Щоб побачити палац Шувалова у Тальному, харків’янин подолав сотні кілометрів на велосипеді

Про це журналістам нашого видання розповів архітектор-реставратор Анатолій Ізотов. Разом з колегою Олександром Соломоненком вони продовжують працювати в історичній пам’ятці у Тальному, щодень наближаючи його до відновлення. Звісно, й розмова наша відбулася у цій історичній будівлі – після прогулянки її кімнатами. Після останнього нашого візиту сюди тут помітні зміни: місцями на стінах та на стелі (де вона, власне, хоч якось збереглася) можна побачити їх первісний колір – в місцях, де вже зняті радянські шари тиньку. Також збереглися кахлі на стінах та покриття на підлозі у господській ванній, є й сама ванна, за віком – ровесниця палацу. Науковці кажуть, ванну подарували благодійники, за що їм вдячні. У палаці дихаєш на повні груди, адже повітря тепер циркулює всюди.
– Ми закінчили процес очистки історичних систем повітряного (калориферного) і пічного опалення, – розповів Анатолій Олександрович. – Крім того, тальнівчанин Віталій Різник надав нам фотографії з зображенням нагрівальних труб теплової камери, які підключались, власне, до самого котла. Видно, що вони були тут і їх знищили вже у ХХІ столітті. Маючи книжки по будівництву того часу і фотографії, ми можемо точно сказати, які тут були котли. А їх тут було 2 – по одному на кожну автономну систему. Якщо ці котли та нагрівальні трубки поставити, відновити окремі механізми: жалюзі та решітки у приміщеннях першого поверху, можна буде повністю забезпечити опалення першого поверху. На це треба небагато коштів, найдорожчим, мабуть, будуть котли та устаткування теплових камер. Все інше тут є, збереглося. В принципі те, що робимо – це перерви між періодами розробки проєкту реставрації палацу. Так би мовити, для фізичного відпочинку. І вся ця робота безоплатна. Проте вона має бути, аби в подальшому всебічно підійти вже виключно до суто реставраційних робіт, для чого і потрібен проєкт: як законодавчо, так й науково.


Анатолій Олександрович розповів, що сам палац відкрив їм надзвичайно важливу річ.
– У одному з приміщень, за архівними кресленнями та відбитками на стінах встановили, що тут була камінопіч, – сказав Анатолій. – Потім подивились, що такі відбитки камінопечей є ще у двох приміщеннях. І це нам дозволило дійти висновку, що, власне, кольорами на кресленнях позначалося: один колір – печі, другий – це камінопечі, третій – каміни. Це дуже важливо. І це одночасно відсилає нас до певних компаній, які виготовляли для них кахлю, бо найменування компаній ми маємо завдяки знайденим клеймам на кахлі. Це стосується, в принципі, другого поверху, бо саме він опалювався печами та камінопечами. У господарському крилі палацу опалення було виключно пічне.
Анатолій Олександрович також розповів, що майже повністю відновили планувальну структуру палацу – це те, що можна було реалізувати без значних фінансових вкладень та не вимагало ліцензування. Де було потрібно – розмурували закладені за радянські та пострадянські часи дверні та віконні прорізи, де треба – відновили незначні втрати кладки. Анатолій пояснив, що застосовують ідентичну цеглу, проте її небагато, тож шукають, аби продовжити відновлювати планувальну структуру.
Анатолій Олександрович розповів, що для господарського крила вже привезли дубові балки, аби замінити поруйновані. Це дасть можливість в подальшому прибрати радянську цегляну перегородку, відкрити мармурові сходи та забезпечити можливість провести роботи по консервації ділянок даху, які протікають в результаті неякісних робіт середини нульових. Крім того привезли бруси й для трьох кімнат, аби в подальшому провести роботи з відновлення підлог, які були знищені вже у нашому, ХХІ столітті. Розміри і балок, і брусів, як і годиться у реставрації, відповідають первинним, історичним розмірам.
– Спочатку це була чужа людина, а тепер це старий знайомий, – так нині називає мисливський палац у Тальному Анатолій. – Ми багато чого знаємо. Звісно, як у будь-якої людини, залишаються приємні таємниці. З часом вони з’ясуються.

Їдальня 1-й поверх

За словами реставратора, палац вже позбувся 4,5 тонн сміття, ще стільки ж, а то й більше, ще треба буде прибрати. Незабаром хочуть організувати толоку, аби прибрати територію. Палац та будівлю Старої кухні готуватимуть до зими. Цікаво, що у підвалі, де, власне, ми й розмовляли через повітряну тривогу, теж є зміни. Тут розмурували раніше закладені дверні дерев’яні коробки, порозчищали і вимили практично усю первісну керамічну плитку фірми «Marywil» (м. Радом, Польща) від цементу та мазуту. До речі, з фасаду будівлі зняли електропроводку, кондиціонер, планують встановити водоскиди, аби дощова вода не замочувала стін. На майбутнє, як пояснив нам архітектор-реставратор, загалом заплановано чимало, та поки деталі не розголошують.
Анатолій Ізотов розповів, що навіть під час війни палац продовжує притягувати туристів: сюди приїжджають цілими групами, а чи й поодинці. Нещодавно, наприклад, в один день приїхали три автобуси з відвідувачами з Києва, Кривого Рогу та Миколаєва. Усіх бажаючих пригощали чаєм та пропонували їм погрітися, адже надворі не на жарт дощило. Архітектор-реставратор був приємно вражений, коли сюди приїздив на велосипеді пан Сергій з Харківщини. Чоловік здолав сотні кілометрів, щоб побачити палац на власні очі, зробити нотатки. Кажуть, він подорожує по всій Україні, збирає матеріали та пише на їх основі оповідання.

Гостьова кімната 2-й поверх

Більше про палац відтепер можна побачити на сторінці в Фейсбуці «Тальнівський палацово-парковий комплекс Шувалових», також є скринька, куди можна донатити на збереження пам’ятки архітектури. Як розповів Анатолій Ізотов, люди вже перерахували близько 17 тисяч гривень, з необхідних 64 тисяч гривень, які реставратори збирають на оплату дубових балок. Також українська мисткиня Анна Завиленская зробила благодійний подарунок: приїхала до Тального й написала три картини: 2 роботи вже продали, виручивши 13100 гривень, які планують витратити на консервацію будівлі Старої кухні. До речі, саме там у цю неділю організовували толоку – лише за день вдалося прибрати вісім кубометрів сміття. А вже у понеділок реставратори власноруч розчистили 7 з 14 сходинок до підвалу. Далі буде…

Ольга ОСІЯНЕНКО

Читайте також: Медик із Тальнівщини бере участь у благодійних турнірах із футболу та допомагає ЗСУ

Читайте нас також в Telegram!

29.09.2022 10:21
Переглядів: 1511
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.