Податки і збори в Тальнівській громаді привели у відповідність та створили однакові умови для всіх

На останньому засіданні 12-ї позачергової сесії Тальнівської міської ради депутатський корпус, з-поміж інших питань порядку денного, приймав рішення про місцеві податки і збори, які будуть встановлені з 01 січня 2022 року на території Тальнівської міської територіальної громади. Доповідала начальник управління фінансів, економічного розвитку та інвестицій Тальнівської міської ради Наталія Шпичак.
– Місцева рада обов’язково встановлює податок на майно, єдиний податок, збір за місця паркування транспортних засобів, туристичний збір. Відповідно до чинного законодавства на сьогодні скасований обов’язок щорічного прийняття рішень про встановлення місцевих податків і зборів, тому дане рішення має безтерміновий характер, – зазначила Наталія Вікторівна.
Зараз на території Тальнівської громади діють різні ставки місцевих податків і зборів, відповідно до рішень міської та колишніх сільських рад. Після створення однієї Тальнівської міської територіальної громади, виникла необхідність привести у відповідність ставки податків та зборів та створити для всіх однакові умови. Як зазначила Наталія Шпичак, надавалась перевага тим ставкам, де найбільша кількість платників.
Орган місцевого самоврядування має право приймати ставки тільки для 1-ї та 2-ї груп платників єдиного податку, з чотирьох існуючих.
Так, до платників єдиного податку, які відносяться до 1-ї групи, належать фізичні особи-підприємці, які не використовують працю найманих працівників та обсяг доходу яких не перевищує 167 розмірів мінімальної зарплати.


До платників єдиного податку, які входять до 2-ї групи, належать фізичні особи-підприємці, які не використовують найманих працівників, або використовують не більше 10 осіб, обсяг доходів яких не перевищує 834 розміри мінімальної зарплати.
– Станом на 1 квітня цього року на території Тальнівської громади проводять діяльність 154 платники єдиного податку 1-ї групи та 476 платників 2-ї групи. За пропозицією постійної комісії з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку громади, пропонуємо встановити такі ставки єдиного податку, які діятимуть з 1 січня 2022 року: для 1-ї групи платників – 10% розміру прожиткового мінімуму, а для 2-ї групи збільшити до 20% розміру мінімальної заробітної плати. Оскільки в 2022 році державою пропонується збільшити розмір мінімального прожиткового мінімуму до 2481 грн., а мінімальну зарплата – 6500 грн., то підприємці не відчують значних змін, – зауважила Наталія Вікторівна.
Депутат міської ради Тетяна Геращенкова зазначила, що для підприємця, який буде сплачувати всього на 130 грн. більше, суттєвих змін не буде, а в бюджет громади це 700 тис. грн. додаткових коштів. «Якщо залишиться все на тому рівні, як і в минулому році, то про які доходи в бюджет громади ми можемо говорити?», – сказала Тетяна Валеріанівна.
Проте не всі депутати підтримали пропозицію бюджетної комісії збільшити ставки єдиного податку для 2-ї групи, тому депутатський корпус ухвалив рішення залишити ставку на тому рівні, який був – 18% від розміру мінімальної заробітної плати.


Крім цього, орган місцевого самоврядування має право самостійно встановлювати ставки плати за землю, щo сплачується на відповідній території.
– Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3%, для земель загального користування – не більше 1%, а для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3% та не більше 1%. Ставка податку встановлюєтьcя у розмірі нe більше 12% їx нормативної грошової оцінки зa земельні ділянки, якi перебувають у постійному користуванні cуб’єктів господарювання, – проінформувала Наталія Шпичак.
Ставки за земельні ділянки, прийняті ще колишніми сільськими та міською радами, у всіх населених пунктах Тальнівщини різні, а подекуди взагалі нульові. Недобросовісні орендарі, які працюють повністю в тіні, обробляючи наділи своїх сусідів, кумів, сватів без реєстрації договорів оренди, не сплачуючи жодної копійки до місцевого бюджету, обробляють землю для реалізації зерна за готівку. А місцевий бюджет – це зарплати вчителям, лікарям, ремонти шкіл, доріг тощо. Такий бізнес є неофіційний. Припускаємо, що сільські голови, які в свій час встановили такі низькі ставки, або ж податку взагалі не було, дбали не про людей і село, а про тих, кого вони прикривали. Натомість, бюджетна комісія міської ради переконана, що одноосібники, які виробляють продукцію не лише для власних потреб, також повинні сплачувати земельний податок. Тому було запропоновано з 1 січня 2022 року прирівняти ставки на земельні ділянки сільськогосподарського призначення – 1%.
Михайло Мельніченко, колишній сільський голова Лісового, який сам є одноосібником, був категорично проти. За його словами, він без найманих працівників обробляє свою земельну ділянку, сам на ній працює, тому не розуміє, чому має сплачувати якісь податки. Але увага: обробляє землю не лише для задоволення власних потреб, тобто споживає сам усе вирощене, а й для продажу вирощеної продукції. Факт продажу за готівку без реєстрації підприємства продукції Михайло Андрійович підтвердив публічно на сесії. У такому випадку він автоматично мав би за законом сплачувати податки. Отже, виходить, що частина власників паїв сплачують податки, інші – ні. Пенсіонери, інваліди, учасники АТО та інші власники паїв повинні сплачувати податки, а «чорні» одноосібники (до речі, люди працездатного віку) – ні. Це справедливо?


Депутат Черкаської облради Ігор Новицький наголосив: «Один відсоток для всіх – це прирівняно один в один до суми єдиного податку, що платять підприємства, які є на 4 групі. Чим ваш гектар відрізняється від гектара будь-якого підприємства, яке орендує землю?». Ігор Валерійович назвав приклади, де більше тисячі гектарів землі обробляється в тіні: «Всі вони, сто відсотків, працюють на прибуток. Ви хочете сказати, що вони мають бути в якихось пільгових умовах?».
Отже, рішення про місцеві податки і збори підтримали 19 депутатів із 23-х присутніх, двоє утримались, один не голосував.
Також згадали за поточний ямковий ремонт центральної дороги в Колодистому площею 460 метрів квадратних, який нещодавно завершили за рахунок коштів керівників сільськогосподарських підприємств та одноосібників, які працюють на території села – 200 тис. грн. та коштів міської ради – 50 тис. грн. Ініціатором був керівник місцевого підприємства «Агро Відродження» В’ячеслав Зайченко. Це позитивний факт.
Під час обговорення депутат міської ради, голова земельної комісії Микола Гурбич зазначив, що до робочої групи вже почали надходити заяви від орендарів на неоформлені господарські двори, проте такі темпи його не задовольняють. Внаслідок цього, звернувся до голови міської ради з проханням посприяти в активізації роботи групи. Він зауважив, що дане питання є надзвичайно актуальним з точки зору отримання додаткового фінансового ресурсу до бюджету для задоволення потреб громади.

Катерина КІХТЕНКО

22.07.2021 09:00
Переглядів: 1263
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.