З Днем Святої Трійці!

«Ми виділи світло істинне, ми прийняли Духа небесного, ми знайшли віру істинну, нероздільній Тройці поклоняємося, Вона бо спасла нас» (Стиховна вечірні П’ятидесятниці). Світлий празник Пасхи завершується не менш світлим і великим празником Святої П’ятидесятниці. Після Христового Різдва і Воскресіння цей празник належить до найбільших празників нашого церковного року. Зіслання Святого Духа – це наче вінець і печать на справі спасення людського роду, що здійснив Божий Син. У дні святої П’ятидесятниці сам Святий Дух помазує апостолів та проповідників Христового Благовісту. У дні Зіслання Святого Духа зароджується і починає діяти Христова Церква. Святий Дух її провадить, просвічує, освячує і зберігає на дорозі правди. Звершивши діло, що його Отець доручив Синові звершити на землі, в дні П’ятидесятниці посланий був Святий Дух, щоб постійно освячував Церкву й так, щоб віруючі через Христа в одному Дусі мали доступ до Отця. Дух перебуває в Церкві і в серцях вірних, немов у храмі, в них молиться. Силою Євангелія омолоджує Церкву та постійно її оновлює і провадить до повної злуки з Обручником. Празник святої П’ятидесятниці заслуговує на особливу увагу з огляду на свою історію, свої богослужіння та своє значення.


Старозавітна П’ятидесятниця

Жидівський народ ще здавна щорічно святкував три великі празники: празник Пасхи, празник П’ятидесятниці і празник Кучок. У книзі Виходу сказано: «Тричі на рік святкуватимете празники на мою честь. Ти пильнуватимеш свята опрісноків… Ти пильнуватимеш також свята жнив, перших плодів праці твоєї, того, що сієш у полі, і свята зборів, під кінець року, коли збиратимеш з поля працю твою» (23, 14-16). Свою назву має празник від того, що це був 50 день після празника Пасхи, а також 50 день від початку жнив. Спочатку П’ятидесятниця – це було свято жнив і подяки. Того дня за приписом закону приходила до Єрусалима велика кількість жидів з усіх усюд, навіть з далеких країв, щоб подякувати Богові за земні плоди та скласти з них у храмі свою жертву. Пізніше до празника П’ятидесятниці, як свята жнив, долучився ще й історичний мотив: річниця надання Божого Закону на горі Сінай 50-го дня після виходу з Єгипту.

Християнська П’ятидесятниця

Апостоли й перші християни як празник Пасхи, так і празник П’ятидесятниці перейняли від Старого Завіту й залишили його назву, але надали йому цілком іншого змісту і значення, бо і для них це був 50-й день після Пасхи. Головний мотив святкування П’ятидесятниці для новозавітньої Церкви – це подія зіслання Святого Духа на апостолів. Звідси цей празник має ще інші назви. День Зіслання Святого Духа, або День Святої Тройці. Зіслання Святого Духа для первісної християнської Церкви було такою радісною, урочистою й важливою подією, що цей празник прирівнювався до празника Пасхи і Христового Різдва. Святкування цього празника, подібно як і празника Пасхи, з часом продовжується на цілий тиждень. У третьому столітті цей празник стає загальновизнаним. Службу в його честь уклали у VIII столітті святий Йоан Дамаскин і святий Косма Маюмський. Зміст богослужінь цього дня повний радості і прослави Святого Духа і Святої Тройці. З богослужби П’ятидесятниці прийшла до наших щоденних молитов добре знана молитва до Святого Духа: «Царю небесний…». Ця молитва починає кожне наше богослужіння. Старозавітна Церква мала звичай у дні П’ятидесятниці долівку своїх домів вкривати свіжою травою, а доми замаювати гілками дерев і квітами на знак, що в той час, коли був наданий Божий Закон, уся природа стояла в зелені. Треба сказати, що й апостоли, зберігаючи цей звичай, і свою горницю замаїли зеленню і квітами. Цей звичай перейшов і до новозавітної Церкви. Звідси ще одна назва П’ятидесятниці: Зелені свята. Квіти й зелень дерев є ознакою життя, тож стали символом життєдайного Святого Духа. Як природа навесні оновляються зеленню і квітами, так і свята Церква та її вірні оновлюються силою Святого Духа. У понеділок після празника П’ятидесятниці наша Церква святкує празник Святого Духа. Це через те, що Східна Церква з давніх-давен мала звичай наступного дня після великого празника віддавати честь тим особам, які відігравали головну роль у дні празника. День Святої П’ятидесятниці святкує саму подію зіслання Святого Духа на апостолів, а понеділок призначений на віддання особливої честі Святому Духові як третій Божій Особі.
Вітаючи Вас, дорогі у Христі брати і сестри, з цими святами, бажаю Вам бути сильними Святим Духом, вірити Богові і Йому єдиному служити та поклонятися і тоді ніякі злі сили вас не здолають.

Оголошення

Розклад Богослужінь у Петропавлівському храмі:

19 червня – Троїцька поминальна субота. 9.00.год. у храмі буде служитися загальна панахида. Просимо приходити і згадувати у молитві своїх рідних і близьких.
20 червня – Зелені свята. Трійця. 9.00.год. – Святкова Божественна Літургія. Після Літургії – освячення зелені і квітів.

З глибокою повагою та безмежною любов’ю до Вас настоятель храму Святих Апостолів Петра і Павла, протоієрей Михайло Василюк

20.06.2021 09:00
Переглядів: 879
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.