На Звенигородщину завітала «Україна Інкогніта»

Посеред вересня завітали на Звенигородщину представники ГО «Україна Інкогніта». Перед собою поставили такі задачі: пошук кладовищ із кам’яними козацькими хрестами, фотофіксація кам’яних хрестів та надгробків, збір історичних матеріалів для облікових карток, внесення великих старовинних цвинтарів у Реєстр пам’яток.

В рамках краєзнавчої експедиції Черкащиною було обстежено понад десяток населених пунктів, де розміщені козацькі кладовища, в тому числі – Стебне, Колодисте, Залізнячку.

Побували краєзнавці також на цвинтарі у Звенигородці. Занедбані давні поховання справили на них досить гнітюче враження, але старі хрести, свідки історії та української культури, дослідників зачарували. «Звенигородка. Старовинний цвинтар із давньоукраїнськими хрестами. Хрести поміж сучасних могил, часто в якихось чагарях на смітниках. Але вони круті. А ще на цьому цвинтарі поховані рідні Агатангела Кримського. Ми нарахували понад 40 хрестів та старовинних надгробних плит. Підозрюємо, що немало їх у чагарях, тому цифра може бути удвічі більшою», – читаємо на офіційній сторінці організації у «Фейсбук».

Одне із поховань, що зацікавило дослідників – старий цвинтар у Залізнячці Єрківської громади. Тут їх зустрів староста Микола Шевченко та провів екскурсію історичними місцями.

«15 вересня до нас у село Залізнячка завітали гості з Києва! Благодійна громадська організація «Україна Інкогніта», яка вивчає старовинні козацькі поховання на території України. Відвідали наш старий цвинтар, де провели облік стародавніх козацьких камінних хрестів та кам’яних надгробків, а їх у нас більше двохсот, і це ще не всі, до інших не змогли дістатися через дощ. А ще побували біля знаменитого козацького джерела “Ринва”, біля великої насипної могили при в’їзді в село. Члени цієї організації дуже патріотичні й налаштовані відновити та зберегти подібні поховання як історичну спадщину нашого краю! Вірю, що і наші односельці долучаться до благоустрою території старого кладовища», – повідомив сільський очільник.

«Історична пам’ять – головний феномен відтворення історії суспільства, країни, нації. В більшості випадків вона починається із поховань – старовинних цвинтарів. В Україні немає жодного реєстру старовинних цвинтарів, в тотальній більшості випадків такі цвинтарі занедбані або в руїні. Особливо страшна ситуація із староукраїнськими (козацькими) кладовищами, які не включені у реєстри пам’яток, байдужі місцевій владі, плюндруються вандалами і зникають. Ми хочемо виправити цю ситуацію. Починаємо саме із давньоукраїнських (козацьких) цвинтарів», – інформують на сайті «Україна Інкогніта».

Віримо, що Україна обов’язково переможе, відродиться її національна пам’ять, традиції. І вже незабаром на території нашої держави не буде занедбаних історичних, релігійних чи культурних пам’яток. Українці, в першу чергу, шануватимуть своє, рідне!

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

Читайте також: Жителі Тальнівщини закрили для військових смачну квасолю до борщу

Читайте нас також в Telegram!

19.09.2022 09:20
Переглядів: 1148
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.