«Щоб Тальнівщіна була чистою, потрібна відповідальність кожного мешканця та великі ресурси»: Ігор Новицький про сортування сміття у Тальнівській громаді

Проблема сміття є важливою та актуальною на сьогодні не тільки у Тальнівській громаді, а й по всій Україні.

Мешканці сіл Тальнівської громади під час зустрічей з депутатом Черкаської обласної ради Ігорем Новицьким наголошували, що основними проблемами села є сміття та дороги. Якщо відремонтувати дороги під час війни неможливо, через відсутність державного фінансування, то можливо почати вирішувати проблему утилізації сміття.

Позбутися побутових відходів та пластику можна трьома способами: закопувати, спалювати, переробляти. Однак, сміттєві полігони займають багато місця і швидко заповнюються, а спалювання забруднює повітря. Переробка потребує капіталовкладень, але це найкращий для екології вихід.

Проблема сміття у громаді має вирішуватися комплексно. Для того, щоб позбутися стихійних звалищ і не забруднювати навколишнє середовище потрібен план дій, перш за все на рівні держави, а потім вже на рівні областей та громад і звичайно потрібні ресурси. В розробці стратегії поводження зі сміттям, важливим елементом є вивчення досвіду інших громад.

Нещодавно депутат обласної ради Ігор Новицький та міський голова Василь Сідько відвідали селище Роги Маньківської громади Черкаської області, де староста Марина Лісовець запровадила практику сортування пет пляшок та скла, з подальшим пресуванням використаних пляшок у брикети.

– Спочатку ми розвішували по селі великі біг беги (м’які контейнери для сміття), але люди були до цього не готові. Викидали туди все сміття, не сортуючи. Потім, своїми силами зробили прозорі контейнери та розставили по селу. 20 контейнерів на пет пляшку та 10 – на скло. Коли контейнер прозорий, людина вже не буде викидати туди інше сміття. І так мешканці потихеньку почали сортувати відходи, на це у нас пішло близько 3 років. За минулий рік ми зібрали понад одну тону пет пляшки. Ви розумієте, який це об’єм, і через те, що у нас у селі немає сміттєзвалища, де б усе це було. Спочатку ми зробили механічний прес, яким пресували пляшки. Потім придбали автоматичний, більш потужніший, який робить брикети по 100-150 кг з пластикових пляшок. Потім приїжджають заготівельники та забирають пресовані брикети. Все це – стало можливим за підтримки місцевих сільгоспвиробників та більшості мешканців села. Скажу так, це економічно не вигідна справа, але це дуже важливо для нашої екології, – розповідає староста села Марина Лісовець.

Розвинені країни світу вже давно навчилися переробляти вторинну сировину і перетворювати своє сміття на енергію. «Гроші лежать у нас під ногами», – саме за таким принципом ще з минулого століття живуть німці.

– Ми будемо впроваджувати таку практику, по селах громади. Виготовим з підручних матеріалів контейнери для збору пластика та скла. Встановимо їх в кожному селі, їхня кількість залежатиме від кількості населення. Щодо покупки преса чи подрібнення пластику, ми розглядаємо це питання та знайдемо оптимальний варіант для нашої громади, – каже Василь Сідько.

Також ми поцікавилися думкою депутата Черкаської обласної ради Ігоря Новицького про сортування сміття у Тальнівскій громаді.

Ігор Валерійович, яка ситуація зі сміттям у Тальнівській громаді?

– Ситуація у громаді зі сміттям подібна до більшості аналогічних громад по країні. Зазвичай, несортоване сміття вивозиться на полігон, де воно загортається і там залишається, що дуже шкодить екологічній ситуації у країні. Це є проблема України в цілому. На жаль, зараз немає ніякого загальнодержавного підходу до вирішення цієї проблеми. А без такого підходу, вирішити проблему сміття у громадах подібних Тальнівській, дуже важко.

Чому важливо вивчати досвід сусідніх громад?

– Наразі немає жодного уніфікованого методу чи державної програми, для вирішення проблеми зі сміттям у громаді. Немає ніякого загальнодержавного бачення. Тому потрібно вивчати досвід громад, яким вдається впоратися з цією проблемою.

Чи підходить модель сортування сміття в Рогах для Тальнівської громади?

– Модель у Рогах підходить на початкових етапах для сіл Тальнівської громади. Так, як це первинне сортування, відсортовування пластику, скла та решти сміття. Усе інше сміття, у них також вивозять на полігон та підгортають, як і у більшості громад країни. Ця громада, йшла до цього близько 3 років.

Які кроки ви запланували собі для вирішення проблеми сміття в нашій громаді?

– Ми хочемо зрозуміти, наскільки ми зможемо впровадити досвід, який застосовують у Рогах по нашим селам. Ми проведемо ревізію діючої системи і наскільки її можливо зістикувати з побаченим у Рогах. Впровадити поетапність, поступовість переходу до сортування сміття. Але тут потрібно розуміти, що менше залежить від організаторів процесу, більше залежитиме від людей. Якщо люди не будуть сортувати відходи, а будуть викидати все в купі, то результату не буде. Тому, процес цей довгий, поступовий, але однозначно на цей шлях потрібно ставати.

Також Ігор Новицький додав, що ніде цей процес не є прибутковим чи економним. Правильне поводження з побутовими відходами та сортуванням сміття, його вивіз, це все набагато дорожче ніж прости вивезти на полігон та загорнути. Мешканці громади повинні зрозуміти, для того щоб Тальнівщіна була чистою, потрібна відповідальність кожного мешканця та великі ресурси

Ярослав КАРПОВІЦЬКИЙ

Читайте також: «Били по п’ятках та інших частинах тіла»: житель Тального розповів про катування у поліції

Читайте нас також в Telegram!

05.06.2023 11:16
Переглядів: 1717
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.