На Тальнівщині планують реорганізувати заклади освіти у кількох селах

Оптимізація закладів освіти на Тальнівщині – питання давнє та болюче. Його неодноразово піднімали на сесіях ліквідованої тепер райради, однак там цим не дуже переймалися та продовжували перекладати це питання з одного ящика в інший, ще глибший. Колишня голова райради Валентина Любомська залишила нам у спадок прірву без дна. Її бездіяльність та самозакоханість нам ще довго гикатиметься. З року в рік тягнули кота за хвіст, утримували школи та дитсадки у селах, витрачаючи на це шалені суми. Воно й не дивно: дітей мало – у класах – по 2-3 учні, а приміщенням, що розраховані, подекуди, на сотню чи й більше дітей, треба дати раду: опалювати в холодну пору, платити за енергоносії, ремонти робити… І так би тягнулося ще довго. Але комісія з оптимізації, яка була створена у січні поточного року у Тальнівській громаді, взялася вивчати цю проблему впритул. Напрацювання вилилися у питання, які розглядав виконком міської ради у четвер, 18 березня. Таких було 12. І стосувалися вони як дитсадків, так і шкіл у сільській місцевості. З усіх цих питань доповідала начальник відділу освіти, молоді та спорту Раїса Карман, яка теж була членом комісії з оптимізації. Забігаючи наперед, скажемо, що тотального скорочення закладів освіти не відбудеться. У більшості випадків це буде або реорганізація шляхом поділу та приєднання (чи тільки приєднання) – з виокремленням дошкільних закладів як юридичних осіб та перенесенням середньої ланки до найближчої діючої школи, або зміна типу – на початкову школу з дошкільним підрозділом. Проте вже ці заходи дадуть можливість у майбутньому покращити рівень надання освітніх послуг, розвивати інфраструктуру, матеріально-технічну базу шкіл, проводити якісні тренінги для вчителів. У громаді не діятиме стереотип, що раніше вважався за норму: не закриватимуть очі на те, що у класах навчаються 2-3 учні, що відсутні інтерактивні дошки та комп’ютерні класи, а школи опалюються грубами і діти мусять дихати тим димом.

Отже, про які заклади йшла мова та яка їхня доля? Найперше, дитячі садочки «Веселка» у Зеленькові та «Ялинка», що в Легедзиному, перенесуть у приміщення діючих тамтешніх шкіл. Чому? Перший, наприклад, знаходиться на у 2-поверховому приміщенні. За словами Раїси Михайлівни, є деякі порушення норм. До того ж, у цій же будівлі люди організовують поминальні обіди, а це неприпустимо. Є також проблема з водопостачанням, тоді як у школі – свердловина та є всі дозволи на водокористування.

– В першу чергу мова йде про умови, – зазначив староста Михайло Капериз. – У школі дітям буде набагато краще. Згодні батьки, всі.

Що ж до дитсадка «Ялинка», приміщення, у якому він розташований – в аварійному стані.

Ліквідації (суто юридична процедура) зазнає дитсадок «Берізка» у Лащовій. Як зауважив староста Павло Козаченко, всього 3-є дітей із даного села автобус підвозить до школи у Веселий Кут. Така ж доля початкової школи у Гордашівці, будівля якої з листопада 2016 року стоїть пусткою.

У Корсунці та Павлівці І залишаться початкова школа та дитячі садочки, учнів середньої ланки підвозитимуть до школи у Криві Коліна. Сюди ж підвозитимуть (планують ввести додатковий рейс за умови придбання автобуса) учнів із Піщанської школи. У Шаулисі залишиться дитсадок (школа там, фактично, не діє з 2014 року). У вищеназваних закладах освіти змінять тип.

Школи у Колодистому та Онопріївці реорганізують шляхом поділу та приєднання. Учні з Колодистого навчатимуться у сусідньому Глибочку (навчальний заклад у якому буде реогранізовано шляхом приєднання), з Онопріївки – у Соколівочці. Дітей підвозитимуть шкільним автобусом (продовжать вже діючі маршрути). Реорганізують також початкову школу у Романівці шляхом приєднання початкової ланки до навчального закладу у Мошурові. Дітей також підвозитимуть. За словами Раїси Михайлівни, школу у Романівці раніше утримувала сільська рада, нині це питання лягло на бюджет громади. Якщо заклад реорганізують, будуть вивільнені кошти. До того ж, і це нонсенс, Романівська школа навіть не має ліцензії:

–Ми були на зустрічах, в колективах. Треба було виготовити повний пакет документів на право власності, – сказала Раїса Карман. – Вони дуже обіцяли, що зроблять. Станом на сьогодні це не зроблено. Але ці документи є необхідними для виготовлення ліцензії як закладу. Оскільки на ліцензію потрібно ще 2 місяці, то, скажемо чесно й відверто, сьогодні вже немає потреби їх робити, бо ліцензія в червні вже не видається.

Щодо Онопріївської школи, нинішня кількість учнів менша, ніж 25, а це означає, що освітня субвенція на школу не надходитиме. Її потрібно буде утримувати за рахунок бюджету громади.

У кожному з вищеназваних сіл або досі провели, або ж найближчим часом проведуть громадські слухання.

Раїса Михайлівна наголосила, що нині працюють на перспективу, про відчутні результати можна буде говорити за рік-два.

– Ми зараз говорили про ці школи. Хочу сказати, що одна дитина обходиться на рік у школах: у Корсунці – 62356 грн., у Колодистому – 62906 грн., у Глибочку – 67921 грн., Павлівці І – 63326 грн., Онопріївці – 69307 грн., Піщанському НВК – 53916 грн. У Тальному ця цифра – до 20-ти тисяч гривень. От і робіть висновки самі!

Щодо забезпечення робочими місцями вивільнених педагогічних працівників, Раїса Карман зауважила, що 100% працевлаштування не буде, але згідно законодавства, ці педагоги будуть першими, кого працевлаштують за наявності вакансії.

Ольга ОСІЯНЕНКО

22.03.2021 16:41
Переглядів: 1998
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.