Вчитель хімії з Тального займається патріотичним вихованням молоді

У Тальнівському НВК на Черкащині керівником гуртків хімії та історії працює Олександр Лущан. Його історія є прикладом незламної волі до життя.
Рівно 13 років тому чоловіка спіткала раптова хвороба: спершу лікарі діагностували інсульт, а вже потім після ретельного обстеження та МРТ – кавернозну ангіому стовбура головного мозку, іншими словами, судинну пухлину. Хвороба розділила життя вчителя хімії на «до» і «після». У минулому залишилося викладання улюбленого предмета, волейбол та гітара. А попереду – невідомість. Перші чотири місяці, як згадує Олександр Григорович, були найтяжчими – спершу в лікарні, а потім вдома. Треба було прийняти себе нинішнього і, долаючи біль, навчитися жити по-новому, з практично паралізованою правою рукою та ногою. Не зламався, не опустив руки, і дякуючи підтримці друзів, колег, своїх учнів, повернувся до школи – щоправда, керівником гуртків. Зрозуміло, улюбленої хімії, а ще історії, якою захопився, навчаючись у Черкаському університеті. Школярі із задоволенням ходять на його заняття, бо там завжди на них чекає багато цікавого і нового. Улюбленим періодом історії нашої держави для Олександра Григоровича є українська революція 1917-1921 р., ОУН та УПА. Із одним зі своїх учнів (Сашком Дратованим) вони писали наукову роботу про націоналістичний рух на Черкащині, зайняли 3 місце в області. Вчитель каже, що зараз у школі є всі необхідні технічні засоби (проектор, екран), щоб показати дітям на широкому екрані «Чорного козака», «Міф» (про героя сучасної війни В. Сліпака), казки Сашка Лірника. Це, власне, ті стрічки, якими можна достукатися до молодого покоління, сприяти їх патріотичному вихованню. У співпраці з іншими вчителями історії проводить різноманітні виховні заходи.


З 2009 року Лущан – член ВО «Свобода» і разом зі своїми побратимами займається вихованням молодого покоління в дусі націоналістичної ідеї. Свободівці в далекому 2010 році взялися за організацію патріотичних таборів для молоді. Перший такий табір був організований за підтримки Володимира Мовчана у с. Чеснопіль, на берегах Синюхи. Згодом табір стали організовувати у Гордашівці. У цьому році вже святкуватимуть 10-ий ювілей. Його проводять разом з ВО «Сокіл» та Уманською самообороною. Юнаки й дівчата не лише з Тальнівщини, а й з багатьох куточків України приїжджають в табір, аби здобути певні навички, вкрай необхідні в умовах війни. Вони вивчають будову вогнепальної зброї, мінну справу, медицину, живуть у наметах, самі готують їсти та мають суворий розпорядок дня.


У «Свободі» на Олександра Лущана покладена організація спортивної роботи. Так, протягом 8 років (з 2011 по 2019 рр.) ним був організований волейбольний турнір до Дня Святого Миколая. До речі, саме Лущан разом з покійним Миколою Бойком та Валерієм Мельником в 2005-му організували волейбольну команду «Олімп». Кілька років підряд свободівці проводили турнір зі стрільби з пневматичної гвинтівки пам’яті Петра Дерещука, волейбольний турнір серед школярів до Дня Соборності (2018-2019 рр.) та пам’яті Миколи Шевченка, міні футбольний турнір пам’яті Юрія Паращука. Ідея та організація першого ланцюга Єднання в Тальному (2012 р.) також належить свободівцям, їх співорганізатором щоразу виступав Лущан.


Серед своїх найбільших захоплень чоловік називає книги. Має свою невеличку, більше 500 примірників, бібліотечку, де переважають історичні, фентезі та пригодницькі романи. Часто-густо, як на голку, підсаджує на читання своїх друзів, колег, знайомих. А ще захоплюється українською рок-музикою, знайомий з багатьма лідерами українських гуртів, таких як «Кому Вниз», «Вій», «Колір ночі», «Веремій». А і з Сергієм Василюком, лідером «Тінь Сонця», має міцну дружбу і є президентом його фан-клубу. Саме Олександр кілька років тому привозив у Тальне фронтмена гурту «Тінь Сонця» і сприяв нашій розмові з ним.


Нам стало також відомо, що чоловік кілька років підряд займається вивченням свого родоводу – складає родовідне дерево, на якому є вже 9 поколінь – більше 330 предків.
Олександр зізнається, що прийняв свою хворобу і бачить у ній позитивні сторони, адже, попри інвалідність, у нього тепер з’явилося ще більше друзів, однодумців, серед яких такі відомі особистості, як Василь Шкляр, Сашко Лірник, Сергій Василюк, брати Капранови, Андрій Кокотюха, Юрій Руф (ведучий фестивалю Нескореної Нації), Роман Коваль (президент історичного клубу «Холодний Яр»), Зоряна Паламарчук та багато-багато інших. Також можливість займатися улюбленими справами: патріотичним вихованням, сповідувати та досліджувати націоналізм, щорічно відвідувати фестивалі «Холодний Яр» та «Ше.Fest», очолювати фан-клуб улюбленого гурту.
«Це все є великим стимулом жити і працювати», – каже чоловік.

Ліна ЯЛОВСЬКА

Читайте також: На Тальнівщині місцевий фермер відкрив військово-патріотичний музей «Гайдамаки» (Відео)

17.02.2022 10:10
Переглядів: 1391
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.