З погонею та протоколами: у Звенигородці поліція ловила підлітків на мопедах
У Звенигородці, минулої п’ятниці, правоохоронці влаштували рейд проти неповнолітніх водіїв скутерів. Містяни вже давно скаржаться на засилля підлітків-«байкерів». Ті не лише не мають посвідчень водія, а й часто показово порушують правила дорожнього руху.
Разом із начальником сектору реагування патрульної поліції Олександром Максименком та інспектором СРПП Вадимом Радванським «Аутлендером» рушаємо на патрулювання. На годиннику 17.00.
Невідомо, чи когось зараз впіймаємо, – каже Максименко. – Вони починають збиратися трохи пізніше. Біля школи №3, наприклад, чи позаду міської ради. Щоразу місця різні. Кожен має телефон і у своїх чатах домовляються. Там же попереджують один одного про патрульні автомобілі: де бачили, куди прямують. Якось викрили один такий чат. Його швидко видалили. Гадаю, зараз є інший.
Хвилин 30 їздимо в приватному секторі. Виїжджаємо на дорогу біля городів й помічаємо попереду скутериста. Хлопець зупиняється й одразу зізнається, що йому 13 років.
Тату, приїдь. Мене зупинила міліція, – каже підліток, відійшовши від нас на метрів 10. Одразу повертається назад. – Я оце тільки перший раз сів за кермо скутера. Купили його ще наприкінці минулої зими.
За 5 хвилин приїжджає батько.
Хлопці, простіть, – просить чоловік. Називається Олександром. – Недавно купили і син його просто переганяв. Тут недалеко. Він сам назбирав гроші на цей скутер. Відпустіть, будь ласка. Він більше не буде їздити. Клянусь.
Патрульний Вадим Радванський пояснює, що розуміє, але мусить скласти протокол. Батько хлопця не здається.
Присягаюсь, що поки син не отримає посвідчення – на мопед не сяде, – переконує Олександр. – Якщо ще раз його впіймаєте, я особисто обіллю скутер бензином і підпалю. Можливо, домовимось? Я віддячу, якщо не будете штрафувати.
Правоохоронці попереджають про відповідальність за дачу хабара. Чоловік замовкає. На нього складають протокол й відпускають.
До години 19-ої жодного малолітнього водія не зустрічаємо. Та, з настанням темряви, як і прогнозував Максименко, ті починають гуртуватися позаду міської ради. Швидко їдемо до них. Один втікає на іншу вулицю прямо територією школи. В інших документи є.
Цим нічого тікати, бо з документами порядок, – пояснює Максименко. – Ті, хто їх не має, навіть двигунів не глушать, щоб ось так моментально втекти. Поки ми об’їдемо парк, цього скутериста вже й слід захолоне. Тому тут їх важко впіймати. Ми колись із іншими колегами оточували всі виїзди та стежки, аби не дати втекти. Однією патрульною автівкою тут нічого робити.
Аналогічна ситуація біля школи №3. Купку скутеристів на подвір’ї навчального закладу видно ще з дороги по світлу від стоп-сигналів. Та варто було нам заїхати ближче до паркану, як підлітки швидко поїхали геть. Робимо коло й продовжуємо патрулювання. За хвилин 10 світлом фар вихоплюємо двох скутеристів. Побачивши поліцейське авто починають втікати. Копи обганяють їх і вимагають зупинитись. Ті підкорюються.
Маю документи, просто не взяв їх з дому, – виправдовується один із хлопців. – Мені скоро 17 років буде. Категорія в посвідченні є. Якщо почекаєте, зараз збігаю додому і привезу. Я не втечу.
Патрульний Вадим Радванський пропонує чесно зізнатись, чи підліток справді має посвідчення. Той визнає, що збрехав. На місце викликають батьків та складають ще один протокол. В його товариша документи виявились при собі.
Одразу видно, коли підліток бреше. По очах, наприклад, – говорить Радванський. – Так було і в цьому випадку. Каже, що має документи, а очі відводить. Загалом, проблема ж не лише у відсутності прав на керування. Коли такі бачать поліцію, починають тікати. Це може закінчитись травмами, якщо впаде.
Близько 21-ої години від нас починають втікати ще одні мопедисти. Водій та пасажир без захисних шоломів, а на скутері відсутній номерний знак. Із увімкненими проблисковими маячками, на доволі значній швидкості, переслідуємо їх до багатоповерхівок. Порушник з дороги звертає на тротуар та мчить по ньому. Намагається вивернути на дорогу поміж будинків і ледь не падає. Пасажир таки не втримується і зіскакує на ходу. Та вже за мить знову стрибає на сидіння. Не збавляючи швидкість, заїжджають в один із дворів. Наздогнати їх не вдається через автівку, яка стоїть, заблокувавши дорогу.
Причепити б цю машину та відтягнути, – сердиться Олександр Максименко. – Ось про що й мова. Без номера, шоломів й удвох на одномісному скутері вони ще й почали «летіти» тротуаром, ледь не упавши. Тому я не розумію батьків, які дозволяють дітям кататись. Мало, що може сам покалічитись – може ще й сторонню людину покалічити.
Після цього випадку поліцейські свій рейд закінчують. Тим паче, скутеристів по місту різко меншає.
Батьків неповнолітніх водіїв постійно штрафують. Нерідко буває, що вже наступного дня підлітки знову катаються містом.
Працівники ювенальною превенції щотижня у школах проводять лекції на цю тему, – розповідає заступник начальника Звенигородського райвідділу поліції Сергій Захарченко. – Та діти нас не чують. Батьки також не приділяють достатньо уваги. Ми колись проводили рейд. Був начальник поліції. Впіймали скутеристів й викликали батьків. Не штрафували навіть, а провели бесіду. Частина з них не зробила жодних висновків.
Ще 2 роки тому неповнолітніх за кермом без посвідчень було значно більше. Коли за них серйозніше взялась поліція, частина «безправників» не ризикує їхати в місто.
Проблема не тільки у відсутності посвідчень, а у незнанні ПДР, – продовжує Захарченко. – Їдуть по дорозі гуртом, порушуючи все, що можна. Або, показуючи свою хвацькість, ставлять транспорт «на цапа». Був прикрий випадок,коли неповнолітній, тікаючи від працівників поліції, впав і травмувався. Поліцейські мають право наздоганяти. За кермом вони бачать водія, а не дитину. Бувають випадки, коли правоохоронці припиняють погоню, аби запобігти фатальним наслідкам для неповнолітнього водія. Але це батьки, насамперед, повинні дбати про здоров’я дитини.
Анатолій БУЗИНА