Як святкують свої іменини Михайли і Михайлики Тальнівщини

«Небесний оборонець», «небесний командир», «воїн хрестовий» – так віруючі українці називають Святого Михаїла, чий день Православна церква України відзначає 21 листопада. Собор Архістратига Михаїла та всіх Небесних Сил – так називається це свято правильно, по-церковному. Слово «собор» у назві цього свята має подвійний зміст: це зібрання віруючих у церкві для спеціального богослужіння на честь Архістратига Михаїла, а також саме свято, присвячене всьому сонму ангелів.
Більше нам розповів протоієрей, настоятель Тальнівського Петропавлівського храму Михайло Василюк, який також названий в честь цього святого: «Архистратиг, або ж архангел Михаїл, є главою чи то предстоятелем «Небесного воїнства», воїнства ангелів, що їхнє завдання – захищати добро. Михаїл – це воїн хрестовий, який очолив добре ангельське військо, яке повстало проти диявола, що намагався зрівнятися з Богом або поставити себе вище Бога. І тоді Архістратиг Михаїл сказав: «Хто може бути вищим за Бога?».
Ім’я Михаїл з грецької перекладається – «Хто є як Бог». Завдяки великим здібностям, очолюване ним військо ангелів перемогло і скинуло з небес диявола та поганих ангелів. Це перша війна на небесах на захист Імені Господнього. Коли ми називаємо дітей іменами святих, вони протягом свого життя в чомусь є подібними до тих святих, імена яких вони носять. Недаремно дається вдача, завзятість, молитва, спосіб життя – це все говорить про те, що ми повинні наслідувати найперше тих, в честь кого ми охрещені».
На Михайла найголовніше – не відмовляти в допомозі нужденним. Згадати про тих, хто потребує підтримки і добрих слів. Цього дня не можна братися за важку роботу.
А скільки українців, визначних та відомих особистостей названі цим іменем: Михайло Драгоманов – український публіцист, історик, філософ; Михайло Коцюбинський – український письменник, прозаїк, автор творів: «Тіні забутих предків», «Persona grata», «Intermezzo» та інших; Михайло Вербицький – український композитор, автор музики державного гімну України; Михайло Грушевський – український історик, політичний діяч, його портрет зображено на банкноті номіналом 50 гривень; Михайло Бойчук – український художник; Михайло Булгаков – письменник, драматург, відомий фантастичним романом «Майстер і Маргарита», сатирико-фантастичною повістю «Собаче серце» та іншими; Михайло Остроградський – український математик, механік і фізик; український співак, ректор Київського державного інституту культури, політик Михайло Поплавський. Ще багато спортсменів, письменників, політиків та громадських діячів можна назвати.
Ми запитали чоловіків та хлопчиків Тальнівщини, які названі цим іменем, чи знають вони, чому їх так назвали, чи подобається їм їхнє ім’я та як святкують іменини.


Михайло Капериз, голова Майданецької сільської ради, каже: «Точно не можу сказати, чому мене так назвали. Мене ж не питали, як я хочу називатися. Але ім’я мені подобається. Іменини святкуємо разом з храмовим святом, яке в селі якраз на Михайла».


Також поділився з нами підприємець, керівник «Хлібодар МВД» Михайло Данилюк: «Мені подобається моє ім’я, з іншим себе не уявляю. Мене так назвали, бо народився за тиждень до цього свята – 15 листопада. Як кажуть: «Михайло приїздить на білому коні», то коли маму завозили в пологовий – болотяно було, а в день виписки, на Михайла, вже по коліна снігу. А взагалі так назвали, бо батькам подобалось це ім’я. Мені теж подобається, тому і сина теж Михайлом назвав. Моя думка така: дівчинку можна будь-яким іменем називати, а для хлопчика треба ретельніше вибирати, щоб для його дитини по-батькові гарно звучало. А Михайлівна чи Михайлович до будь якого імені підійде, навіть до занадто модного».


Протоієрей парафії святих первоверховних апостолів Петра і Павла УПЦ Михайло Василюк доповнює: «Дуже люблю це ім’я. Взагалі традиційно називають дітей на честь батька, дідуся, прадідуся, а по-церковному – на честь святого чи святої. То мене назвали в честь мого діда і в честь Архістратига Божого Михаїла. Я люблю цей празник, він мене надихає. Я себе навіть в чомусь порівнюю з Михаїлом. З нагоди цього величного свята хочу привітати всіх Михаїлів, Михайлів, Михайлівних, Михайловичів, Михайликів. Нехай святий Михаїл допомагає боротися зі злом і завжди перемагати».


– Мені дуже подобається моє ім’я. Мене так назвали, бо в цей день я народився. Тому ми завжди святкуємо і день народження і день ангела в цей день. Цього року мені вже 7, – розказує першокласник Михайлик.


Михайло Никифорович Дигалюк родом з Лащової, живе у Тальному. Щоправда, з весни й до пізньої осені хазяйнує на своїй дачі у Веселому Куті: тримає господарство. Він любить ходити на рибалку, а особливо – ловити раків. Зараз чоловік на пенсії. До цього певний час працював на м’ясокістковому заводі, потім 18 років – на «швидкій». 13 листопада він відсвяткував ювілейні 65. Має дружину та двоє дорослих дітей: доньку Тетяну та сина Тараса, онука Олександра.
– Він у нас – найкращий у світі, – розповідає про свого батька донька. – Назвали його Михайлом, бо народився якраз перед святом. Він у нас добрий, чуйний, працелюбний. Де б не трудився, всюди його поважали, адже до своєї роботи він завжди ставився сумлінно. Так само й зараз. У Веселому Куті, коли хтось звертається з односельців, ніколи не відмовить: як в Тальне треба повезти чи щось допомогти, не відвертається. Завжди вислухає.
Щиро вітаємо всіх зі святом! Хай ваші серця наповняться любов’ю, щирістю та надією на краще майбутнє, а Всемилостивий Господь Бог дарує мир, захистить від життєвих негараздів, допоможе у здійсненні світлих задумів та надихає на добрі справи. Бережіть у своєму серці віру в Бога і любов до близьких.

Катерина КІХТЕНКО

21.11.2020 10:05
Переглядів: 1006
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.