В одному із сіл Лисянщини кінь виручає господаря та односельців

На Лисянщині, що на Черкащині, кінську силу на селі дедалі ширше замінюють різноманітні мотоблоки, а також маленькі, з хорошою маневреністю, тракторці. Ними можна зорати, обробити невеличку ділянку, а «годувати» треба лише тоді, коли працюють. Інша річ коні: навесні, влітку, восени роботи їм, звісно, вистачає, але й цілу довгу зиму годувати, порати їх також треба…

На зорі незалежності, коли почали підупадати й розвалюватися реформовані з колгоспів селянські спілки, у зарплату трудівникам платили, як могли і чим могли. Чимало селян з Лисянщини тоді обирали коней. Таким чином у Кам’яному Броді, що на Лисянщині, з’явилося чимало власників «гужового» транспорту. Та відтоді чимало води збігло, і нині коней можна на пальцях однієї руки порахувати. Насамперед село старіє, молодь, яка ще не гайнула на заробітки, віддає перевагу техніці. З кіньми лишаються хіба найбільш віддані їм люди.Такі, скажімо, як Мар’ян Кухаревич (на знімку).

–Я з кіньми з самого дитинства, – розповідає чоловік. – Вони супроводжували і все моє життя: працював конюхом у колгоспі, доставляв корми на ферми, не розлучався з ними і в будівельній бригаді. Коли вийшов на пенсію, теж не зміг без своїх улюбленців. Орлик – це вже другий кінь, якого я придбав у своє господарство. Перший був з норовом, міг і копитом дістати, і, що цікаво, попередній власник навчив його пити пиво. А цей – смирний, працелюбний.

Орлик виручає не лише родину Мар’яна, а й багатьох односельців. Вже починаючи з весни, він з господарем у роботі: комусь закультивувати город, комусь щось перевезти-завезти. В селі, особливо старше покоління, звикли у випадку нагальної потреби більше звертатися до їздових, ніж до власників тракторів чи автомобілів. У Кам’яному Броді, за словами старости села Віктора Гладченка, залишилось лише троє власників коней. А жаль, бо як казали тутешні старожили: « Без коня ти просто селянин, а з конем – хазяїн». Саме таких хазяїв як Мар’ян Кухаревич і бракує сучасному селу.

Олександр ЩЕРБАТЮК

12.10.2021 12:02
Переглядів: 812
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.