Від мрії до дій - Вісті Черкащини

Від мрії до дій

Інтерв’ю із засновником ТОВ «Урочище Журавське» Володимиром Мовчаном

Розповісти, як вдалося побудувати потужний агробізнес та відродити село Криві Коліна, що на Тальнівщині, просимо у Володимира Мовчана, засновника ТОВ «Урочище Журавське». Журналісти редакції газети «Новий Дзвін» нещодавно розмовляли із Володимиром Петровичем в офісі підприємства в його рідному селі. Саме тут проживає він зі своєю великою родиною.
О 7:30 ранку журналісти вже в офісі, господар запрошує до свого кабінету. Перед розмовою пригощає духмяними пирогами з вишнями, які випікала його дружина. Розмова видалася щирою, відвертою. Про дитинство, родину, сімейні та державні справи.

Дитинство

– Згадую себе маленьким хлопчиком, років 5-7. Жили у великому та гарному селі – Кривих Колінах. Як і всі діти того часу, допомагав батькам по господарству, після уроків збирав кукурудзу, горох, розвозив коровам корм. Роботи у селі було багато. Працювали всі. Батько – на будівництві, мати – у садо-городній бригаді, сестра – на фермі, один брат – біля трактора, інший – їздовий. Батьки привчали бути працьовитими – у житті це дуже знадобилось.

Володимир Мовчан з батьком Петром Романовичем. Фото 1958 року

Тягнулися ми і до науки: закінчивши 8-річку, ходили пішки в старшу школу у сусіднє село Павлівку Першу аж за 10 кілометрів! Велосипедів не було, частенько і взуття носили по черзі. Та всі були щасливими, трималися купки і раділи тому, що є. Тоді, здається, село якраз і жило…
Вже у 90-х все змінилось: розпався колгосп, не стало радгоспу, зруйнували господарство та ферми. Робочих місць не стало. Коли закрились усі підприємства – у місцевий бюджет зменшились податки. Зрозуміло, що село почало поступово вимирати.
Так боляче мені було на це дивитись! Молоді сім’ї почали виїжджати закордон на роботу. Закривались школи та садочки. Автобуси на села ходили все рідше. Людям не було як дістатись до райцентру на роботу – лишалося ловити попутній транспорт. Молодь, що лишилась у селі, окрім великого господарства та городів не бачила тут більш нічого.
Побачене та пережите сформувало мій життєвий вибір – я не буду стояти осторонь та спостерігати, як вимирає рідне село, де виросли мої брати й сестра, де жили мої друзі та однокласники. Адже Тальнівщина, моя батьківщина, завжди буде у моєму серці та думках.

Сімейне віче

Зібравшись усією родиною, почали обговорювати, що маємо і повинні зробити, щоб Криві Коліна розвивались. Порадившись, ми визначили 5 основних причин того, чому ж молоді люди масово виїжджають на роботу закордон. Обговорили можливості їх вирішення.

1. Відсутність робочих місць

Щоб молоді сім’ї не їхали по світу, а залишались працювати і ростити діток тут, треба створити робочі місця.
Це ми вирішили – налагодили у селі нормальне транспортне сполучення – запустили маршрут «Криві Коліна-Умань» з пільговим проїздом 50% від вартості квитка. Це дало змогу людям їздити на роботу до Тального та у сусідню Умань.


Заснували потужне підприємство ТОВ «Урочище Журавське», а це – 200 робочих місць для місцевих жителів, можливість пройти практику студентам Тальнівського будівельно-економічного коледжу, мільйони гривень до районного бюджету на розвиток Тальнівщини.


2. Навчання та дозвілля дітей

Навіть якщо будуть робочі місця, але без освіти та дозвілля, молодь все одно не захоче залишатися у селі.
Тому ми капітально відремонтували та реконструювали школу, у якій є танцювальний зал, мультимедійне оснащення для учнів, гуртки.

 


Збудували дитячий садочок, де, крім звичайних занять, в ігровій формі вивчають англійську.


Біля школи створили Центр культури, духовності та дозвілля, який, мабуть, єдиний у районі, що обігрівається взимку. Адже старий сільський будинок культури у Кривих Колінах був в аварійному стані – фундамент розсипався на очах.

Все це було зроблено для того, аби дати дітям можливість отримати якісну освіту у закладі з потужною навчальною базою, забезпечити дозвілля.

3. Благоустрій територій

Для зручності та безпеки місцевих жителів ми збудували 4 місточки, що з’єднують один берег Гірського Тікича з іншим. Тепер без проблем можна дістатися з одного кутка села в інший, до центру, школи чи перейти берег за лічені хвилини до родичів, знайомих та сусідів.

4. Медична допомога

Молоді дуже важливо, аби їхнім дітям та стареньким батькам вчасно надавали кваліфіковану медичну допомогу.
Нам вдалося відремонтувати та укомплектувати сільську амбулаторію, облаштувати лабораторію, маніпуляційну, оглядовий кабінет, встановити сучасне стоматологічне обладнання, придбати кардіограф. Для діток зробили куточок, де ті можуть помалювати, чекаючи маму.

 

5. Духовна підтримка людей та віра у майбутнє

Кожній людині важливо мати місце, де не відчуватимеш себе покинутим, де тебе чекатимуть і допоможуть.
Ми збудували у Кривих Колінах храм Воскресіння Христового, адже саме церква – одвічний духовний та культурний осередок села, його душа. Згодом з’явилися Петропавлівський храм (Тальне), церква Святого Димитрія Солунського (с. Здобуток) та храм Преображення Господнього (с. Зеленьків).

Храм Воскресіння Христового, с. Криві Коліна

 

Петропавлівський храм (Тальне)

 

Церква Святого Димитрія Солунського (с. Здобуток)

 

Храм Преображення Господнього (с. Зеленьків)

Сьогодні у Криві Коліна повертається молодь, яка має робочі місця, створює сім’ї, виховує дітей, купує будинки та облаштовує побут. Працювати у село на місцеве підприємство цілими сім’ями, навіть із сусідніх областей.
Зараз мені легко про все це вам розповідати, але на втілення всього цього знадобилися роки. Чим більше ми робили, будували та планували, тим більше нам намагалися заважати. Вірите, але бажання здолати перешкоди та труднощі, реалізувати задумане для села та його жителів ставало все сильнішим. Зараз я не один: крім моєї родини, маю багато однодумців та вірних друзів, – ділиться Мовчан.
– Чи є майбутнє у громади, яка найближчим часом об’єднається?
– Тільки тоді, коли громадою керуватиме чесний і порядний голова, відповідальний господарник. Людина, яка зможе організувати роботу таким чином, щоб жителі сіл та міста відчули нарешті покращення і забули про незручності, з легкістю могли отримувати послуги. Майбутній керівник повинен мати чіткий план дій та готовність брати відповідальність за громаду та її жителів. Лише тоді ОТГ розвиватиметься. При правильній організації роботи керівництва громади, її виваженим крокам збільшиться кількість коштів на розвиток території. Це дасть можливість громаді стати успішною. Багато що буде залежати від нас з вами. На виборах ми обиратимемо її очільника та депутатів. Вірю, що є у Тальному люди, які хочуть і можуть взяти відповідальність за розвиток громади та її світле майбутнє, «закотити рукава» і працювати, в першу чергу, для людей і на людей. Без сумніву, наша рідна Тальнівщина – багатий та перспективний регіон, адже ми маємо безцінний скарб – щирих та працьовитих людей, родючі чорноземи, природні багатства та чудові ландшафти.
Але є декілька обов’язкових принципів, які треба взяти за правило та їх дотримуватись. По-перше, влада повинна думати про людей, створювати та забезпечувати комфортні умови для роботи та проживання як у селі, так і в місті. Думати про те, щоб не закривалися ФАПи, школи, дитячі садочки. Окрім всього, зробити все можливе, щоб зберегти вже існуючу інфраструктуру та розвивати її. Влада є розпорядником усіх бюджетних коштів, які вона має спрямувати на реалізацію цих цілей, а не на власне збагачення, як, на жаль, трапляється зараз. Переконаний: при правильній організації від об’єднання у громаду – виграють усі.
По-друге, підприємці, що займаються бізнесом на селі, на землі, на ставку чи у лісі, користуються усіма багатствами природи, повинні робити свій вклад у розвиток села (інфраструктуру, дороги, школи, садочки, амбулаторії, дозвілля для громади). Оскільки не можна лише брати, а треба ще й віддавати – це моя життєва позиція, – стверджує Володимир Петрович. Замислившись, додає: «Якщо землю не підживлювати, вона не приноситиме добрих врожаїв!»
– Дякуємо, Володимире Петровичу, за те, що виділили журналістам нашого видання час і поділилися спогадами, власним досвідом та думками. Що побажаєте нашим читачам? Можливо, дасте настанови на майбутнє.
Все починається з мрії:
– Головне – не забувати мріяти, – посміхається Володимир Петрович. – Мені здається, що більшість людей мають схожі мрії та бажання: щоб їхні сім’ї були щасливими, мали роботу, жили на своїй батьківщині, мали міцне здоров’я та підтримку. Щоб дітки зростали у достатку, добре навчалися та знайшли гарну, престижну роботу. Щоб у батьків була забезпечена, щаслива старість, стабільна та покриваюча елементарні потреби пенсія, можливість хоч на схилі літ насолодитися життям.
Працювати та допомагати: щоб ті, хто взяв на себе відповідальність за людей, – працювали для них і не забували, що саме цим громадянам вони зобов’язані своїми можливостями та здобутками. Все має бути чесно й справедливо. Тальнівщина і Україна мають розвиватися успішно!
P.S. Після ґрунтовного та цікавого інтерв’ю, почувши приклад історії життя місцевого підприємця Володимира Мовчана, я дійшла висновку: село можна відродити, а Тальнівська громада може успішно розвиватися та процвітати!

Анна ДРАГУН

07.08.2020 08:00
Переглядів: 2792
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.