Куусамо й Тальне: спільні кроки до майбутнього

5 грудня 2024 українське місто Тальне та фінське Куусамо офіційно стали містами-побратимами! У Фінляндії відбулася знакова подія: очільники двох міст – Василь Сідько й Маннінен Йоуко – підписали меморандум про встановлення побратимських зв’язків.

З цією знаковою подією пов’язані й особисті враження депутата Черкаської обласної ради Ігоря Новицького. Його поїздка до Куусамо стала не лише знайомством з новим містом, а й відкриттям культури й цінностей фінського народу. «Фінляндія вражає гармонійним поєднанням природи та сучасних технологій», – зазначає Ігор Валерійович, згадуючи враження від поїздки. Особливу увагу він приділяє унікальним прикладам організації життя міста: бібліотеці на колесах, місцевій школі, водоканалу, культурному центру та курорту Куусамо.

«Бібліотека на колесах»

Територією фінської комуни (громади) за графіком курсує справжнісінька книгозбірня. «Уявіть собі просторий, комфортабельний автобус, укомплектований книгами, журналами, коміксами, дисками з музикою та фільмами, – захоплено розповідає Ігор Новицький. – Усередині – зручні місця для читання, можливість випити чаю та навіть скористатися сучасними технологіями».

Замість утримання розгалуженої мережі стаціонарних бібліотек, які потребують значних витрат на опалення та ремонти, громада Куусамо вклалася в мобільний хаб знань. Таке рішення виявилося не лише економічно вигіднішим, а й ефективнішим.

«Це справжній доступ до культури й освіти для всіх, навіть для тих, хто живе віддалених куточках, – додає наш співрозмовник. – Уявіть, якби такий автобус приїжджав, скажімо, до Довгенького чи інших сіл Тальнівської громади. Це було б і зручно, і корисно». На його переконання, цей досвід можна успішно застосувати й на Тальнівщині: «Чому б і нам не зробити так само? Це цікаво, ефективно і, головне, доступно для кожного жителя громади».

Школа мрії

«Це щось неймовірне, – ділиться враженнями пан Ігор. – Школа сучасна, комфортна й продумана до найменших деталей. Вона вміщує близько 400 учнів віком від 8 до 13 років. Їх підвозять з усіх сіл комуни, адже в них немає навчальних закладів. Така організація навчання дає змогу зосередити ресурси на одному навчальному закладі й забезпечити кожній дитині найкращі умови для навчання та розвитку. Будівництво коштувало фінському місту 19 мільйонів євро, виділених з місцевого бюджету».

Гостей з Тального особливо вразила матеріально-технічна база цієї справжньої школи мрії, яка стала прикладом сучасного підходу до освіти.

«Окрім класних кімнат, є все необхідне для навчання: музичні студії, спортивний зал, а трудове навчання – це окрема історія, – із захопленням розповідає Ігор Валерійович. – Майстерня нагадує сучасний завод. Тут є станки, заготовки, набори інструментів. На заняттях діти будують дерев’яні будинки, кують різні речі, тобто працюють так, як справжні робітники на заводі». Окрім цього навчального цеху, є ще один корпус із сучасними кухнями, пральними та швейними машинками. Тут, здобуваючи навички для повсякденного життя, школярі навчаються готувати, шити, прасувати. Гостей з Тальнівщини також вразила інклюзивність закладу: тут є класи для дітей, які не володіють фінською мовою, а також адаптаційні групи для учнів, що потребують додаткової підтримки.

«У школі все продумано до дрібниць, – додає наш співрозмовник. – Тут навіть маршрути дітей і вчителів сплановані так, щоб мінімізувати час на переміщення. Завдяки виїзній сцені, схованій у стіні, спортивний зал легко трансформується на актовий. А ще в приміщенні завжди чисто, оскільки діти ходять у шкарпетках, як удома».

Фінський водоканал: як це працює

Третє диво Куусамо – водоканал – вражає не менше. Жителі громади об’єдналися в кооператив, зібрали кошти та створили власну систему водопостачання та водоочищення. Ігор Валерійович зазначає: «4800 домоволодінь інвестували один раз – і тепер мають ідеальну інфраструктуру».

У чому ж її винятковість? По-перше, у куусамців є чиста питна вода, яку за якістю можна порівняти з бутильованою, але вона коштує значно дешевше. Після очищення каналізаційні стоки чистіші за воду в наших річках. Відходи утилізуються на біодизельному заводі, який виробляє екологічну енергію та повертає її назад у систему. Водоканал повністю автоматизований, і на ньому працює лише троє людей, включаючи директора. Цікаво, що за три роки жителі Куусамо інвестували по 1000 євро з кожного.

Фіни вклалися один раз і тепер отримують стабільні «дивіденди»: чисту воду, ефективну каналізацію та екологічне опалення водоканалу. У них немає потреби кожного року латати старі мережі чи скаржитися на якість послуг. Коли ж заходиш до приміщень водоканалу, здається, що потрапив у космічний корабель. Ігор Новицький вражений: «Усе працює, обладнання виблискує, а процеси відточені до ідеалу. Жителі сумлінно платять за послуги, бо розуміють, що вкладені кошти повертаються їм якістю життя».

Культура по-фінськи

У центрі міста фіни створили універсальний концертний зал, де виступають світові зірки, місцеві колективи й проходять дитячі заходи. В одному з приміщень цього комплексу розташована школа мистецтв, де 250 дітей навчаються грати на класичних інструментах. Для людей різного віку функціонують гуртки – від малювання до в’язання шкарпеток. Тут також працює народний ансамбль, що зберігає й популяризує етнічну культуру.

Цікаво, що цей клуб не потребує дотацій, а навіть заробляє. «Продаж квитків, оренда зали, буфет, гардероб, приватні уроки – усе це приносить дохід, – зазначає Ігор Валерійович. – У підвалі знаходиться бомбосховище, яке місцеві мешканці використовують як танцювальний зал».

Місцевий курорт Ruka (Рука) та дитячий табір Ойванкі

Заклад для дитячого відпочинку розташований посеред лісу, поруч з озером. Тут, як скрізь у Куусамо, створено чудові умови. Взимку в Ойванкі діти купаються в ополонці, катаються на лижах та санях, у які впрягають хаскі. Улітку збирають ягоди, ночують у наметах, беруть участь у розвивальних іграх, вечорують з гітарою біля багаття. Усе це під наглядом досвідчених вожатих. За спеціальними програмами юні відпочивальники вивчають іноземні мови. Щороку Ойванкі приймає до 4000 дітей. Під час зустрічі української та фінської делегацій було попередньо домовлено, що група дітей військовослужбовців з Тальнівщини відвідає цей табір.

«Мер Куусамо підтримав нашу ініціативу, і ми активно працюємо над тим, щоб перша група вирушила вже влітку 2025 року, – зазначив Ігор Новицький. – Для мене велика честь бути частиною цього процесу. Ми робимо все можливе, щоб наші діти побачили, як виглядає справжня турбота про молодь, і відчули, що світ відкритий для них».

Тальнівцям показали курорт «Рука (Ruka)», розташований на височині Рукатунтурі, що має висоту 491 метр. Він функціонує з 1950-х років і є одним з найбільших у Фінляндії. Тут проводяться змагання світового рівня, і місцеві мешканці щиро пишаються ним. Зимою «Рука» перетворюється на спортивний центр з лижною школою, санними трасами, трамплінами та іншими розвагами. Влітку ж стає популярним місцем для риболовлі, велоспорту, гольфу, рафтингу та каное, а також для спостереження за ведмедями, що живуть у дикій природі.

То ж в чому успіх Куусамо і Фінляндії?

Ось що показують цифри: бюджет Куусамо, де живе 14 500 осіб, становить 95 млн євро, а бюджет Тальнівської ОТГ, де проживає 29 500 людей, складає лише 10 млн євро.

Куусамо має власні надходження з місцевих податків у розмірі 35 млн євро. Це кошти від 6000 осіб, що працює. Половина з них – підприємці, які платять податки й не приховують доходи. Це унікально, оскільки фінська податкова служба не знає поняття «неплатник податків». З державного бюджету Куусамо отримує субвенцію в 40 млн євро.

Ще 20 млн євро – туристичний збір від гірськолижного курорту Рука. Курорт забезпечує потік 20-25 тисяч туристів щорічно, і навколо нього побудована інфраструктура з житлом, дачами, готелями, ресторанами та різноманітними розвагами. Містечко має навіть свій аеропорт, заповнений туристами.

Міська рада має інвестиційний відділ з 19 осіб, які оперують 50-ма проєктами розвитку та активно залучають співфінансування від ЄС та інших донорів, маючи чіткі плани на 10 років уперед. Куусамо також заробляє на оренді нерухомості, будучи найбільшим власником у місті, та викупляє землю для інвестиційних проектів.

Міська рада не має прибиральниць, автопарку, інженерів, слюсарів і електриків. Усі послуги замовляє у місцевих підприємців, бо це дешево та якісно. Тут ефективно витрачають кошти на освіту, культуру та медицину. У громаді – лише первинна ланка медицини. Через 200 км від неї знаходяться сучасні клініки з найкращим діагностичним обладнанням і лікарями світового рівня. Усі важливі обстеження й лікування проводяться там за страховкою.

«Куусамо – мегаефективна модель управління ресурсами, інфраструктурними проєктами та залученням інвестицій під керівництвом топових менеджерів світового рівня, справжній приклад для Тальнівщини. А чи можливе таке в нас? – запитує Ігор Новицький і відразу ж відповідає: – Так! Але це залежить від громадян, від рішень, які приймемо в нашій громаді. Вони можуть бути болючими й важкими, не дадуть миттєвих результатів, але з часом принесуть плоди. Це має стати результатом суспільного договору. 30 років тому Куусамо було таким, як зараз Тальне. Тому в нас усе попереду. Але для цього кожен житель громади має захотіти змін!»

Наталія ГОЛОВЕЦЬКА

Читайте також: Мерседеси, мільйони і статус інваліда: голова Черкаської облради очолює тренд серед чиновників-інвалідів

Читайте нас також в Telegram!

18.12.2024 16:00
Переглядів: 2246
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.