«Перший секрет щастя – знати, що для тебе щастя»

Поради психолога Антоніни Скоромної

Психологія (наука про душу) не була особливо популярною при Союзі. Багато хто вважав її ледь не лженаукою, адже матеріалістам важко було повірити в те, що не можна  відчути на дотик. Нині все змінилося. Люди розуміють, що не завжди можуть справитися з проблемами без допомоги спеціаліста, знавця людської душі.

Антоніна Скоромна – успішний практикуючий психолог, що працює у нашому регіоні. Народилась у Залізнячці на Катеринопільщині, там і проживає. Навчалась спершу в рідному селі, потім у Єрківській школі. У 2004 році закінчила Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького за спеціальністю «психологія, соціальна робота». Після вишу працювала у Катеринопільському відділі освіти методистом, опікуючись психологічною службою. Одружена, має двох хлопчиків. Старший ходить у школу, менший – у садочок.

У 2017 році Антоніна звільнилася з освіти й створила з колегою громадську організацію «Тренінговий центр «Гармонія», що надає психологічну допомогу. (Є послуги платні та безкоштовні). Представництва цієї організації працюють у Ватутіному й Звенигородці. До карантину психологині проводили семінари, тренінги для батьків.

Користуючись моментом, ми запитали Антоніну: «Які проблеми нині найбільше турбують людей?»

– До мене найчастіше приходять через проблеми з дітьми, – каже жінка. – Це неадекватна поведінка, адаптація до садочка, школи, конфлікти з батьками, однолітками тощо. Доросла людина легше справляється з викликами життя, краще контролює свої емоції, ніж дитина. Діти дуже боляче реагують на все. Тут важливо визначити, яка причина криється за їхньою поганою поведінкою. Можливо з них дразняться, зачіпають однолітки. Все це згодом може вилитися у протест, агресію, бійки, а інколи навіть хворобу. У дитини можуть з’явитися панічні атаки, неврози. Над цим обов’язково треба працювати батькам чи психологу.

Чи варто зберігати сім’ю, якщо стосунки рушаться?

–Універсальної поради немає. Буває, стосунки руйнуються, бо люди не можуть між собою домовитись, не хочуть бути відвертими, замовчують проблеми, а потім вибухають. Я вважаю, є можливість зберегти стосунки, якщо і чоловік, і дружина готові домовлятись. Але є ситуації, коли перспективи немає. Якщо хтось один категорично не хоче бути в сім’ї, як ти його примусиш? Він може фізично й залишитись. Але щастя такі стосунки не принесуть.

Насильство в сім’ї: чи варто терпіти?  

– Тема насильства в нашому суспільстві тільки-но почала обговорюватись. Раніше вважали, коли не б’єш дитину, то ти її нормальною не виховаєш. Якщо чоловік б’є дружину, значить, любить. Зараз ці стереотипи почали змінюватись. Але цей процес досить інертний, особливо в соціумі. Свідомість людини, переконання дуже повільно перебудовуються, а стереотипи суспільства змінюються ще повільніше. Однак очевидно: любов із побоями несумісні, несумісна вона і з психологічним насильством. Жертві насильства важко вирватися із «зачарованого кола», особливо, якщо присутня економічна залежність чи якась іще. Такій людині неминуче потрібна допомога ззовні (родичів, фахівців, суспільства), а ще усвідомлення того, що ти не готовий більше такого терпіти. Часто жертвами насильства в стосунках стають люди, яких били або принижували в дитинстві батьки. У них виробляється відповідна модель поведінки, яку важко змінити, але можливо.

Чи можуть східні практики допомогти налагодити психологічне здоров’я?

– Фізичні вправи допомагають звільнити емоційну напругу. Може допомогти не лише хатха-йога, а навіть миття підлоги або танці. Дихальні вправи – перша самодопомога при панічних атаках. Однак це не вирішує повністю всіх психологічних проблем. Їх насамперед треба осмислити.

Чи сприяють психологічному здоров’ю соцмережі?

– Дивлячись, як ви їх використовуєте. Якщо ви зайшли в соцмережу, прочитали корисну статтю, подивились на гарні пейзажі, на котиків, обмінялися листами з друзями, тоді соцмережа дала вам свою порцію позитиву. Але якщо людина зайшла в стрічку новин і починає оцінювати: той поїхав туди, той купив машину, у тієї гарне плаття, а в мене такого нема, мій чоловік мені нічого не купив… А ще гірше, коли пірнаєш у безкінечні політичні дискусії… Тоді краще в соцмережу не заходити, бо накрутиш себе, а потім усе це виплеснеш на близьких.

Які секрети щастя?

– Щастя – категорія індивідуальна. Комусь для щастя треба мати гроші. Хтось хоче мандрувати. Хтось – щоб рідні були здорові. Хтось любить галасливі компанії, а хтось спокій. Тож перший секрет щастя – знати, що для тебе щастя. А взагалі, я б рекомендувала побільше спілкуватися з природою, близькими, коханими людьми, жити «тут і зараз», а не варитись у минулому чи майбутньому. Більшість наших проблем та хвилювань надумані. Треба вміти  насолоджуватись моментом.

 

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

28.06.2020 09:00
Переглядів: 622
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.