Перлина України: до 70-річного ювілею Черкаської області

З усіх областей України наймолодша Черкаська. Вона є не лише географічним центром держави, а й духовним її осердям. Черкаський край – унікальний куточок. Через дивовижну природу, родючі чорноземи, багату історико-культурну спадщину наша область – справжня перлина України.

Указ про її створення вийшов 7 січня 1954 року. Відтоді цю дату визначили для святкувань її «дня народження». Відомий тальнівський краєзнавець Олег Шатайло каже, що тоді до складу новоствореної Черкаської області увійшли 29 районів сільськогосподарського призначення Вінницької, Київської, Кіровоградської та Полтавської областей і три міста обласного підпорядкування: Черкаси, Умань, Сміла. Через кілька місяців, після помпезного святкування 300-річчя Переяславської ради, до області доєднали Чигиринський район. Раніше він був у складі Кіровоградської області.

–Я хочу наголосити, що це був не перший і не останній адміністративний поділ України, – пояснює науковець. – Раніше вона ділилася на сотні полки, потім на повіти, волості й губернії, із 1932 року – на області й райони. У нас час додалися громади.

Тодішня влада не відразу визначилася, яке місто стане обласним центром: Черкаси, Умань, Сміла чи Іркліїв (нині селище в Чорнобаївській громаді Черкаської області). Врешті обрали овіяне історичною славою місто на Дніпрі. Нам із сьогодення важко судити, чи правильним був цей вибір.

–Першим головою Черкаської обласної ради був Іван Кіндратович Лутак. На той час йому було 34 роки. Для радянських часів це нечувано! Й очолював область він найдовше – 17 років, – продовжив розповідь Олег Шатайло. – Тальнівець Геннадій Іванович Капралов двічі обирався головою обласної ради (1992-1994 та 2001-2004 роки). Земляк, яким можемо пишатися.

Черкащина багата не лише своєю славною історією, а й розгалуженою мережею музейних установ і заповідників. Сьогодні на її теренах діє 61 музейний заклад, 8 історико-культурних заповідників (у тому числі 3 мають статус національних), дендрологічний парк, значна кількість громадських музеїв і музейних кімнат. Частинкою цього культурного простору є Тальнівський музей історії та історико-культурний заповідник «Трипільська культура».

Відвідувачі Тальнівського музею історії мають змогу ознайомитися з виставкою «Черкащина – духовності скарбниця», приуроченою 70-річному ювілею Черкаської області.

– Серед оригінальних експонатів – кілька перших номерів обласної громадсько-політичної газети «Черкаська правда», – розповідає Олег Шатайло. – Ось збірник «Черкащина» (1960) – путівник привабливими туристичними місцями нашого краю. У статистичних довідниках «Черкаська область. Територіально-адміністративний поділ» відображено увесь рух населених пунктів у межах Черкаської області. Сторінки книги «Черкащина козацька» розповідають про історію нашого краю, його видатних особистостей, показують відображення коду українського козацтва у геральдиці (гербах і прапорах). Книга “Черкащина – духовності скарбниця” – це розповідь про історію та розвиток духовності землі Черкаської. Збірник «Черкаський край – земля Богдана і Тараса» розгортає перед читачем величну панораму історичного буття краю. Автори статей доводять, що заповіти двох геніїв – Богдана Хмельницького і Тараса Шевченка – слугували взірцем для багатьох відомих черкащан. Для тальнівців ця книга цінна тим, що в ній уміщена стаття нашого земляка, історика Миколи Ткаченка «Уманщина у XVXVIII ст.». У збірнику науково-краєзнавчих праць «Черкащина в контексті історії України» висвітлені різні аспекти й окремі події періоду Другої світової війни, що відбувалися в нашому краї. У книзі «Черкащина у храмобудівництві» зібрано фото храмів усіх конфесій. На Черкащині, зокрема й на Тальнівщині, потужне храмобудівництво, але ця тема мало досліджена. Книга «Святі новомученики землі Черкаської» розповідає, зокрема, про Маркела Калиновського (служив у Тальному) та Варнаву Солоненка (Криві Коліна). За те, що не зреклися віри православної й до самої смерті проводили богослужіння, священників причислено до сонму святих. Православна Церква України їх визнає.

Сподіваємося, що представлені на виставці книги зацікавлять мешканців Тальнівської громади, розширять їхнє знання про Черкаський край, його історію, культуру, мистецтво, духовність, про людей та їхні долі, досягнення в житті.

Наталія ГОЛОВЕЦЬКА

Читайте також: Повернули плащаниці та обігрівач: московський патріархат зі скандалом і грабунком покинув церкву у Вишнополі

Читайте нас також в Telegram!

15.01.2024 11:34
Переглядів: 1544
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.