Поляки згадали про Лисянку

Польська сторінка в історії Лисянки довгий час була забута, і лиш зараз ми дізнаємося, що українці і поляки тут довгий час в мирі і дружбі жили разом, ділили навпіл і горе, і радість. Про це не раз згадувалось на урочистостях, які відбулися минулої суботи на місці колишнього костелу, за участю керівників району і селища, представників польського посольства в Україні, католицьких громад з Києва, Білої Церкви, Богуслава, Ставища. Селищний голова Олександр Короленко тепло привітав гостей на лисянській землі та за українською традицією вручив коровай. Єпископ, ординарійКиєво-Житомирськоїдієцезії Віталій Кривицький освятив меморіал костелу святого Йосифа Обручника та звершив богослужіння.

Слід сказати, що у ХVІІ–ХVІІІ ст. на правобережній Черкащині проживала велика кількість польського населення, значна частина з яких була прихильниками «уніатської» (греко-католицької) та римо-католицької церкви. В Лисянці до 30 років минулого століття існував костел святого Йосифа Обручника, який своєю архітектурною величчю, вишуканістю, і в той же час своєю простотою приваблював не одне покоління мешканців краю. Ще 1733 року Теофіла Яблоновська, власниця Лисянки, заснувала «фундацію для костьолу отців францисканців в ім’я Непорочного зачаття і Святого Юзефа», якого дуже шанували лисянські поляки. Цікаво, що до парафії лисянського костелу, крім Лисянки, входили села Бужанка, Дашуківка, Дібрівка, Жаб’янка, Хижинці, Чеснівка, Шестеринці, ШубиніСтави. Відомо, що до 1766 р. римо-католицька громада Звенигородки складала частину католицької парафії лисянського костелу.

У другій половині XVIII ст. містечко Лисянка, і це сьогодні для нас є справжнім відкриттям, було відомим духовним, освітнім центром для багатьох уніатів та католиків Правобережної України.

У 1860 році в костелі було добудовано дві вежі. Саме в такому вигляді до нас дійшло зображення католицького храму, яке в 1883 році потрапило на сторінки польського часопису «Тижневик ілюстрований». Костел славився чудесами образу святого Антонія Падевського, який знаходився в храмі, тому святиню відвідували католики з багатьох регіонів Правобережної України.

У Лисянці народився відомий польський математик Іван Слещинський, а в сусідній Боярці проживав польський письменник і публіцист Павло Ясеніца.

Олександр ЩЕРБАТЮК

26.07.2018 10:41
Переглядів: 1753
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.