Храми Лисянщини зберегли український дух

Церковні споруди України з давніх-давен були окрасою її міст і сіл. З великою майстерністю під час будівництва храмів українські зодчі вкладали в камінь і дерево досвід не одного покоління творців неповторної церковної архітектури, де відчувався справжній український дух. Часто невеликі містечка України мали кілька храмів. Так, у XVII столітті у волосному містечку Лисянка діяло шість церков: Михайлівська, побудована у 1723 році, Преображенська (1730 р.), Вознесенська (1730 р.), Георгіївська (1723 р.), Миколаївська (1718 р.) і Успенська (1720 р.). У XIX столітті у Лисянці відкрили римсько-католицький костел.

Цікаво, що на території Лисянщини діяло шість церков, названих іменем Святої Покрови, три Богородичні церкви, дві – Успенські, дві – Свято-Михайлівські, дві – Троїцькі, а також Вознесенська, Миколаївська, Воздвиженська, Іоана Богослова. Інші були названі в честь Йосипа Обручника, мучениць Олександри, Параскеви, великомученика Георгія, святого Василія – єпископа Парийского.

З утворенням у 1922 році Радянського Союзу влада, яка боролася проти релігії, зберегла Російську православну церкву. В той же час Українська Автокефальна православна церква була знищена, тому що існування автокефалії базувалось на ідеї незалежності Української церкви і держави.

Релігійні споруди радянська влада почала варварськи знищувати.

У склади були перетворені церкви в Смільчинцях, Чаплинці, Журжинцях, Яблунівці, Ріпках. У Хижинцях на місці церкви був відкритий сільський клуб. В сільський клуб переобладнали і Почапинську Свято-Троїцьку церкву, яку закрили у 1936 році. При цьому були зняті унікальні дзвони із сплаву міді та срібла, зруйновано іконостас, знищено багато ікон. Склепи похоронених у підвальних приміщеннях церкви поміщиків Четверикових і Преснухіних були розграбовані і викинуті. Багатовікові дерева навкруг церкви вирізали місцеві активісти.

З 1961 року був закритий і протягом багатьох років, за ініціативою місцевих органів влади, поступово знищувався православний Свято-Михайлівський храм у Лисянці. З кінця 70-х років він перестав існувати.

Слід зазначити, що всі церковні споруди на Лисянщині мали велику історико-культурну цінність, були перлинами архітектури, на жаль, втраченої назавжди, грали важливу роль в становленні національної культури, були свідками багатьох історичних подій.

Сьогодні йде активне відродження Української національної церкви, збудовані і будуються нові храми у Лисянці, Рубаному Мосту, Почапинцях, Ріпках, Бужанці, Вотилівці. І є надія, що вони не повторять сумну долю своїх попередників, а стануть окрасою сіл, міцною духовною опорою для жителів Лисянщини у їх пізнанні Бога і становленні вільної, соборної, незалежної України.

На знімку: церква Різдва Пресвятої Богородиці у Журжинцях, побудована у 1832 році.

Олександр ЩЕРБАТЮК

05.12.2018 14:13
Переглядів: 1308
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.