Чому депутати не підтримали звіт директорки Тальнівської первинки

– Маємо 2 однакові підприємства: одне розвивається, а одне топчеться на місці, – таку дилему озвучив на останній сесії Тальнівської міськради на Черкащині 27 червня міський голова Василь Сідько перед Ганною Данилюк, керівницею первинної ланки медичної допомоги у Тальнівській громаді, та перед всіма присутніми у залі.

Як виявилося, прикладів, що свідчать про її непродуктивні, низькі управлінські здібності як керівника медзакладу, хоч греблю гати. Так, після звіту Данилюк про діяльність первинної ланки меддопомоги громади за минулий рік, слово взяв староста Михайло Капериз. Він наголосив на тому, що у селах, на жаль, не меншає серед населення нарікань, які звучать роками, щодо надання медпослуг лікарями первинної ланки, які б мали приїздити туди з Тального за графіком. На це Ганна Данилюк запевнила всіх присутніх, що лікарі таки їздять у села, працюють за графіком, однак є одне «але»: є проблема з пальним та транспортним сполученням. На жаль, вирішити це питання раз і назавжди Данилюк, як виявилося, неспроможна: у кількох селах їй так і не вдалося знайти спільну мову, налагодити співпрацю з сільгоспвиробниками (в Кобриновій Греблі – аж з 6-ма!, як повідомила керівниця первинки), які зазвичай відгукуються на запити подібного плану.

– З Кобриновою Греблею, Павлівкою Першою, на жаль, домовитися я не змогла, – сказала Данилюк.

Тож чи зможуть лікарі за таких дипломатичних навичок їхнього керівника доїжджати у села до своїх пацієнтів вчасно й чітко за графіком, питання залишається відкритим. Більше того, Ганна Вікторівна дозволяє собі перекладати відповідальність за діяльність медзакладу на своїх підлеглих. Численні випадки, коли лікар, наприклад, не навідує у тій же Піщаній старенького пацієнта на дому, вона пояснила так: «На селах основну функцію повинні виконувати фельдшера, які повинні збирати інформацію про пацієнтів, кому потрібна допомога на дому», – сказала вона та додала, що у такому промаху провини лікарів нема. Залишила на роздоріжжі Данилюк і старосту Павла Козаченка, який поцікавився, чи є якісь зрушення щодо функціонування пересувного флюорографа у селах громади, адже ситуація з поширенням туберкульозу не найкраща.

– Є тубезкульоз, його стає, на жаль, більше. Є в Жашкові флюорограф, але там більше є юридичних проблем, ніж тих, що стосуються оплати. Є в тубдиспансері, але він зламаний, – сказала Данилюк.

Як вийти з цієї ситуації, Ганна Вікторівна не пояснила. При цьому, за неофіційною інформацією, головний лікар первинки отримує орієнтовно біля 90 тисяч гривень на місяць (зарплатня та інші доходи). Погодьтесь, на думку людей, такі гроші має отримувати, той, хто дійсно показує результат.

Має, як стало відомо під час сесії, Ганна Данилюк і ще одну класну фішку – бути до кінця необізнаною у ситуації. Далеко ходити не треба: коли депутат Черкаської облради Ігор Новицький завів мову про 3,5 мільйони гривень, які торік з бюджету громади виділили на розвиток, але з цієї суми витратили, фактично, тільки 127 тисяч гривень (менше 5%) безпосередньо на ці цілі, а решту витратили на комунальні послуги, енергоносії, оплату праці працівників та ін., пані Ганна миттєво передала слово своєму економісту, який також був присутній на сесії. Його доповідь, на жаль, ще раз засвідчила про бездарні керівні якості очільниці первинки, про її недалекоглядність у питаннях розвитку мережі первинної ланки і руху в напрямку покращення. І хотілося б повірити в протилежне. Але як це зробити, коли чуєш від економіста про неосвоєні торік і повернені назад до місцевого бюджету кошти? Їх могли б витратити на приведення у відповідність пунктів тимчасового базування згідно вимог НСЗУ (мова йде про ті ж пандуси, технічні вимоги, як, наприклад, встановлення дверей визначеного розміру та багато іншого). Варто нагадати, як минулого року Ганна Данилюк заявляла, що усі ФАПи позакривають, де не будуть встановлені пандуси. На це виділили кошти, а от використати їх неспромоглися.

Важко не погодитися зі словами заступника міського голови Юрія Свідерського щодо нереалізованих планів, які стосуються пунктів тимчасового базування (ФАПів): «У вас дуже погане ставлення до управлінського вашого майбутнього, – звернувся він до Ганни Вікторівни. – Ви управляєте, але бачення перспективи у вас нема. 21 липня минулого року ви говорили, що маємо вивести ці пункти на ті вимоги, аби НСЗУ могло включити їх у свою базу. І я міркую: минув рік, чому базу сільську не підвели під вимоги? – зазначив він. Також Юрій Володимирович повів мову про телемедицину: «Я б на вашому місці вже би криком кричав, що телемедицина – це запорука нашого майбутнього. Так. Якщо ви вважаєте, що це так. Ви казали про запуск пілотного проєкту. Але тут депутати, преса, всі повинні знати, що цей проєкт або вдався, або ні і ми відходимо від цієї концепції, або щось інше. А так враження складається – тільки посміюються. Нам край треба звернути увагу на сільську медицину», – сказав він. Ці слова також не голослівні, адже на запитання з зали щодо пілотного проєкту, який торік запустили у кількох селах на Тальнівщині, Данилюк відповіла: «Минулого року у Лоташевому, Кривих Колінах, Піщаній у нас був пілотний проєкт. Фельдшерам було роздане телемедичне обладнання, з яким вони ходили до сільських мешканців і обстежували їх на цьому телемедичному обладнанні. Що вони робили: вимірювали артеріальний тиск. Принаймні, мали б це робити», – сказала вона.

І це вже не кажучи про обіцяні, ледь зрушені з місця питання, що стосуються ремонтів коридорів у приміщенні первинки у Тальному, про стан справ яких поцікавився депутат Черкаської облради Ігор Новицький. На це Ганна Вікторівна відповіла: «Ми в усній формі зверталися не раз, казали, що немає коштів. Письмово – ні», – сказала вона.

Також Новицький звернув увагу Данилюк на питання співпраці з благодійними фондами, організаціями, бізнесом, адже зараз, під час війни, маючи підтримку Заходу, медзаклади розвиваються, отримують, зокрема, нове обладнання. Взяти хоча б за приклад сусідню Умань, де ефективна співпраця вже дала і продовжує давати чудові результати. Має певні напрацювання вторинна ланка меддопомоги на Тальнівщині. А що ж у Данилюк?

– Ми зверталися до деяких Фондів, нам казали, що потрібне пальне, без пального ми вам привезти не можемо, – відповіла вона. Звучить абсурдно. Є реальна можливість отримати дороге обладнання з-за кордону, все, що залишається – знайти бензин, який на щотижневі поїздки в Черкаси завжди знаходиться.

– Я думаю, що це якраз питання вашої співпраці з бізнесом, – зауважив Новицький. – Зверніть на це увагу, будь ласка.

А що казати про амбулаторії. Певно, не треба ще раз переповідати, з якими надзвичайними потугами запустили таку у Тальянках. До речі, під час виступу Данилюк на екрані промелькнуло приміщення Онопріївської амбулаторії. Міський голова не обійшов увагою таке «досягнення»:

– Гарне приміщення, – сказав з іронією Василь Петрович. – Чи бачили, яка там стеля? Там вона обвалена. Не знаю, були ви там чи ні. Ми залучаємо комунальне підприємство, спонсорів, старости щось роблять. А ви так: ви в Тальному, а село наче не ваше, – підвів риску він.

Марина КАМІНСЬКА

Читайте також: Керуючу справами Тальнівської міськради звільнили після службової перевірки

Читайте нас також в Telegram!

28.06.2022 12:01
Переглядів: 3411
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.