Як доступитися до ''доступних ліків'' сільському пенсіонеру?

– Підкажіть, де тут аптека, у якій безплатно видають ліки? – запитує перехожих у центрі Звенигородки чоловік пенсійного віку.

– Та тут не одна, скажіть, яку саме вам треба, – відповідають йому.

– Аби ж я знав. Записав мені лікар на бомажці, а я її мабуть десь посіяв…

Дід Микола, як відрекомендувався чоловік, приїхав по безкоштовні ліки від тиску з Гнильця. Оскільки рейсовий автобус у це вже вимираюче село давно не заходить, пішки добрався до сусідніх Моринців, де, як каже, сімейний лікар виписав йому електронний рецепт. Оскільки ж потрібних ліків у сільській аптеці не видають, мусив їхати у Звенигородку, заплативши приватникові 50 гривень.

– Стоп, а де моя мобілка? – враз сполошився він. – Там повинна бути «есемеска» з номером рецепта, без якого, попереджав лікар, мені не видадуть ліків.

Проте й натрапивши в одній з кишень свого бувалого у бувальцях піджака на допотопний мобільник, довго натискав на кнопки, намагаючись знайти ту SMS. Врешті, махнувши рукою, він подався до аптеки, «Ваше здоров’я», на яку вказали йому, надіючись, очевидно, що там йому допоможуть.

Таких, як дід Микола – своєрідних заручників оновленої урядової програми «Доступні ліки», багато. Й треба сказати, що в аптеках їм ідуть назустріч і навіть самі шукають повідомлення з кодами у мобільних телефонах таких відвідувачів. Щоправда, часто «есемесок» так і не знаходять: чи то повідомлення не доходять до адресатів, чи то вони їх ненароком стирають, не вміючи належним чином користуватися мобільними телефонами, давно вже застарілими. Взагалі ж як розповідають сімейні лікарі Вільховецької та Моринської амбулаторій загальної практики сімейної медицини, в селах чимало проблем з інтернетом, який то зникає, то «зависає». Та й не всім лікарям вдається освоїти належним чином роботу з комп’ютерами. От і не доходять, буває, повідомлення до людей. Медпрацівники, знаючи це, навіть ходять додому до стареньких, аби допомогти їм розібратися в телефонах та знайти і відкрити відповідне повідомлення. Та це не рятує сільських жителів, особливо людей похилого віку, від певних складнощів. Адже, щоб отримати ліки, передусім потрібно попередньо записатися на прийом до лікаря і бажано на той день, коли до того чи іншого села ходить рейсовий автобус. Після прийому у лікаря селянину потрібно відшукати у телефоні повідомлення з номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. А добравшись до Звенигородки, потрібно ще й знайти відповідну аптеку, оскільки у районі з майже двох десятків аптечних закладів, котрі брали участь в урядовій програмі «Доступні ліки», залишилося діяти лише три. І то в райцентрі. Це аптека ФОП «Кузьменко Павло Анатолійович», ТОВ «Фармацевтична фірма «Ваше здоров’я» та філія аптеки 350 ЦРА «ЧОКП «Фармація». В них же трапляються перебої з доступними ліками, а ті, що є у наявності, не задовольняють хворих, оскільки це, як правило, дешеві й малоефективні вітчизняні препарати. Тож можна уявити настрій жителя Моринців, Ризиного чи Боровикового, який, витративши на проїзд до Звенигородки й назад до ста гривень, отримає безкоштовні ліки від тиску за дванадцять гривень. Тож нічого дивуватися, коли людина, змучена такими ходіннями по муках, купує потрібні їй ліки за власні гроші й поспішає на автобус, аби встигнути додому.

То ж кому, скажіть, потрібні такі новації? Сільські пенсіонери згадують, як раніше, зібравши «паперові» рецепти, працівники фельдшерсько-акушерських пунктів отоварювали їх та привізши в село, роздавали ліки по хатах.

– Я розумію, що часи змінюються. Так, як було колись, вже не буде. Ми йдемо до Європи, тому й запроваджуються розвинуті технології навіть на селі, – розмірковував 78-літній Василь Терещенко з Вільховця, який, приїхавши зі знайомим в Звенигородку, не знайшов в тамтешніх аптеках потрібних «доступних» ліків. – Але всяка новація вимагає вдумливого підходу. Тим більше, коли йдеться про здоров’я людей.

Та в Національній службі здоров’я, яка розробила й адмініструє державний проект реімбурсації (це ж треба придумати таку заковиристу назву!), до думки селян не прислуховуються.

Михайло НЕЧАЙ

14.06.2019 10:02
Переглядів: 595
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.