Звенигородські євреї мають свій центр культури - Вісті Черкащини

Звенигородські євреї мають свій центр культури

Синагогу неподалік перехрестя вулиць Івана Сошенка й проспекту Тараса Шевченка вберегло від рук «червоних безбожників» лише те, що була ця споруда капітальною і могла ще довго слугувати для суто комунально-господарських потреб. Й слугувала. Аж до відродження духовності у вже незалежній Україні. Та навіть потому, як звідси перебралося очне відділення райлікарні й будівля стала «безхозною», повернути її єврейській громаді було не так легко. На свої численні звернення її керівник Леонід Браславський врешті почув: «Можемо повернути, якщо знайдете свідків, які підтвердять, що збудована вона коштом євреїв».
Така постановка питання могла б загнати в глухий кут будь-кого (про яких свідків можна говорити, коли збудовано синагогу понад сто років тому?), проте не Браславського. Звернувся він до фахівців та архівних установ і незабаром тримав в руках, датований 1860 роком, план земельної ділянки під будівництво синагоги у Звенигородці. Тут уже чиновницькій братії не було чим крити.


Отримавши культове приміщення у власність, члени громади зуміли дати йому друге життя. Одну з кімнат відвели під богослужіння. Декілька інших – музейні кімнати. Їхні експозиції розповідають про життя єврейської общини Звенигородщини. Представлені історія і сучасність: участь євреїв у Другій світовій війні та в суспільному житті, нагороди, документи, характеристики, особисті речі. Відображено й побут повоєнних років, серед експонатів – інструментарій кравців, шевців, ковальські та гончарні вироби. Особливий інтерес екскурсантів викликають культові, релігійні експонати, молитовник дев’ятнадцятого століття. Окрема експозиція – сучасні зв’язки громади, згадки про Звенигородку в єрусалимському музеї Яд-Вашем (поминальна стіна) тощо.
Музей працює при наявності екскурсійних груп чи відвідувачів.


Взагалі ж синагога стала справжнім єврейським центром культури, в якому збираються представники різного віку, щоб якомога більше дізнатися про свою історію, свої традиції. Тут працюють клуби за інтересами. Клуб єврейської кухні очолює Валентина Браславська, клуб єврейської сім’ї – Юрій Теліженко, клуб прикладного мистецтва – Олена Мироненко. Є й клуб єврейської пісні, яким ось уже тривалий час керує викладач Звенигородської дитячої школи мистецтв Віолетта Карпенко. А ще заснували члени громади клуб «Вивчаємо Тору: люди і долі».
На базі центру, окрім всього іншого, проводяться й фестивалі художньої творчості.
– Фестиваль – це не тільки своєрідне свято для всієї нашої громади, поєднати давні традиції з сьогоднішніми мистецькими запитами, а й привід розповісти про себе, – каже Леонід Браславський. – Тому і стараються всі – як дорослі, так і молодь.


Зважаючи на все це, звенигородська община займає далеко не останнє місце в Асоціації єврейських організацій малих міст Черкаської та Київської областей. До неї ведуть дороги буквально зі всього світу. У пошуках свого родового коріння сюди телефонують з близького і далекого зарубіжжя, приїздять діти й внуки вихідців зі Звенигородки. І чи не кожен, хто побував тут, полишає гарні відгуки про господарів центру культури.

Михайло НЕЧАЙ

22.08.2020 09:00
Переглядів: 868
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.