Дві педагогині з Тальнівщини 20 років разом популяризують рідну мову серед школярів

З нагоди Міжнародного дня рідної мови, яке святкують сьогодні 21 лютого, ми вирішили поспілкуватися з вчителями української мови з Тальнівщини. Дізнатися в них, як вони популяризують та заохочують дітей говорити рідною мовою у житті.

Валентина Нерубайська та Марина Мазур більше 20 років працюють разом у Соколівоцькій гімназії на Черкащині. Вони справжні колежанки. Завжди підтримують одна одну, взаємно діляться набутими знаннями, професійними цікавинками та знахідками, разом опановують нове та впроваджують інновації.

Чому ж брали саме цю професію, відповідають:

– Стала педагогом, напевне, тому, що обоє батьків працювали у школі і знала про цю професію не з чуток. А чому обрала саме українську мову, сказати важко, мабуть, просто багато читала, а от усвідомлення важливості обраного фаху прийшло трохи згодом, – розповідає Валентина Нерубайська.

Натомість Марина Мазур каже:

– Моя мама все життя пропрацювала бібліотекарем у Антонівці, і нічого кращого для мене у дитинстві не було, як піти з нею на роботу, вдихати запах книг, газет, журналів, розглядати ілюстрації, читати… І в якийсь момент в бібліотеці не залишилось жодної дитячої, непрочитаної мною книги. Тому, коли постало питання вибору професії, сумнівів не було жодних – тільки філологія.

Валентина Валеріївна та Марина Миколаївна кажуть, що суть професії учителя для них полягає у постійному навчанні, адаптації до викликів часу та потреб молодого покоління. Саме тому на уроках вони намагаються показати дітям важливість знання рідної мови у повсякденному житті. А для того, щоб більше зацікавлювати сучасних школярів використовують інтерактивні вправи і постійно заохочують спілкуватися рідною мовою грамотно.

– Патріотичне виховання посідає важливе місце в освітньому процесі і є надважливим у позакласній роботі з української мови, адже патріотизм і рідна мова – поняття нероздільні. А ми хочемо, щоб сучасні діти не сприймали урок мови, як сухе вивчення правил, а розуміли важливість і необхідність володіння рідною мовою, тому уроки урізноманітнюємо цікавими вправами і нестандартними підходами, – розповідають наші співрозмовниці.

У Соколівоцькій гімназії педагогині-мовники взаємною працею зробили традиційними багато заходів. Називають декілька з них – це Тиждень української писемності та мови, участь у Міжнародному конкурсі ім. П. Яцика, стіна думок «Я розмовляю українською, тому що …», квести «Знавці рідної мови», «Покращуй свою грамотність», інформ-досьє «Історія української мови», змагання ерудитів «Якщо мову добре знаєш – ребуси й кросворди розгадаєш», акція «Геть суржик! Хай бринить-співає гарна мова!». Однак цього року, як зауважують вчителі, дистанційне навчання внесло свої корективи, тому Тиждень рідної мови, вони планують зробити інтернет-челенджом «Говорити українською модно», а мовну вікторину «Рідна мова єднає серця» провести онлайн.

– Ми за «лагідну» українізацію, розуміємо, що насильні дії та примус ніколи не дадуть добрий результат. Впевнені, що у людини має виникнути духовна потреба думати українською, розмовляти українською, жити Україною. Ми дотримуємося твердої життєвої позиції: не переходити у спілкуванні з російськомовними людьми на їх мову, оскільки впевнені, що у своїй країні не повинні підлаштовуватися під когось. Удосконалювати своє мовлення кожен може самостійно. Для цього потрібно багато читати україномовної літератури, викорінювати суржик, віддавати перевагу власне українським словам на противагу російськомовним калькам та запозиченням, – каже Валентина Валеріївна.

Марина Миколаївна та Валентина Валеріївна щиро бажають, щоб в Україні ніколи не виникало питання двомовності, адже, як стверджують вчителі, ми варті того, щоб спілкуватися найкращою мовою в світі.

Ольга МОСКАЛЕНКО

Читайте також: Молода вчителька з Тального, що на Черкащині, продовжує справу своєї бабусі та мами

21.02.2022 10:47
Переглядів: 1062
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.