це ж безпроцентний кредит, – додає Ігор Новицький.

Володимир Синьогуб, депутат Тальнівської районної ради, колишній начальник районного відділу освіти зауважив, що кілька місяців тому на сесії райради підіймав питання про фінансову самостійність шкіл. Пропонував вирішити питання зі шкільними складськими приміщеннями, щоб овочі не везли здалеку, а ними забезпечували батьки по можливості. Таким чином, ми б здешевили вартість продуктів харчування та підтримували місцевих підприємців.

Тальнівська РДА створила комісію з перевірки ефективності використання бюджетних коштів, у складі якої Володимир Гречка, перший заступник голови РДА; Наталія Шпичак, начальник фінансового управління; Олена Бабій, голова спілки підприємців району; Наталія Гребенюк, головний бухгалтер районного терцентру; Тетяна Маринченко, начальник управління соцзахисту населення; Олександр Дімітров, голова бюджетної комісії; Лариса Васьковська, головний бухгалтер адміністрації. Вони ж і мають розібратись, чи відмивались кошти на продуктах харчування у Тальнівському районі.

– До 10 лютого комісія усе має перевірити. Якщо там не буде порушень, а я впевнений на 99 % що їх там не буде, це не можливо зробити при такому тотальному контролі збоку казначейства та фінансового відділу. Тоді треба шукати гроші на 2 судових позови. Один з яких я віддам відділу освіти, – інформує Володимир Гречка.

Наприкінці зустрічі Валентина Любомська звернулась з довгою, емоційною промовою, здавалося, що ось-ось пустить сльозу (переповідати її виступ не будемо). Хотіла, щоб депутати проголосували за її непричетність до шкільного дерибану, але вони не повелись. Обранці проводять паралелі з подіями, які трапились кілька років тому, коли постало питання про звільнення Василя Клименка, колишнього голови РДА, Любомська «умила ручки».

Цікава ситуація, комісія складається з працівників РДА та районної ради, а перший заступник голови адміністрації запевняє ще до початку її роботи, що фінансових порушень, які могла б виявити, немає.

З великими боргами постачальникам, без фінансових порушень, але із захмарними цінами на продукти харчування продовжують працювати та реорганізовувати сільські школи.

Олександра КОВАЛЬ

Грабунок шкіл і школяриків по-тальнівському. Тирло, на якому тирять

12.02.2019 17:27
Переглядів: 1323
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.