Головний біль як сигнал: пояснює неврологиня Тальнівської багатопрофільної лікарні

Головний біль – знайоме відчуття майже кожному. Цей симптом посідає одне з перших місць серед найпоширеніших скарг пацієнтів і часто стає дзвінком тривоги від організму. Утім, замість того, щоб знову тягнутися до знеболювального, варто зупинитися й замислитися: чому болить? Про те, які причини ховаються за звичним болем голови, коли звертатися до лікаря і чим може обернутися самолікування, розповідає лікарка-неврологиня Тальнівської багатопрофільної лікарні Катерина Царенко.

-То чому ж болить голова?

– Фахівці називають щонайменше дві сотні причин головного болю. Утім, найпоширеніших – сім. Біль напруження, мігрень, судинний біль, внутрішньочерепна гіпертензія, переохолодження, порушення функцій печінки та шлунка, а також гормональні збої.

Очолює цей перелік біль напруження. Саме він турбує чи не кожну людину. Найчастіше страждають ті, хто мало рухається. Такий біль виникає через перенапруження м’язів шийного відділу, які прикріплюються до кісток черепа.

Коли ми активно рухаємося, м’язи скорочуються й розслабляються природно. А коли довго сидимо, ще й зосереджено вдивляючись у текст чи екран, вони залишаються в напрузі. У м’язах порушуються обмінні процеси та відтік крові. Метаболіти – продукти обміну речовин – не виводяться вчасно, а накопичуються. Так і з’являється біль, зазвичай у потилиці або над очима.

Приймати знеболювальне одразу не варто. Натомість краще зробити легку розминку для шиї чи трохи походити.

–А що провокує мігрень – один із найсильніших різновидів головного болю?

–Основна причина – порушення регуляції судинного тонусу. Спочатку відбувається короткочасний спазм судин, а потім – їхнє різке розширення, що викликає надмірний притік крові. Саме в цей момент і починається напад мігрені.

Провокаторами можуть стати стресові ситуації, емоційне або фізичне виснаження. Водночас мігрень здатна виникати абсолютно несподівано, без жодної очевидної причини. Відомо також, що схильність до хвороби часто має спадкову природу.

Біль при мігрені, як правило, зосереджується з одного боку голови й може тривати годинами, а іноді навіть і до трьох діб. Він дуже виснажливий, пульсуючий, нерідко супроводжується нудотою, підвищеною чутливістю до світла або звуків. І звичайні знеболювальні засоби тут зазвичай не допомагають: потрібне комплексне лікування під наглядом лікаря.

–А який з видів головного болю найбільш небезпечний? Як його розпізнати?

–Тривожним симптомом є головний біль, що супроводжується порушенням зору, нудотою або блюванням. У таких випадках ми підозрюємо внутрішньочерепну гіпертензію – підвищений тиск ліквору (спинномозкової рідини) в черепній коробці. Це не дискомфорт – такий стан потребує негайної уваги лікаря.

Однією з причин внутрішньочерепної гіпертензії може бути пухлина головного мозку. Біль при цьому часто виникає вночі або вранці, посилюється під час кашлю, чхання чи навіть зміни положення тіла.

Окрім пухлин, до причин можна віднести черепно-мозкові травми, наявність кістозних утворень або надмірне продукування ліквору мозком. Усі ці стани потребують серйозної діагностики. Інколи саме головний біль стає першим і єдиним сигналом, що в організмі відбувається щось небезпечне.

–Судинний біль теж відносять до найбільш небезпечних?

–У деяких випадках – так. Це може бути пульсуючий біль, який поступово переходить у тупий, з відчуттям, ніби голову стиснули обручем. Найчастіше так реагує організм на підвищення артеріального тиску. Такий стан може сигналізувати про розвиток гіпертонічного кризу, а іноді навіть вказувати на ризик інсульту. Тож при будь-яких змінах характеру відчуттів у голові, особливо на тлі гіпертонії, варто не зволікати й звертатися до лікаря.

–Чи завжди вдається визначити причину головного болю?

–Насправді, ні. Багато людей навіть не підозрюють, що джерело може бути зовсім не там, де відчувається біль. Наприклад, головний дискомфорт іноді спричинений проблемами із зубами – особливо, якщо порушено роботу трійчастого нерва. Ще одна причина – підвищений очний тиск. При порушенні відтоку внутрішньоочної рідини біль починається з ділянки навколо очей і може поширюватися на лоб чи скроні.

У людей старшого віку такі симптоми часто пов’язані з глаукомою — небезпечним захворюванням, яке може призвести до втрати зору. Тож це привід пройти офтальмологічне обстеження.

–Люди кажуть: «Болить голова – випий 100 грамів». Чи справді спиртне може зарадити?

–І справді, іноді при болю судинного характеру незначна кількість алкоголю може дати тимчасове полегшення. Але жартувати з цим точно не варто. У більшості випадків спиртне, навпаки, стає окремим чинником, що провокує головний біль.

Після потрапляння в організм алкоголь розщеплюється до токсичних сполук, зокрема нейроотрути, яка безпосередньо впливає на нервові клітини. Це може викликати набряки мозкової тканини, що спричиняють інтенсивний, пульсуючий біль. Саме тому навіть «профілактичні» дози часто мають протилежний ефект, особливо наступного дня.

Наталія ГОЛОВЕЦЬКА

Читайте також: Учителька з Тальнівщини, що відкриває душі через українське слово

Читайте нас також в Telegram!

23.07.2025 09:44
Переглядів: 225
Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.