Чому порушується зір та як цьому запобігти: поради дала єдина на Тальнівщині лікарка-офтальмолог - Вісті Черкащини

Чому порушується зір та як цьому запобігти: поради дала єдина на Тальнівщині лікарка-офтальмолог

Втрачати зір я почала давно, ще в школі. Відтоді з окулярами нерозлучна. Раніше, щоб зробити діагностику, підібрати окуляри чи змінити оправу, доводилось їхати в обласний центр або шукати приватних спеціалістів в інших районах, бо в нас таких не було.
З вересня минулого року в Тальному нарешті з’явилась можливість зробити всі ці процедури в новому офтальмологічному кабінеті з сучасним обладнанням, а головне – кваліфікованим спеціалістом. Саме тому, випала нагода поспілкуватись з лікаркою-офтальмологом першої категорії – Тетяною Ротаєнко, яка розповіла про свою професійну діяльність, проблеми та міфи, які існують на сьогоднішній день в офтальмології, дала поради, як надовго зберегти хороший зір.
Тетяна Дмитрівна каже, що медиків в її сім’ї немає, але коли постало питання, ким бути, цілком свідомо прийняла рішення допомагати людям: «Треба було визначитись, куди вступати після школи. Великого вибору професій в середині 90-х не було: лікар, міліціонер, юрист або вчитель. Серед всього обрала медицину», – згадує жінка.
Після закінчення столичного Національного медичного університету імені О. Богомольця рятувала зір пацієнтам, працюючи в Тальнівській центральній районній лікарні. Пізніше повернулася до Києва та 11 років працювала в приватній клініці «Люкс Оптика», де здобула великий досвід та безцінні знання. Нині пані Тетяна практикує у власному офтальмологічному кабінеті в Тальному. Сюди ходять місцеві та приїжджають із сусідніх регіонів. Відгуками про якість послуг та індивідуальний підхід до кожного діляться вдячні пацієнти: «Дуже хороша лікарка. Якісно і професійно перевірила мені зір, виписала рецепт та підібрала оправу. Зараз я дивлюсь на світ іншими очима», – ділиться враженнями Ольга, жителька Тального.


– Чому вирішили повернутися в рідне місто і саме тут розпочати власну справу, а не продовжувати практикувати в столиці? – цікавлюсь.
– Захотілося спокійного життя. Метушня і щоденна доставка до роботи, яка займала інколи і до 2 годин, набридли. До того ж карантин вніс свої корективи у наше життя, бо садочки закрили, дитину нікуди дівати, а просто сидіти дома і втрачати кваліфікацію не хотілося. Знала, що в Тальному немає такого спеціаліста, тому прийняли остаточне рішення повернутися сюди та відкрити свою справу, – пояснює Тетяна Ротаєнко.


Кожен день у клініці розписаний погодинно. Аби не скупчувались черги під кабінетом, як у поліклініці, прийом пацієнтів відбувається виключно за попереднім записом. За словами Тетяни Дмитрівни, на обстеження однієї людини витрачається близько 1 години, тому вести прийом по запису дуже зручно. Людей, які звертаються за допомогою, достатньо: багато пенсіонерів, але частенько приходять юні і маленькі пацієнти: «Звертаються люди різного віку: від 2 місяців до 90 років, – каже лікарка. – В дітей та підлітків найчастіше діагностую короткозорість. Найбільша причина цьому – перенавантаження ока при роботі на близькій відстані. Око завжди напружене, не встигає відпочивати, в нього може підвищуватись очний тиск, посилюється кровообіг – все це призводить до короткозорості. Якщо її не лікувати, вона прогресуватиме, а далі всередині ока виникають незворотні зміни і людина може осліпнути. Зараз діти дуже часто навчаються дистанційно і змушені вдвічі частіше користуватись гаджетами. Саме щоденне залипання у смартфонах, ноутбуках, планшетах сприяє тому, що офтальмологи ніколи не залишаться без роботи. Пацієнти старшого віку звертаються переважно із захворюваннями, що пов’язані з порушенням роботи судин, мікроцеркуляції крові в голові: катаракта, глаукома, вікова макулодистрофія. Тому, людям після 45 років необхідно частіше приходити на обстеження, міряти внутрішній очний тиск, бо саме в цей віковий період можуть з’являтись ці хвороби. Глаукома – знаходиться на другому місці за офтальмологічними захворюваннями, яка веде до сліпоти. Вона може з’явитись швидко, і якщо її вчасно не діагностувати та не розпочати лікування, то це теж може призвести до сліпоти, яка, на жаль, не лікується ні оперативним, ні консервативним шляхом. У нас ви можете перевірити гостроту зору, зробити діагностику катаракти та все, що стосується переднього відрізка ока, зробити комп’ютерну діагностику, виміряти очний тиск, оглянути очне дно, а також підібрати окуляри».


Для того аби зір не погіршувався, або це відбувалося не надто швидко, лікарка-офтальмолог радить не перенапружувати очей, щогодини давати їм відпочивати, не читати в погано освітлених місцях, дотримуватись повноцінного раціонального і збалансованого харчування, відмовитися від куріння. За потреби і рекомендацій лікаря пропити курс вітамінів або застосовувати краплі для очей. Також ефективною є зорова гімнастика. Тетяна Ротаєнко розповідає найпростішу вправу для очей: «Підійти до віконця і дивитись вдалечінь, щоб розслабити кришталик». Однак і ці рекомендації інколи не допомагають і зір втрачається через інші патології. У зоні ризику люди з підвищеним артеріальним тиском, цукровим діабетом, з ендокринними захворюваннями чи порушеннями травлення і ті, хто зазнав травми. «У більшості випадків сучасна медицина може відновити або хоч зберегти залишки зору, – каже лікарка. – Головне вчасно звернутися за допомогою до фахівця»

Катерина КІХТЕНКО

20.02.2021 10:25
Переглядів: 2016
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.