Як колишня голова одного із сіл на Тальнівщині «прошляпила» можливість облаштувати тротуари

У понеділок 7 червня жителі Білашок, що на Тальнівщині, вийшли відстояти своє право – право на життя. Адже з грудня минулого року, коли через село відремонтували автодорогу державного значення, загроза їхньому життю виникає щоразу, як виходять в село – чи то треба хліба купити, чи піти у ФАП на процедури. А про дітей страшно й подумати. Їм щоранку по дорозі в садочок та до школи доводиться перебігати дорогу у невизначених, вкрай небезпечних місцях. По-перше, це закриті повороти, а по-друге, відколи зробили хороше покриття, багато водіїв перевищують швидкість. І до біди тут просто одна мить. З початку року смертельна аварія вже сталася на даному відрізку дороги.
Жителі Білашок пояснюють, що протяжність автодороги державного значення Н-16 через їхнє село 2 кілометри 800 метрів, проте тротуарні доріжки зробили лише на початку села (в’їзд від Тального) до колишньої сільської ради та буквально кілька метрів за мостом на другому краю села. Саме жителі цих 5 вулиць і забили тривогу і не тепер, а ще тоді, як стояв підрядчик в селі. Та сільська голова Любов Чмига, яка перед виборами набирала рейтинг собі та Анатолію Скіченку, гарантувала, що тротуари, пішохідну доріжку та підходи до неї обов’язково зроблять. Вибори пройшли, а з ними забулися й обіцянки. Тепер вона односельцям пояснює, що зробила все можливе – написала листи у всі інстанції: у Службу автомобільних доріг у Черкаській області, до народного депутата Сергія Нагорняка, депутата обласної ради Анатолія Скіченка та змінити державний проєкт нікому не сила. Знаючи амбіційність та настирливість колишньої сільської голови, виникає запитання: чому обмежилася написанням листів, а не добивалася, як робили сільські голови Тальянок та Легедзиного. Про це відверто сказав людям на зустрічі заступник міського голови Олександр Маринченко. Хто ходив за проєктантом, набридав, то там і зробили тротуари через усе село. А в Білашках, зі слів Любові Чмиги, вирішили залишити ті, що є, мовляв, на них уже витрачено гроші, тепер лише підтримуйте.


Як вони підтримуються – треба бачити. В окремих місцях вони заросли бур’янами, так що й не видно залишків асфальту, в інших – були зруйновані тими ж таки дорожниками, коли робилися водовідводи з траси. Тепер на місці тротуарів, зроблених ще за існування колгоспу, – рови з водою. Людям просто нема кудою ходити – залишається проїжджа частина.
Тому вони забили на сполох, аби виправити ситуацію. Уже з утворенням Тальнівської громади жителі села знову зверталися і до нардепа Сергія Нагорняка, і до депутата облради Анатолія Скіченка, також до міського голови Василя Сідька.
Від Сергія Нагорняка прийшла відповідь, переадресована 9 квітня від Юрія Журавльова, начальника Служби автомобільних доріг в Черкаській області. Цитую: «У 2020 році було виконано роботи з поточного середнього ремонту автодороги Н-16 та прийнято об’єкт в експлуатацію. Згідно проєкту у межах с. Білашки облаштували зупинки маршрутного транспорту (в обох напрямках руху) з влаштуванням тротуарів на підходах до пішохідного переходу через автомобільну дорогу Н-16. Влаштування тротуарів та пішохідного переходу на ділянці примикання вулиць Вишневої, Нової та Лесі Українки проєктом не передбачено. Влаштування нових тротуарів та зупинок громадського транспорту можливо за рахунок коштів з місцевого бюджету при умові погодження проєктно-кошторисної документації зі Службою».


Від депутата облради, офіс якого знаходиться в селі, відповідь на колективне звернення (більше 50 чоловік) не надходила, тому телефонуємо просто перед людьми. Відповідь наступна: «Я передав їхнє звернення у приймальну Підгорного. Що мені треба тепер кожному з них написати відповідь?»
А на місцеву владу в особі міського голови у людей сподівань взагалі немає. «Якщо нам лампочку не дають, то про які тротуари та доріжки йде мова!» – вигукують люди з натовпу. І вони таки не помилилися. У вівторок вранці набираємо міського голову. «У нас в бюджеті не передбачено грошей на цю статтю витрат, а як буде у вересні, побачимо. Може, буде якесь перевиконання, тоді зробимо. Дорогу пів року як здали, що ніхто не бачив, що там немає доріжок? Де була сільська голова? Вона повинна була бачити, як проєктувалися дороги. У першу чергу у нас є проєкти, які ми запланували, а тоді побачимо».


Юрій Дубрава, речник Служби автомобільних доріг в Черкаській області коментує ситуацію в Білашках наступним чином:
– У Білашках влаштовано 4 пішохідних переходи з автономним освітленням. Проєкт робився відповідно до норм. У проєктантів є схема організації дорожнього руху, яка була погоджена з поліцією. У селі зроблено більше 1800 метрів квадратних тротуарів. Справа в тому, що при поточному середньому ремонті тротуари нові не облаштовуються, відновлюються лише старі. Ті тротуари, які в них були, були відновлені, а на пішохідних переходах до автобусних зупинок вони були зроблені. По всій протяжності вони не влаштовувалися, бо їх там не було. Зрозумійте, у нас є смуга відведення, значить, ті, що там були, до неї не потрапили. В даному випадку вони є комунальною власністю. Громада має займатися відновленням тротуарів у Білашках. Дійсно, в процесі будівництва виникало багато питань. Я не один раз мав розмову із сільським головою с. Вільхівець. Вона зверталася до нас, приїздила до начальника Служби і казала: а зробіть отак, а нам треба так. На місці все обговорювалося, вносилися корективи до проєкту.
Тож, пані Чмиго, що тепер скажете своїм виборцям та односельцям? Пам’ятається, як перед виборами Любов Степанівна розказувала місцевим, що дорога державного значення була зроблена за сприяння Анатолія Скіченка, а тепер, коли виникла проблема з тротуарами, екс-сільська голова каже, що то не її вина і вона взагалі тут ні до чого.

Ліна ЯЛОВСЬКА

11.06.2021 11:50
Переглядів: 2020
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.