Тальнівське народне тріо «Дожниця»: через терни до зірок

У листопаді минулого року народне тріо «Дожниця» Тальнівського будинку культури здобуло чергову перемогу: І місце в престижному Міжнародному фестивалі «Самоцвіти», що проходив, як практично всі конкурси 2020, онлайн. На прискіпливе оцінювання почесного журі з 18 країн світу колектив подав дві пісні:дуже давню народну «Бариня», що виконується акапельно та візитівку колективу – композицію «Трипілля» місцевих авторів ( на слова Андрія Поліщука та музику Людмили Шуляк).
Це лише один із багатьох конкурсів, у яких за останній час «Дожниця» брала участь. Доказом цього є численні грамоти, нагороди, подяки, дипломи – на стінах у костюмерній, де ми й спілкувалися з учасницями колективу.
Влітку «Дожниця» брала участь у конкурсі «Живі мелодії села», також зайняли І місце та отримали грошову премію у Всеукраїнському фестивалі-конкурсі імені Порфирія Демуцького, їздили з концертами по селах. І скрізь визнання та слава, бо колектив у складі Лідії Тицькун, Тетяни Вовк та Людмили Костенко вирізняється не тільки оригінальністю жанру (вони один з небагатьох колективів-народників не лише в області, а й в Україні), а й манерою виконання та поєднанням голосів. У Людмили унікальний контральто, тому їй доступні низькі ноти, Тетяна співає високим першим сопрано. Вона – справжній самородок, була солісткою Черкаського заслуженого народного хору. Лідія співає середнім голосом, вона й керує тріо. Дівчата зізнаються, що поєднала їх сцена, та дружба їхня вже давно вийшла за межі колективу. У такому складі вони співають з 2017 року. Батьком тріо вважають Миколу Олександровича Вовка, заслуженого працівника культури України, керівника народного аматорського ансамблю «Ордана» Тальнівського будинку культури. Це йому 16 років тому спало на думку створити жіноче тріо з оригінальною назвою «Дожниця», що означає «народжена на вечірній зорі». У першому складі колективу були Людмила Костенко, Лідія Тицькун та Альона Качур, яка й керувала колективом. У 2009 році тріо присвоїли звання народного. Деякий час у колективі співала й Олена Притуляк.


– Я з колективом від самого його народження. Це найкращий наш склад. Ми наскільки «зспівалися» разом, знаємо характер одна одної, розуміємо з пів слова, відчуваємо настрій, – розповідає керівник Лідія Тицькун. Люда у нас серйозна й відповідальна. Таня – бойова, любить жартувати, на сцені їй немає рівних. «А Ліда Дмитрівна – мудра і по-материнськи турботлива. У неї завжди є щось смачненьке для нас», – додає Таня. Дві з тріо, окрім будинку культури, мають основне місце роботи. Людмила Сергіївна вчителює у першій міській школі, а Тетяна Миколаївна працює у пекарні магазину «Крафт». Також кожна з них – щаслива мама, а Лідія Дмитрівна – ще й бабуся.
Особливо уважно члени колективу підбирають репертуар. Незамінними помічниками в цьому є Микола Олександрович Вовк (до речі, тато солістки Тетяни Вовк) та Анатолій Васильович Довгань. Це переважно пісні місцевих авторів та народні, записані в селах Тальнівщини, в аранжуванні Миколи Вовка. Є в репертуарі «Дожниці» і пісні Раїси Кириченко, відомої солістки Черкаського хору: «Доля України» та «Незабутнє». А взагалі «Дожниця» виконує пісні на всі смаки й уподобання: від веселих, жартівливих, як, наприклад, «Ой у лісі на калині» або «Ой, матусю, я слаба» до зворушливо ліричних: «Ой з-за гір, з-за гір», що записана у с. Криві Коліна від Свиридюк Мотрі (1919 р. н.), чи «Сину, ти давно не був у мене» на слова Людмили Солончук. А ще «Батькова пісня», «Лебедики», «Ой ніченька», «Спасибі, доле», «Те, що кохаю», «Берегиня» та багато-багато інших, що вже давно полюбилися глядачам.
– У нас у репертуарі тільки гарні пісні, ми не беремо того, що нам не подобається. А ще нам страшенно повезло, що наша Тальнівщина така багата на поетів та композиторів, які стали авторами наших самобутніх та неповторних пісень: Микола Вовк, Петро Власик, Катруся Кособлик, Андрій Поліщук, Іван та Володимир Нерубайські, Василь Приз, Андрій Коваленко, Людмила Шуляк, Анатолій Довгань. До речі, усі вони члени літературно-музичного об’єднання «Передзвони».
Завершенням сценічного образу дівчата вважають костюми, які ретельно підбирають до кожної пісні. Наприклад, пісню «Трипілля», свою візитівку, виконують в оригінальних етнічних костюмах, які свого часу подарував колективу місцевий підприємець Володимир Мовчан.


Тріо «Дожниця» знають і люблять не лише у рідному місті, а по всій Україні. Шанувальники з нетерпінням чекають завершення карантинних обмежень, щоб мати можливість насолодитися справжнім вокальним мистецтвом наживо.

Ліна ЯЛОВСЬКА

10.01.2021 09:00
Переглядів: 1819
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.