На Звенигородщині протестують проти об'єднання по-новому

Адмінреформа у Звенигородському районі продовжує пробуксовувати. Так, замість чотирьох ОТГ тут з великим скрипом створили лише дві – Шевченківську та Водяницьку. У населених пунктах, котрі мали ввійти до Ватутінської ОТГ, а це села Стецівка, Чичиркозівка та Юрківка, ідеї об’єднання не підтримали, хоч У ході обговорення цього питання головний спеціаліст департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА Олена Ковальська наголошувала, що при об’єднанні ці три села могли б отримати кошти у сумі понад 11 мільйонів гривень. А про створення Звенигородської ОТГ згідно перспективного плану формування територій громад на Черкащині навіть мова не заходила. Оскільки така ситуація склалася і в деяких інших регіонах, то у вищих ешелонах влади вже неодноразово прикидають, яким чином довести розпочате реформування до логічного завершення. От і в травні нинішнього року в обласній держадміністрації відбулася нарада з доопрацювання перспективного плану формування об’єднаних територіальних громад, в тому числі – й на Звенигородщині. Дізнавшись про об’єднання «по-новому», керівники і депутати тих сіл, яких це стосується, рішуче виступили проти цього. Зокрема, на сесії районної ради, яка відбулася позаминулої п’ятниці, було зачитане і схвалене відповідне звернення до Кабінету Міністрів України, обласної ради та облдержадміністрації.

«На адресу Звенигородської районної ради надійшли звернення від громад сіл Юрківки, Стецівки, Чичиркозівки, Боровикового, Мизинівки, Старої Буди та селища Олександрівки Звенигородського району, жителі яких глибоко стурбовані останніми тенденціями, що відбуваються у Черкаській області та пов’язані з процесом добровільного об’єднання громад, – йдеться у зверненні. – Так, згідно пропозицій до перспективного плану формування територій громад Черкаської області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08.09.2015 р. №999, зокрема перспективного плану формування ОТГ у Звенигородському районі та м. Ватутіне, за результатами наради від 15.05.2019 р. Черкаської облдержадміністрації, всупереч волевиявленню людей, не дослухаючись до їх думки, планується об’єднати вище визначені населені пункти у неперспективні, неефективні об’єднані територіальні громади».

Далі – конкретно. Про Стецівку, Чичиркозівку і Юрківку, котрих «примусово штовхають до Ватутінської ОТГ», хоча, як йдеться у зверненні, рішеннями сесій та загальних зборів мешканців цих сіл «виявлене небажання об’єднуватися з містом Ватутіне, натомість є згода ввійти до складу Звенигородської об’єднаної територіальної громади».

Що ж, з цими селами все ясно. Про приєднання їх до Ватутіного, яке заледве животіє, мова заходила вже не раз, проте всі пропозиції наштовхувалися на категоричне «ні!».

Проте позиція інших сіл викликає чимало запитань. Читаємо: «Аналогічна ситуація склалася із селом Боровикове, жителі якого не бажають приєднуватися до Шевченківської ОТГ, та селами Мизинівка, Стара Буда, селищем Олександрівка, жителі яких не бажають приєднуватися до Водяницької ОТГ, а хочуть ввійти до складу Звенигородської об’єднаної територіальної громади». Перш за все, хотілося б запитати тих, хто відстоює інтереси Боровикового, який сенс селу, що знаходиться поряд з Шевченковим, приєднуватися до Звенигородки, відстань до якої – двадцять кіломерів? Як це виглядатиме територіально? Чи прикидали селяни, чого вартуватиме їм та чи інша довідка, за якою доведеться їхати в райцентр, тоді, як її можна було б отримати у Шевченковому? Це стосується й інших послуг. Нарешті, чи захоче об’єднуватися з ними Звенигородка, котра має досить непоганий бюджет?

А що виграють жителі Мизинівки, Старої Буди та Олександрівки, ввійшовши до Звенигородської, а не до вже існуючої Водяницької ОТГ? Невже Звенигородка, забувши про власні проблеми, вирішуватиме всі існуючі біди в цих населених пунктах, починаючи вже з ремонту доріг?

Та й не варто лукавити, посилаючись на бажання чи небажання людей. При цьому хотілося б хоч одним оком глянути на протокол загальних зборів «глибоко стурбованих» жителів Олександрівки, яких у селищі можна на пальцях перерахувати і то у літню пору. Тим забутим Богом і начальством літнім людям, які доживають тут свого віку, однакового, до кого приєднають їхню вимираючу Олександрівку.

– Хай навіть до Смільчинців, – кажуть вони, маючи на увазі село Лисянського району. – Тим більше, що туди можна без проблем добратися лісовою дорогою, тоді як наша дорога до Мизинівки розбита вщент.

Згоден, натхненники і творці адмінреформи досить спрощено підійшли до процесу об’єднання громад. Проте протягом майже чотирьох років, а саме стільки часу минуло від затвердженого Кабміном перспективного плану формування ОТГ, і владним структурам району, і депутатам можна було наполягти на перегляді плану. Та не погоджувалися з наміченим, пропонуючи свої варіанти, лише жителі Моринців, яких ні у районній раді, ні у райдержадміністрації ніхто не підтримав. До речі, і на цій сесії при розгляді даного звернення голова райдержадміністрації Василь Довбуш сидів у президії мов води у рот набравши. І це тоді, коли саме на державні адміністрації покладені обов’язки щодо реалізації адмінреформи. Й чомусь ніхто не запитав ні в нього, ні безпосередньо у батьків міста, чому ж й досі ніхто не заводить мови про створення Звенигородської ОТГ. Виходить, у Звенигородці свідомо чекають, допоки «згори» візьмуться за примусове об’єднання у територіальну громаду? Якщо трапиться так, то толку від цього буде мало. Тим більше, що фінансова підтримка на розвиток громад передбачена лише відповідно до Закону «Про добровільне об’єднання громад». Тож, хоч і з запізненням, ще можна було б скористатися можливістю отримання фінансової допомоги як від держави, так і від міжнародних організацій, які підтримують дану реформу в Україні. Аби лише було на це відповідне бажання «властьімущих». Проте…

«Відбувається повне ігнорування волевиявлення людей, утискаються їх права і свободи. Лишається лише здогадуватися, яку мету переслідують такі дії. Але можна з певністю стверджувати – вони не направлені на збереження спокою та єдності на Звенигородщині, підвищення рівня життя і добробуту її жителів, – йдеться у зверненні. – А навпаки повністю спаплюжують ідею адміністративної реформи та довіру до влади. З людьми потрібно говорити, людей потрібно чути».

І тут все правильно. Потрібно лише чітко визначитися, хто ж саме у першу чергу винен у ситуації, що склалася на сьогодні. І не шукати крайнього у Черкасах чи в Києві, стаючи у позу ображених.

Феофан БІЛЕЦЬКИЙ

Нагадаємо : У Водяницькій ОТГ стараються працювати в інтересах громади

17.06.2019 14:12
Переглядів: 1731
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.