Містичні прикмети на Івана Купала – сьогодні дуже особливий день

7 липня у народі святкують Івана Купала. Сьогодні “відкриваються” земля і небо, вода набуває чудотворну силу, а птиці та звірі починають говорити.

Раніше предки відзначали це свято у день літнього сонцестояння, але воно змістилося на 14 днів. Назва утворилася від поєднання язичницького та християнського свята – Різдво Іоана Хрестителя. Зміст свята змінився, однак обряди і ритуали залишились.

Головними персонажами свята є Купало та Марена. Вони уособлюють боротьбу добра та зла.

Вірують, що богиня Марена кожної зими спускається на землю, сіє розбрат та насилає хвороби і голод. У деяких регіонах України її вважали старшою русалкою. Купала предки називали покровителем шлюбу та продовження роду.

Звичаї та традиції свята

Починали святкування з виготовлення опудал головних персонажів. Увечері 6 липня розводили особливі ритуальні багаття на межі села. У них спалювали старий мотлох, одяг хворих людей та опудало відьми. Купальське вогнище є головним символом свята. Тому гуляння починали уночі. Парубки з дівчатами стрибали через багаття. Вважали, що якщо у пари не розійшлися руки – у них буде щасливе подружнє життя.

У ніч із 6 на 7 липня прийнято ворожити та здійснювати магічні обряди. Незаміжні дівчата плетуть вінки із 12 лікувальних трав, кидають у воду, а хлопці їх згодом дістають. Куди вінок попливе – звідти й прийде суджений. У вінок потрібно вставити запалену свічку.

Якщо вінок швидко тоне – цьогоріч дівчина не вийде заміж. Свічка гасне – суджений розлюбив. Вінок пристав до берега – поганий знак.

Зранку 7 липня починали купання. Вода у цей день має магічну силу та може вилікувати від хвороб, подарувати достаток. До сходу Сонця збирали росу з трав. Дівчата вмивалися нею, щоб зберегти красу та молодість.

Слов’яни шанували квітку іван-да-мар’я. Кажуть, якщо зірвати її у Купальську ніч, то рослина оберігатиме сімейне щастя та добробут.

Народ не спав у ніч на Купала, уранці всі йшли на покіс. Боялися, що нечиста сила може напасти. Знахарі 7 липня до світанку збирали в лісі трави і коріння, адже вірили, що вони мають магічну силу.

Існує легенда, ніби у ніч на Купала у лісі цвіте квітка папороті. Її від людей береже нечиста сила. У того, хто знайде чаклунську рослину, збудуться всі бажання.

Сьогодні варто уникати зустріч зі зміями, бо можна втратити достаток. Не можна 7 липня виконувати важку роботу, а також прати, прибирати, шити, рубати, різати. Заборонено давати в борг, сваритися та бажати іншим людям зла.

Народні прикмети:

– Зустріти Купальський світанок – на велике щастя на весь рік.

– Багато зірок в ніч на Купала – буде багато грибів.

– Чути запах трави – скоро піде дощ.

– Вранці випадає велика роса – буде хороший урожай огірків.

7 липня православна церква відзначає Різдво святого мученика та пророка Іоана Хрестителя. Він був визначною особою – попередником Ісуса Христа, останнім зі старозавітніх пророків і першим із Христових Апостолів.

gazeta.ua

07.07.2021 10:56
Переглядів: 372
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.