Як у Легедзине святкували Щедрий Вечір або Маланки

Надвечір 13 січня у Легедзине, що на Тальнівщині, три гурти щедрувальників, переодягнених за народними традиціями, ходили селом та співали давніх щедрівок. Серед них понад 40 старшокласників із Легедзинської та Бабанської шкіл. Також співробітники державного історико-культурного заповідника «Трипільська культура», запрошені майстри з Києва, Житомира та Верховини.

Ще зранку на території заповідника розпочались майстер-класи: «Майстерня свічки» – Чабанюк Наталка; «Глиняна іграшка» – Чабанюк Ярослав; «Маски» – Нікіта Асауляк, Антон Сапожніков, Маріша Вольних; «Дзвоники мальовані» – Валерія Залеська. Усіх бажаючих навчали розмальовувати ритуальні маски, виготовляти та прикрашати різдвяні зірки, ліпити і оздоблювати керамічні дзвіночки, робити пташок-свищиків та воскові свічки.

– Перезнайомилися, подружилися та й понесли селом веселий сміх та давній спів, який у цей вечір єднає нас з пращурами та запрошує щастя, здоров’я у ваші хати на весь рік! Дай Боже! Я й сам переодягнувся і співав щедрівок односельчанам. Люди були такі раді й здивовані щедрувальникам, давали й цукерки, гроші, фрукти, запрошували за святковий стіл вечеряти, – розповідає Владислав Чабанюк, директор державного історико-культурного заповідника «Трипільська культура».

На Щедрий Вечір, тобто в ніч під старий Новий рік, по всій Україні традиційно ходили молодіжні ватаги, які щедрували й водили «Маланку», «Козу». «Маланка» – народне і церковне свято напередодні старого Нового року, яке покликане – відганяти злих духів, забезпечити родинам врожай та здоров’я. Для цього одягали чудернацький одяг, перевертали кожухи, розмальовували обличчя, виготовляли страшні маски, у руках мали дзвіночки, калаталки, батоги, зірки, переодягались у тварин і фольклорних персонажів.

Місцеві кажуть, що на усі свята намагаються їхати в Легедзине до друзів, адже там не забувають та бережуть давні українські традиції та обряди.

Анна ДРАГУН

Фото: Mykola Kulyk

15.01.2019 18:58
Переглядів: 1353
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.