Чому до приходу нової влади на Тальнівщині учасники бойових дій не могли отримати землю роками?

До 2020-го року, коли на Тальнівщині процвітала шкурна політика таких керманичів як екс-голови райради Валентини Любомської та екс-голови Тальнівської РДА Василя Клименка, учасники АТО, які мають посвідчення учасника бойових дій, були змушені роками оббивати пороги владних кабінетів, починаючи від сільських рад у своїх селах і закінчуючи кабінетами райради, їздити в Черкаси, ходити на численні судові засідання, аби добитися виділення землі, що їм передбачене законом. Тоді військовим скористатися своїм законним правом було практично нереально. Поки АТОвці стукали у всі можливі двері, керівництву тодішнього Тальнівського району було на це начхати, вони всіляко відмахувалися та заплющували очі, не були зацікавлені, щоб військові отримали землю, на захист якої стали з 2014 року. Керманичів більше хвилювало задоволення власних амбіцій та апетитів (цілком може бути, що вони мали з того певний зиск), тож були готові лобіювати чиї завгодно інтереси, тільки не простих людей.

Кажуть, що свого часу голова райради Любомська, отримавши керівну посаду з руки покровителів, відразу ж почала «віддячувати» – посприяла передати в оренду земельні ділянки дружині нинішнього голови облради. В районі Байконуру, по дорозі до Білашок, ця особа отримала немало земельних ділянок загальною площею 11,16 га (1,41 га, 5,30 га, 2,90 га, 1,55 га). Біля самого Мошурова також цій пані перепала земля загальною площею 20,10 га (3,16 га, 4,18 га, 12,76 га). А тепер згадаємо слова Любомської, на яких вона постійно наголошувала на сесії, де піднімали земельні питання: «Вільних ділянок немає», але ж для заможних пані земелька таки знайшлась. Уявіть, скільки б учасників бойових дій можна було б забезпечити землею, а так з подачі чиновників все потрапило в одні руки.

Давайте згадаємо 2016 рік, коли тодішній сільський голова Гордашівки Петро Царенко казав військовим: «Землі вам немає», а насправді в резервному фонді сільради було тоді 160 га. Якимось чином в тій же Гордашівці, навесні того ж року, використовуючи службове становище, Василь Клименко встиг собі оформити у власність землю площею 1,78 га з кадастровим номером 7124082000:01:001:1089. Хоча сам він немісцевий, родом з Маньківщини.

Процитуємо дослівно, що говорили на загал більше 5 років тому, у кабінеті голови РДА Василя Клименка: «А взагалі то, питання надання земельних ділянок АТОвцям має вирішувати громада села на сходці». За час керівництва Любомської з Клименком ділянки для учасників АТО виділялись лише вибірково, все, що вони зробили – це абияку ревізію землі на папері, справно прозвітували на сесії, що тіньових ділянок не виявлено.

Тодішня влада не переймалася тим, що учасники бойових дій роками мусили самотужки воювати з бюрократичною м’ясорубкою, аби отримати землю. Лише декому з них потроху вдавалося просуватися вперед, долаючи перепону за перепоною, але були й ті, хто увесь час був на службі та не мав можливості роками бігати по кабінетах – подбати про них було в районі нікому. АТОвцям на зустріч ніхто з влади не йшов!

Ми поспілкувалися з учасниками АТО/ООС з Тальнівщини, які роками не могли отримати землі. Далі їх пряма мова.

Військовий Олександр К. розповідає, коли вирішив скористатися правом на землю, пояснити чи підказати, отримати елементарну пораду йому було ніде – навіть на рівні сільради, вже не кажучи про вищі щаблі влади: «Тодішній сільський голова Лоташевого Сергій Поліщук мене «нагрів». Коли я звернувся до нього із заявою стосовно виділення мені земельної ділянки, він запевняв, що сприятиме у вирішенні цього питання. Але обіцянку не виконав, в результаті я залишився ні з чим», – розповідає він.

Учасник АТО Віктор С. ще довго пам’ятатиме, як неодноразово мусив звертатися у Майданецьку сільраду, тому що мав місце реєстрації у Новомайданецькому: «Мені увесь час посадовці відмовляли, казали, що вільної землі нема», – каже чоловік.

Але це й не дивно, адже перевірки щодо наявності вільної землі ніхто не проводив.

– Люди з 2015 року добивалися, були створені спілки, писали заяви, але безуспішно. Тоді АТОвці ходили як попрошайки, – розповідає інший учасник бойових дій з Тальнівщини, імені просить не називати. – Все повинно було йти від сільського голови, який мав списки, і не просто займатися перепискою, а поїхати до керівництва, добиватися – на рівні району, області, казати, що за такий-то період у мене стільки АТОвців, що ніхто землю не отримав. Якби я знав тоді, що нашому орендарю у Тальянках тишком підпишуть договір оренди на ще 7 років, то ми, 20 осіб АТОшників, поїхали б у Черкаси і підняли б на ноги ЗМІ. Якби посадовці району дійсно керували, були на своєму місці, то можна було би ще тоді провести перевірку наявності вільних земель. Чи хтось робив це? Ніхто цим не займався. А можна було б взяти фахівця, який би переміряв та сказав, скільки гектарів користувач землі має офіційно, а скільки використовує без документів. Але ж і цього теж ніхто не зробив, – каже чоловік.

Він розповідає, що має вищу освіту, знається на земельних документах, на той час був звільнений від служби і мав можливість займатися питанням щодо оформлення землі: «А коли є час оформляти землю тим хлопцям, які служать ще з 2014 року і до сьогодні, приїжджають додому на кілька днів і повертаються назад? – ставить доречне запитання чоловік.

Від редакції: Нове керівництво Тальнівської громади упевнено торує шлях, якого роками уникали Любомська з Клименком. Ще торік нова влада підійшла до земельних питань впритул – не на словах чи банальних відписках, а на ділі. Найперше, запустили процес інвентаризації землі, який триває і зараз. Земельна комісія на чолі з Миколою Гурбичем тільки за 4 місяці роботи змогла показати, що на Тальнівщині недобросовісні сільгоспвиробники таки обробляли роками в тіні вражаючу кількість гектарів. І це тоді, коли військовим упродовж років землі не знаходилося. Уявіть, скільки АТОвців вже б змогли отримати землю, якби Любомська не просувала власні інтереси та не вміла б догоджати вищому керівництву.

Факти говорять самі за себе. Усі добре пам`ятають, що улюбленою відмовкою Любомської було: «Це не компетенція райради та її голови у вирішенні земельних питань, для цього є РДА». Але згодом, кажуть, не без впливу вищих щаблів влади, коли її призначили головою РДА, земельні питання ставали знову «не в її компетенції». Це єдиний випадок у Тальнівському районі, коли одна і та ж сама особа зуміла побувати на посаді голови Тальнівської райради, потім була призначена головою Тальнівської районної державної адміністрації, а через деякий час знову повернулася на посаду голови Тальнівської райради, але за великим рахунком, так нічого корисного і не зробила для громади.

Тим, хто хотів би знову хапнути з необлікованої землі чималі прибутки до власної кишені, дедалі стає складніше реалізувати власні плани. На злодії, як кажуть, і шапка горить. З якого б дива тоді на останній сесії міськради був ладен зірвати голос депутат Тальнівської міськради Олександр Гижко, який до речі, з 2016 року очолював земельну комісію Тальнівської міської ради та теж не займався перевіркою вільних земельних ділянок. А Руслан Лисенко лицемірно зміг згадати у своєму слові про хлопців, які воюють, хоча раніше виступав проти виділення ділянок для АТОвців із земель державної та комунальної власності, які орендує. До того ж, Лисенко так і не передав з власного підприємства жодної автівки на потреби ЗСУ. Про що повідомив військовий комісар на останньому засіданні Ради оборони Тальнівської громади.

В результаті роботи земельної комісії Тальнівської міськради, тільки за минулий рік 118 учасників АТО/ООС на Тальнівщині отримали земельні ділянки (не враховуючи осіб інших пільгових категорій, а це ще 227 осіб). Наші співрозмовники-військові поділилися, як отримали землю у приватну власність після багаторічних відмов:

– Я на службі 20 років та не маю коли займатися документами, – продовжує розповідати Віктор С., чоловік і зараз на військовій службі. – Звернувся до земельників. Мені сказали, які документи треба мати. Торік зібрав їх і здав. Вже отримав землю у Веселому Куті, – каже чоловік.

– Мені підказали звернутися до голови земельної комісії. Він мені назвав, які документи потрібно зібрати і куди їх направити, – каже Андрій В. з Зеленькова. Військовий каже, що тепер має 2 га землі: «Мені допомогли з оформленням, з усіма документами. Так, через війну прийшлося трохи почекати, але це зрозуміло», – пояснює Андрій.

– Мій син отримав посвідчення учасника бойових дій у 2018 році. Торік ми звернулися до одного із юристів і отримали професійну консультацію у земельному відділі. Приблизно за рік ми впорядкували всі документи і в лютому цього року отримали право на власність. Дякуючи спеціалістам, ми отримали ділянку без проблем, – каже мати військового Сергія Д. з Павлівки Першої.

– Після довгих років відписок попередньої влади, я пішов до працівників Тальнівської міськради, вони доступно розказали, які документи потрібно зібрати та підготувати. Зараз вже все оформлено, дякую всім за допомогу, – каже учасник АТО/ООС Олександр Р..

Нова влада, як переконливо прозвучало в сесійній залі, продовжить перевірку законності використання земель комунальної власності орендарями.

Останні два роки керівництво Тальнівської міської територіальної громади постійно переймається проблемами громади, в тому числі земельними питаннями.

Для громадян і користувачів земель рекомендовано належно вести земельну документацію, чіткий облік та, щоб не виникало зайвих проблем, пов’язаних з ділянками, час від часу проводити звірку з реєстрами міської ради. Із будь-яких незрозумілих питань, які стосуються землі, потрібно звертатися за консультаціями до юристів громади.

Тільки правильно оформлені документи, наявність повної перевіреної інформації щодо земельної ділянки прискорить вирішення будь-якого питання до органу місцевої влади.

У тих керівників господарств, які відповідально ставляться та слідкують за порядком щодо використання земель комунальної власності і дотримуються чинного законодавства, проблем немає.

Марта ДОВЖУК

Читайте також: То кого ж принижують на Тальнівщині: фермерів чи простих людей?

Читайте нас також в Telegram!

03.10.2022 16:09
Переглядів: 4681
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.