Звенигородським бізнесменам районний музей «без надобності»

Хто б там що не говорив, на Звенигородщині таки є де дізнатися про її минувшину. Бо ж, окрім основних музеїв, маємо ще й близько десятка музейних закладів, що працюють на громадських засадах. Йдеться передусім про сільські – в Ризиному, Стецівці, Стебному, Козацькому. Створені тамтешніми ентузіастами, вони й утримуються ними в належному стані, попри непередбачені на них витрати. І районний краєзнавчий музей, котрий має давню історію, здається на цьому тлі безхозним.

Заснувала музей 1920 року, як повітовий, художниця й етнограф Софія Терещенко. Працював він на громадських засадах до тридцятих років, допоки його не реформували, передавши наявні фонди до Уманського краєзнавчого музею. Внаслідок цього значна кількість унікальних експонатів пропала. На той час одна з засновників музею і його перший керівник Софія Мефодіївна Терещенко, звинувачена в належності до міфічної української контрреволюційної організації, «що ставила за ціль повалення радянської влади», перебувала вже в тих місцях де й Макар телят не пас. І лише в 1960 році, «розсадник антирадянщини», як йменували музей кадебісти, був відроджений завдяки групі звенигородчан-патріотів. Серед тих, хто доклав найбільше зусиль для цього, називають учителів О. Михайловського, О.Ткаченка, Л. Іваницьку, О. Шліхту, П. Ткаченка. Музею навіть присвоїли ім’я Тараса Шевченка, проте в самостійне «плавання» не відпустили, підпорядкувавши на правах філії музею історії Корсунь-Шевченківської битви. І лише поступово він вибрався з-під опіки, отримавши після 1991 року статус державного, а згодом й районного краєзнавчого.

На сьогодні тут функціонує шість залів, експонати яких пов’язані з виникненням Звенигородки, етнографічними і природніми особливостями краю, подіями Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького, Коліївщиною, голодомором 1932-33 років, сталінськими репресіями, Другою світовою війною, життям та діяльністю Агатангела Кримського та В’ячеслава Чорновола. Та, на жаль, наявним експонатам, зібраним під дахом музею, давня будівля якого за царату слугувала так званим «воїнським присутствієм», тут давно вже затісно. Цінні раритети знаходяться у так званих запасниках, а попросту – у пристосованому приміщенні, а сам музей, котрий пам’ятає ще своїх перших засновників, давно потребує капітального ремонту. В цьому можна пересвідчитися вже глянувши від дороги на його вигнуту дугою стіну та перекошені від часу й з облупленою фарбою віконні рами. Та оскільки культура в нас фінансується за залишковим принципом, районні вожді обходять цей заклад стороною. Увага на ньому концентрується на час місцевих виборів. От і не так давно музей з категоричним «відремонтую», фігурував у передвиборчих програмах низки кандидатів у депутати різних рівнів та претендентів на крісло міської голови. В одного з них, відомого на Звенигородщині бізнесмена, автор цих рядків ще задовго до дня виборів запитав, а чи не міг би він, маючи гарні статки й таке добре серце, взятися за ремонт будівлі й в тому разі, якщо не пройде на омріяну посаду. І той, не задумуючись, відповів: мовляв, незалежно від цього, не дам розвалитися такій необхідній для збереження історії рідної Звенигородщини споруді.

І ось фініш.

Не дорвавшись до омріяного керівного крісла, згаданий екс-кандидат начисто забув про свої обіцянки щодо музею: нині він підраховує збитки, що їх зазнав, втелющивши чималі грошиська у виборчу кампанію. Де вже там до обіцянок! Ще один з необраних, будучи ображеним на невдячний електорат, не захотів й говорити на цю тему. Не до музею й іншим «патріотам» місцевого розливу.

Мимоволі пригадується сценка з п’єси Карпенка-Карого «Хазяїн», коли землевласник-мільйонер Пузир на пропозицію учителя Золотницького пожертвувати на пам’ятник Іванові Котляревському, відповідає: «Я жертвую на приюти». А далі, зізнавшись, що чекає за свої «пожертви» нагороди, говорить, що Котляревський йому «без надобності».

Ось так і з музеєм…

Феофан БІЛЕЦЬКИЙ

06.11.2020 11:30
Переглядів: 576
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.