Біля Мисливського палацу у Тальному працюють реставратори з Одеси

На території Мисливського палацу графа Шувалова у Тальному, що на Черкащині, понад два тижні поспіль проводять архітектурно-реставраційну експедицію. Саме для повернення історичного вигляду пам’яток старовини маєтку, насамперед, парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення “Тальнівський”, було залучено фахівців-реставраторів.
Ми поцікавилися у фахівців, які там працюють, що нового вони знайшли та які перспиктивні плани, щодо збереження та відновлення Мисливського замку та парку. Біля воріт палацу нас привітно зустріли Анатолій Ізотов, архітектор-реставратор, та його колега Дмитро Андрєєв. Дослідники приїхали до нас із Одеси, вони майстри своєї справи. Це стає зрозуміло уже на початку спілкування. Пан Анатолій зразу ж ввів нас у курс їхньої роботи.


– Сьогодні ми займаємося вишукувальними роботами в рамках робіт з благоустрою паркової території, але замок Шувалова є невід’ємною його частиною. Тому, аби зробити правильний благоустрій, потрібно знайти історичні відмітки, на яких був рівень денної поверхні – це перше, а друге – треба провести роботи щодо пошуку розчищення та аналізу історичної системи зовнішніх інженерних мереж. Вони збереглися тут. Проєктні креслення замку ще з тих часів ми відшукали, тому орієнтуємося трішки на них.
Завдання таке: щоб взятись до благоустрою біля самого замку, спочатку потрібно вирішити питання зовнішніх інженерних мереж – водопостачання замку та мережі каналізації, які також тут збереглися. Всі ці історичні мережі потрібно зберегти і надалі, а також їх можна буде використовувати в майбутньому. Це буде такою цікавинкою. Адже прокласти сучасну мережу комунікацій – це дуже легко, а відновити стару – ось це вже цікавіше, – каже Ізотов.


Так, ми побачили, що нині роботи біля палацу у самому розпалі. Довкола будівлі проводять обстеження фундаменту. Розкопують його та досліджують, де рівень землі по периметру фундаменту був піднятий, тут його потрібно буде відкопувати, а де опущений – підсипати.
Справа, звичайно, не з легких. Однак чоловіки працьовиті та завзяті. Власними силами в одних місцях копають землю, а в інших – підривають асфальтне покриття. Мають уже й вагомі напрацювання. Віднайшли мережі водопостачання та каналізаційну систему палацу. Показували нам, де був туалет самого графа Шувалова, яким він, на жаль, не встиг скористатися. Дивує, що все це збереглося до сьогодні і може ще працювати.
– Треба повністю по периметру весь замок розкопувати, розчищати поверхню, зачеканювати її відповідними розчинами, ін’єктувати тріщини, якщо вони є, і повністю гідролізувати. Після цього робити глиняний замок по периметру, а потім приступати до благоустрою самого парку, – розповів реставратор.
Найбільш вражаючим було побачити віднайдений чоловіками фундамент старого дерев’яного палацу, який, за історичними даними, згорів у 1895 році. А також побувати в давньому кам’яному погребі та побачити підземний хід, що вів до старого палацу і з’єднував його господарське крило з кухнею. Ізотов розповідав, що за тодішніми правилами прислуга мала пересуватися таким чином, щоб палац жив, а слуг не було видно.


Як повідомили нам архітектори, на поступове відновлення парку потрібно буде 1-2 роки часу, а скільки на реставрацію самого замку – ще невідомо, бо втрати там дуже значні. Однак радує те, що все-таки рух розпочався.
У листопаді цього року обіцяють закінчити проєктування самого парку, тоді розпочнуть проєктування палацу, на який з обласного бюджету було виділено 2,2 мільйони гривень.
Нагадаємо, що відновлення замку та паркової зони біля нього відбувається за ініціативи голови Черкаської ОДА Олександра Скічка та депутата Черкаської обласної ради Ігоря Новицького.

Ольга МОСКАЛЕНКО

13.10.2021 09:00
Переглядів: 1217
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.