Де брати і в кого просити? Сільські голови Тальнівщини знову знаходять шляхи вирішення проблеми

На останньому засіданні колегії Тальнівської райдержадміністрації розглядалося питання облаштування пандусів для людей з обмеженими фізичними можливостями у всіх лікувальних закладах Тальнівського району. Зі слів головного лікаря КНП «Тальнівський Центр первинної медико-санітарної допомоги» Ганни Данилюк, до грудня цього року необхідно підготувати відповідну документацію на пандуси, а установити їх треба у термін до 1 серпня, з метою уникнення проблем при укладанні договору з Національною Службою Здоров’я України, яка фінансує лікарню. За кошти НСЗУ медичний заклад закуповує обладнання, техніку, виплачує заробітну плату медпрацівникам. Заклади охорони здоров’я на селі повинні мати документ, що підтверджує доступність будівлі для людей з інвалідністю відповідно до будівельних норм і правил, виданого фахівцем, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат. Та, як сказав голова райдержадміністрації Олександр Цимбал, такого фахівця в районі, на жаль, немає. За словами сільських голів, пандуси, які вже є, встановлені за кошти з бюджету сільських рад, власними силами, за підтримки небайдужих підприємців та міжнародних організацій, не відповідають вказаним стандартам та нормам.

 

 

 


– Із 30-ти медичних закладів у районі, які надають населенню первинну медичну допомогу, тільки 18 мають пандус біля будівлі, та й ті без технічного паспорта. Якщо цього документу не буде, ми не зможемо укласти договір з Національною службою здоров’я і фінансування в первинній ланці не буде, – стверджує Ганна Данилюк.
Та чи зможуть сільські ради, у яких і без цього проблем вистачає, зробити це швидко, як того просить головний лікар? Адже на їх плечах лежить безліч справ – від роботи з благоустрою до утримання соціальної сфери. Питання про встановлення пандуса важливе, але зараз на першому місці стоять більш значущі питання, до того ж, бюджет сільських рад, у переважній більшості, невеликий. У нашому районі є ФАПи, у яких немає елементарних умов для роботи. Так, наприклад, у Корсунці немає ні води, ні туалету. Сільський голова Ірина Хижняк каже, що приводять все до ладу власними силами, за кошти сільського бюджету та небайдужих підприємців. «Установили нові вікна, пандус у нас дерев’яний, встановлювали його наші мешканці. Дякуючи Володимиру Мовчану, у ФАПі є частина нових меблів і конвектор для електроопалення», – розповідає.

 


У Лісовому, за словами сільського голови Михайла Мельніченка, встановлений за кошти сільського бюджету хороший пандус. Та чи відповідає він всім нормам та стандартам – невідомо, оскільки встановлювали його власними силами задля зручності людям з обмеженими можливостями, без спеціалізованого фахівця. Також каже, що за підтримки підприємців та власноруч робили ремонти, придбали та встановили меблі. У Вишнополі схожа ситуація – є хороший пандус, щоб людям з інвалідністю було зручно. Тетяна Гудзенко, сільський голова, каже: «ФАП у гарному стані, оскільки всі ми та підприємці, які нам допомагають, роблять все можливе задля людей, які туди приходять. Робимо все самотужки за сільський бюджет та за підтримки депутатів. Купили новий твердопаливний котел, минулого року придбали сухожарову шафу». У таких селах як Папужинці та Романівка також спромоглися збудувати пандус за підтримки сільських голів, працівників сільради та небайдужих селян, проте без вказаних норм. Сільський голова Павлівки Першої Наталія Слободяник каже: «Зробили ремонт у двох кімнатах, провели воду, облаштували туалет, заштукатурили стіни, зараз бетонуємо підлогу. Пандус є, але, як і в усіх ФАПах нашого району, він без технічного паспорта, бо робили його з власної ініціативи. Своїми силами приводимо приміщення у належний стан». У Глибочку пандуса немає, проте територія загороджена, приведена до ладу, приміщення ФАПу відремонтоване. Сільський голова Василь Мельник та працівники сільради роблять все можливе для цього: «Робимо все для ФАПу, для його збереження. Придбали нові ваги, сухожарову шафу, замінили вікна, зробили ремонт східців. У процесі – проведення води та установка пандуса», – каже. Сільський голова села Онопріївка Василь Бондаренко теж розповідає: «Пандус в нашій амбулаторії є. Робили за підтримки підприємців СТОВ «Онопріївське» та агрофірми «Урожай». За кошти сільського бюджету замінили котел, встановили вхідні пластикові двері та вікна, забетонували підлогу, плануємо утеплювати приміщення».

 

 

Незважаючи на це, в переважній більшості ФАПів пандусів немає, як і коштів для їх встановлення. У Білашках, наприклад, пандус відсутній, проте до входу у приміщення – два маленькі східці. Робити пандус на декілька сантиметрів немає сенсу. У селі Колодисте схожа ситуація. Сільський голова Олексій Сарана каже: «В нас таке приміщення, що пандус там не потрібен. Можливо, придумаємо щось альтернативне. Фельдшеру, який у нас є, сільська рада виділила житло і з сільського бюджету він отримує заробітну плату. У приміщенні ФАПу зробили косметичний ремонт, відремонтували грубу, плануємо поставити нові двері».
У Веселому Куті амбулаторія – на другому поверсі. Тому сільський голова Павло Козаченко шукає вихід із ситуації: «Аби вирішувати, зокрема, це і подібні питання, залучаємо підприємців та власними силами робимо все, що можемо. Нещодавно, наприклад, замінили вікна на пластикові, ремонт теж на сільський бюджет падає».

 

 


Сільські голови не залишаються байдужими до ситуації, що склалась, оскільки можуть залишитись без медичного закладу взагалі. Голова РДА Олександр Цимбал звернувся до них: «Щоб працювали медичні заклади, треба щоб вони відповідали стандартам. Ви більше зацікавлені в тому, щоб медичні пункти в селах залишалися. Якщо є така вимога, то треба робити. По можливості залучайте підприємців. З моєї сторони, питання буде вивчатися та включатися у проєкт рішення, а вам будуть направлені листи з роз’ясненнями».
Залишається сподіватись, що сільські голови вкотре знову знайдуть сили, підтримку та вихід, бо інакше будемо без ФАПів.

Катерина КІХТЕНКО

30.07.2020 11:30
Переглядів: 843
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.